Rusko a Irán si môžu radostne mädliť ruky, Izrael, Saudská Arábia a USA geopolitický zápas na Blízkom východe prehrávajú. Zaujímavé sú aj politické problémy 32 ročného saudského princa a libanonského premiéra Saada al Haririho, ktorý je známy svojimi tesnými kontaktami so Saudskou kráľovskou dynastiou. Podľa oficiálnych verzií Hariri utiekol pred niekoľkými dňami do Saudskej Arábie, pretože sa obáva o svoj život, podľa jeho slov sa ho snažia odstrániť zabijaci Hizballáhu. Podľa iných odborníkov však za jeho odchodom do Saudskej Arábie stoja Saudi, ktorí ho stiahli z Libanonu, pretože mu prestali dôverovať a obávali sa, že Saad al Hariri začal komunikovať s Iránom a Hizballáhom.
Faktom ostáva, že izraelské elity majú momentálne hlavy v smútku. Situácia v Sýrii sa vyvíja v ich neprospech, navyše v Izraeli silnie dopad korupčnej aféry do ktorej je namočený Netanjahu a členovia izraelskej vlády. Je celkom možné, že Netanjahu a spol. kvôli odvráteniu pozornosti budú chcieť nejaký malý víťazný konflikt a v tejto fáze preto Izraelci útočia na pozície Hizballáhu a Iránu v Sýrii.
Problém však spočíva v tom, že konflikt v roku 2006, pri ktorom Izrael zaútočil na Hizballáh dopadol pre Izrael neslávne a momentálne Hizballáh kvôli úspešnej sýrskej kampani ešte viac zosilnel. Izrael sa spolieha na vytvorenie americkej základne na svojom území, vďaka ktorej by mohol zatiahnuť Američanov do priamej ochrany svojho územia. Momentálne je však Američanom z geopolitického hľadiska nový konflikt na Blízkom východe v záujme Izraela nevýhodný a možno preto sa aj zhoršili vzťahy medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho zaťom Jaredom Kushnerom, ktorý otvorene uprednostňuje záujmy židovskej lobby pred americkými záujmami.