Jeruzalem 7. mája (TASR) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil utlmiť nové projekty na výstavbu židovských osád. Podľa izraelských médií a mimovládnych organizácií sa tak stalo v snahe pomôcť Spojeným štátom oživiť mierové rozhovory Izraela s Palestínčanmi.
"Zaznamenávame menej prípadov schválenia novej výstavby na Západnom brehu od marca, keď bol v Izraeli na návšteve prezident USA Barack Obama," uviedol Jariv Oppenheimer, prezident hnutia Mier teraz, ktoré monitoruje osídľovacie aktivity na okupovanom západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme. Dodal však, že je priskoro uvádzať presné čísla.
Izraelský armádny rozhlas oznámil, že Netanjahu sa stretol s ministrom bývania a výstavby Urim Arielom a nariadil moratórium na výberové konania na projekty výstavby nových domov v osadách na západnom brehu Jordánu, čo zbrzdí stavbu stoviek objektov.
Izraelský denník Haarec citoval nemenovaného vládneho predstaviteľa, podľa ktorého Netanjahu sľúbil americkému ministrovi zahraničných vecí Johnovi Kerrymu, že do polovice júna sa zdrží vypísania nových výberových konaní na výstavu na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme – v oblastiach, ktoré Izrael obsadil po vojenskom konflikte v roku 1967.
Agentúra Reuters uviedla, že hovorca izraelského premiéra, ktorý je v súčasnosti na návšteve v Číne, správy médií zatiaľ nekomentoval. Potvrdiť alebo dementovať ich odmietol aj minister Ariel s tým, že "keby považovali za potrebné niečo zverejniť, urobili by to". Ariel pritom vo vláde zastupuje pravicovú stranu Židovský domov, ktorá mala pred nedávnymi voľbami v programe rozšírenie židovských osád.
Palestínčania, ktorí stanovili zastavenie budovania nových židovských osád ako podmienku pre svoj návrat k mierovým rokovaniam, chcú na Západnom brehu a v pásme Gazy vybudovať svoj plne funkčný štát. Zrejme v snahe dať šancu americkej diplomacii Palestínska samospráva po vlaňajšom uznaní svojej štátnosti na pôde OSN nevstúpila do žiadnej svetovej organizácie, píše Reuters.
Desať mesiacov trvajúce moratórium na výstavbu nových židovských osád v roku 2009 vyústilo do krátkeho obnovenia rokovacieho procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Netanjahu opakovane vyhlásil, že teraz by sa Palestínčania mali vrátiť k rokovaciemu stolu bez toho, aby kládli predbežné podmienky, s čím súhlasí aj Washington.
Osady, ktoré Izrael vybudoval na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme, považuje väčšina krajín za ilegálne. Izrael si ich existenciu v oblasti, kde žije 2,5 milióna Palestínčanov a pol milióna Izraelčanov, bráni odkazmi na históriu a Bibliu.