Veľké plány: Ivan Korčok chce nahradiť Roberta Fica na samitoch Európskej rady

❚❚

Bratislava 19. marca 2024 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

 

Ivan Korčok bude naplno využívať ústavné prezidentské kompetencie. V zahraničí nechce byť len ceremoniárom

Ivan Korčok
Na snímke kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok

V relácii TV Joj „Kreslo pre kandidáta“ na otázku moderátorky: „V tejto chvíli naozaj tie kompetencie to vyzerá, že sa meniť nebudú, lebo na to nie je teda 90tka, ktorá by dokázala zasiahnuť až do ústavných právomocí. Napriek tomu prezident má pomerne veľké možnosti. Aj v prípade zahraničnej reprezentácie môže zastupovať Slovensko na rôznych summitoch. Zároveň do istej miery má právo aj ratifikovať niektoré medzinárodné zmluvy. Budete využívať aj tieto možnosti naplno?“

.

Ivan Korčok odpovedal: „Predovšetkým by som naplno využíval to, čo hovorí ústava o prezidentskej kompetencii. To znamená, že prezident reprezentuje krajinu navonok. Jednak vychádzam aj z tohto prostredia, keď som celý život obhajoval záujem Slovenskej republiky v zahraničí, čiže je mi to blízke a tu by som ale chcel to predovšetkým využiť na prospech občanov. Chcel by som byť prezident, ktorý v zahraničí nebude len ceremoniálny.“

Nebolo to prvýkrát, keď sa kandidát na prezidenta takto vyjadril. Ako vo svojom facebookovom statuse upozornil Eduard Chmelár, obdobný postoj prezentoval Ivan Korčok aj v komerčnej prezidentskej debate v denníku N 13.3.2024.

.

Ktorú ústavnú kompetenciu bude Ivan Korčok naplno vykonávať, keď hovorí, že bude SR z titulu svojich diplomatických skúseností zastupovať Slovenskú republiku naplno? Ide o Čl. 102, Ods. 1, písmeno a Ústavy SR:

„Čl. 102

(1) Prezident

a) zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Dojednávanie medzinárodných zmlúv môže preniesť na vládu Slovenskej republiky alebo so súhlasom vlády na jej jednotlivých členov“

Prezident Slovensko v zahraničí naplno nezastupuje

.

Počas volebného obdobia vydal stávajúci Prezident Rudolf Šuster Rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky (250/2001), ktorým preniesol právomoci dojednávať niektoré medzinárodné zmluvy na vládu. Týmto rozhodnutie sa neskôr uplatnilo aj po našom vstupe do EÚ, v máji 2004, keď práve vďaka nemu nás v Európskej rade nezastupuje prezident, ale vláda. Takto v mene SR prijímali postupne na samitoch Európskej rady dôležité strategické rozhodnutia premiéri: Dzurinda, Fico, Radičová, Fico, Matovič, Heger, Ódor. Po kreovaní Na ostatných zasadnutiach po kreovaní 4. vlády Smeru opäť súčasný premiér Róbert Fico.

Európska rada

Európska rada je najvyšším politickým orgánom EÚ a jej kľúčovým strategickým orgánom a orgánom na riešenie kríz – miestom, kde členské štáty EÚ komunikujú na najvyššej politickej úrovni. Európska rada stanovuje politický program EÚ a zaoberá sa najcitlivejšími otázkami, ktorým EÚ čelí. Jej zasadnutia sú významnými udalosťami, priťahujú pozornosť tlače a sú známe “rodinným obrazom”, na ktorom premiéri a prezidenti prijímajú rozhodnutia, ktoré sa stávajú kľúčovými míľnikmi v histórii EÚ.

Členmi Európskej rady je 28 prezidentov a predsedov vlád členských štátov, predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie. Vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnosť sa zúčastňuje na rokovaniach o zahraničných záležitostiach. V závislosti od programu rokovania je prizývaný aj prezident Európskej centrálnej banky. Predseda Európskeho parlamentu sa zúčastňuje na začiatku každého zasadnutia a predkladá stanoviská tejto inštitúcie.

Rozhodnutím sa prezident právomocí vzdal, rozhodnutím si ich môže vziať späť

.

Nakoľko na späť vzatie týchto právomocí stačí opäť len Rozhodnutie stávajúceho Prezidenta, môže si šmahom ruky budúci prezident (dokonca aj súčasný) vziať delegované právomoci v súlade s ústavou späť a prijímať za Slovenskú republiku rozhodnutia nielen v Európskej rade. Pričom práve na pôde Európskej rady sa prijímajú tie najdôležitejšie politické rozhodnutia o ďalšom smerovaní Európskej únie. Jedným z týchto rozhodnutí môže byť aj vzdanie sa práva veta v oblasti zahraničnej politiky. Potom sa už vláda SR bude veľmi ťažko stavať na zadné pri sprísňovaní sankcií voči Rusku, schvaľovaní ďalších finančných injekcií na podporu vojny na Ukrajine.

Kardinálnou otázkou prezidentských debát by mala byť otázka:

„Vezmete späť právomoci, ktoré ešte v roku 2001 delegoval v oblasti zahraničnej politiky na vládu SR prezident Šuster, aby ste nebol v zahraničí len ceremoniálom, aby ste mohol SR zastupovať na samitoch Európskej rady namiesto premiéra?“ 

Na ňu by mal dať jednoznačnú odpoveď každý prezidentský kandidát. Táto otázka by mala zaznieť z úst moderátora počas zajtrajšej finálnej debaty so všetkými kandidátmi v RTVS.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali