Kazateľ Hani Ramadan, starší brat známeho Tariqa Ramadana pôsobiaceho vo Francúzsku, je totiž vo Švajčiarsku neslávne známou osobou. V roku 2003 bol prepustený zo školstva kvôli ospravedlňovaniu kameňovania žien. “Vzhľadom k tomu, že sa sa jedná o božský príkaz, tvrdosť tohoto zákona je stresujúca i pre samotných moslimov. Je to trest, ale zároveň i forma očisty.“ uviedol Hani Ramadan v článku zverejnenom v Le Monde v roku 2002. V tom istom roku Ramadan obhanjuje trest smrti pre ľudí, ktorí sa rozhodli opustiť islam a konvertovať k inému náboženstvu: „V moslimskom svete sú opustenie modlitby, pitie alkoholu a smilstvo zločiny, za ktoré zákon stanovuje trest.“
Učiteľka, ktorá kazateľa pozvala, o svojom zámere neinformovala vedenie školy. Študenti danej ženevskej školy sa tak mohli dozvedieť, že ženy, ktoré sa zahaľujú „ sú ako perly ukryté v lastúre.“ Naopak , ženy ktoré sa podľa moslimských zvykov nezahaľujú „sú ako 2 eurová minca. Každý ich vidí a idú z ruky do ruky.“ Toto nie je jeho prvé vyjadrenie v podobnom duchu ohľadne žien. V roku 2015 sa Hani vyjadril, že Prorok si nepotriasal so ženami rukou a teda, že napodobňovanie Proroka je „znakom rešpektu.“ Silnú kritiku, ktorá sa na margo tohto výroku strhla odbil slovami: “Krik, ktorý sa strhol pre odmietnutie podania ruky, ukazuje, že akákoľvek zámienka je dobrá na vyvolávanie islamofóbie.“..
Potom ako o výrokoch Haniho Ramadana na pôde ženevskej školy informoval denník Le Temps a televízia Leman blue, začali sa prípadom zaoberať aj švajčiarske orgány. Département de l’Instruction publique (DIP), označil tieto výroky za “verejné postoje pána Ramadana, ktoré sú nezlučiteľné s hodnotami a poslaním verejného školstva”. Úrad sa vyjadril i k samotnej osobe kazateľa “Hani Ramadan je kontroverzná osobnosť, ktorú zjavne nedoporučujeme pozývať do triedy hovoriť o citlivých otázkach, hlavne v súčasnej náročnej situácii.”
Katarína Hanzlíková