Svet sa ešte poriadne nespamätal z teroristických útokov vo Veľkej Británii a hneď na to bol ďalší pokus o terorizmus v srdci Paríža pri chráme Notre-Dame. Útočník zaútočil kladivom na policajta. Napadnutý policajt ho však v sebaobrane postrelil.
Podľa najnovších informácií útočníkom je Farid Ikken, pôvodom z Alžírska, ktorý získal v roku 2009 od Európskej komisie ocenenie za článok o žiadateľoch o azyl, ktorí sa vo Švédsku hlásia o zdravotnú starostlivosť.
Národná novinárska cena Komisie za boj proti diskriminácii mu bola udelená za článok, ktorý sa zaoberá “žiadateľmi o azyl, ktorí nemajú nárok na zdravotnú starostlivosť a sú preto nútení hľadať lekársku starostlivosť, ako aj zdravotnícky personál a ďalšie osoby, ktoré stále poskytujú zdravotnú starostlivosť žiadateľom o azyl”, píše Komisia vo vyhlásení.
Muž, ktorý v utorok pred parížskou katedrálou Notre-Dame napadol kladivom hliadkujúceho policajta, údajne pred útokom zvolal: “To je za Sýriu.”
Podľa spravodajskej televízie Sky News mal páchateľ okrem kladiva pri sebe aj dva nože. Úrady začali incident vyšetrovať ako teroristický čin.
Vysoko vzdelaný a dobre scestovaný džihádista bol postrelený do hrudníka a v súčasnosti sa zotavuje v nemocnici. Natočil aj video, v ktorom potvrdzuje oddanosť skupine Islamský štát, hlási The Times.
Budúci terorista prišiel do Švédska, aby vyštudoval magisterský titul, uvádza LIC. Oženil sa tam so Švédkou, s ktorou sa neskôr rozviedol. Jeho synovec Sofiane Ikken tvrdí, že počas svojho pobytu v krajine bol radikalizovaný. “Myslím, že počas pobytu vo Švédsku sa začal zaujímať o náboženstvo,” povedal pre TSA-Algerie.
Po absolvovaní univerzity v švédskom hlavnom meste Štokholm pracoval od roku 2009 do roku 2010 ako novinár na voľnej nohe pre rôzne noviny a rozhlasové stanice, keď napísal svoj ocenený článok.
Potom sa vrátil do svojho rodného Alžírska po arabskom povstaní v roku 2011, kde založil regionálnu spravodajskú stránku a pracoval na národných novinách Al Watan a potom sa do Francúzska presťahoval v roku 2013, kde študoval doktorandské štúdium.
Ikken pravidelne písal o terorizme a džiháde počas tejto doby. Popisuje svoju prácu na alžírskych spravodajských stránkach Bejaia a dnes na svojom profile Linkedin napísal: “Dva roky som viedol malý tím, ktorý pozostával z dvoch stálych novinárov, dvoch autorov na voľnej nohe prekladateľa.“
“Mojou hlavnou úlohou bolo zabezpečiť, aby sa obsah našich webových stránok nepretržite aktualizoval a upravoval som materiál zasielaný korešpondentmi alebo napísaný novinármi.” Dodal: “Spracovanie tlačových správ, preklad arabského a anglického obsahu a opravy textov boli tiež súčasťou mojich povinností. Aj pri písaní spravodajských článkov a redakcii som pravidelne pomáhal.”
Ikken o sebe tvrdil, že je špecialista v oblasti “rozvoja, demokracie a ľudských práv”. Jeden z jeho článkov s názvom “Vojna proti terorizmu: 7 tmavých rokov pre ľudské práva” bol publikovaný švédskou asociáciou Spojených národov, čo je nezisková skupina, ktorá nie je oficiálne súčasťou OSN.
Za ďalší článok o diskriminácii migrantov a žiadateľov o azyl vo švédskom zdravotnom systéme údajne Ikken získal cenu od švédskej pobočky Európskej komisie.
Alžírčan tiež pôsobil vo verejnoprávnom vysielaní Sveriges Radio kde absolvoval neplatenú stáž a písal tiež pre rôzne časopisy a denníky. Ikken sa neskôr presťahoval do Francúzska.
Podľa Ikkenových priateľov a bývalých spolupracovníkov nič nenasvedčovalo tomu, že by tento Alžírčan bol zradikalizovaný. Údajne veril v demokratické ideály.
Francúzski prokurátori začali vyšetrovanie terorizmu utorkového útoku, zatiaľ čo Ikken zostáva v nemocnici, kde je liečený kvôli strelným poraneniam. Polícia, ktorá prehľadávala jeho byt, údajne objavila video, kde sa hlási k útoku v mene Islamského štátu.
Samuel Gdovin