Dublin 9. januára (TASR) – Írski vyjednávači by mali počas polročného predsedníctva v EÚ dosiahnuť dohodu pre 70 legislatívnych dokumentov potrebných pre ďalšie fungovanie EÚ. Uviedol to dnes írsky premiér Enda Kenny po rokovaní s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom v Dubline.
Van Rompuy pricestoval do hlavného mesta Írska v rámci oficiálneho otvorenia írskeho predsedníctva v EÚ. Van Rompuy na spoločnej tlačovej konferencii s írskym premiérom Kennym zdôraznil, že sa dohodli na spoločnej spolupráci pri presadzovaní "oživovacích" priorít írskeho predsedníctva únie. Členom írskej vlády, ktorí povedú odborné rokovania v rámci Rady, zaželal veľa trpezlivosti a úspechov.
"Európska únia prešla zo štádia hľadania odpovedí na krízu k štádiu riadenia krízy a zaisťovania stability. Chceme byť predsedníctvom riešení pre dosiahnutie ekonomického oživovania, stability a zamestnanosti. Pokúsime sa o to na 150 percent," konštatoval Kenny.
Írsky premiér pripomenul, že pred poslancami Európskeho parlamentu bude budúci týždeň obhajovať tri hlavné priority, ktoré si jeho vláda vytýčila počas výkonu predsedníctva v EÚ – stabilita, rast a zamestnanosť.
Van Rompuy pripomenul, že Írsko, ktoré vstúpilo do únie pred 40 rokmi, preberá predsedníctvo v zložitých časoch hospodárskej krízy, ale vyjadril presvedčenie, že krajina je dobre pripravená na túto náročnú úlohu a pri plnení vytýčených kritérií bude úspešná.
Predseda Európskej rady zároveň uviedol, že v Európe sa aj napriek všetkému dá hovoriť o zlepšovaní situácie, pretože sa pominuli už tie najhoršie scenáre, spojené s ohrozením eura. Van Rompuy dodal, že ekonomické oživovanie je síce pomalé, ale EÚ potrebuje do budúcnosti štruktúrovaný rast, založený na silnejšej hospodárskej a fiškálnej únii a bankovej integrácií, kde euro bude oveľa viac konkurencieschopnou menou vo svete ako je dnes.
Z krátkodobého hľadiska Van Rompuy upozornil írske predsedníctvo, že popri hľadaní zhody na podobe sedemročného rozpočtu únie sa bude musieť zamerať najmä na súčasné pálčivé témy, akými sú implementácia jednotného bankového dohľadu a činnosť Európskeho mechanizmu pre stabilitu (trvalý euroval), ktorý má pomôcť zadlženým štátom EÚ pri rekapitalizácii ich bankového sektora.