Iránska laureátka Nobelovej ceny z Londýna vyzvala Iráncov na občiansku neposlušnosť

Iránska laureátka Nobelovej ceny z Londýna vyzvala Iráncov na občiansku neposlušnosť

Teherán/Londýn 4. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

 

Iránska laureátka Nobelovej ceny mieru z roku 2003 Širín Ebadiová v tomto období protivládnych protestov vyzvala z Londýna svojich krajanov, aby prejavili občiansku neposlušnosť.

Ilustračné foto: Zahalená Iránka (vpravo) sleduje v televízii prejav nositeľky Nobelovej ceny mieru za rok 2003 Širín Ebadiovej počas slávnostného odovzdania ceny na radnici v nórskej metropole Oslo

Ebadiová vo vyjadreniach pre noviny Ašark al-Awsat, vlastnené Saudskou Arábiou, vyzvala Iráncov, aby neplatili účty za vodu, plyn a elektrinu a ani dane, čím vytvoria ekonomický tlak na vládu.

Reklama

Ebadiová, bývalá sudkyňa a aktivistka za ľudské práva, vrátane práv iránskych detí, žije v súčasnosti v britskej metropole Londýn.

Účty na sociálnych sieťach boli vo štvrtok plné videí a blogov, podrobne zachytávajúcich protesty v Iráne v noci na štvrtok. Protirečia tak tvrdeniu vysokopostaveného predstaviteľa iránskej armády z predchádzajúceho dňa, že týždeň trvajúce protivládne demonštrácie sa už skončili. Podľa tlačovej agentúry AP si vyžiadali najmenej 21 mŕtvych.

Reklama

Jedno video zachytáva ľudí skandujúcich heslá proti najvyššiemu iránskemu lídrovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Tlačová agentúra Tasmín informovala aj o 28 osobách zatknutých v meste Bírdžand za nedovolené zhromažďovanie. Túto správu nebolo možné nezávisle overiť, napísala agentúra DPA.

Navyše sa objavili správy, že v meste Borúdžerd na západe krajiny zatkli občana Európskej únie. Najvyššie postavený mestský sudca Hamíd-Rest Bolhassání zatknutie potvrdil.

Občan EÚ bol údajne vycvičený európskou tajnou službou a vyslaný do Borúdžerdu, aby pomohol riadiť protesty, povedal sudca pre agentúru Tasmín. Nespresnil však, z ktorej krajiny muž pochádza a či má aj iránske občianstvo.

Chameneí a ďalší predstavitelia konzervatívneho teokratického vedenia Iránu už niekoľko dní tvrdia, že protesty sú podnecované zahraničnými veľmocami. Podľa iránskych zdrojov išlo o USA, Veľkú Britániu, Izrael a Saudskú Arábiu (viac TU).

Reklama

Iránsky prezident Hasan Rúhání odmietol takéto obvinenia a vyhlásil, že niektorí lídri nechcú pochopiť, že protestujúci ľudia sa sťažujú na nezamestnanosť a nedostatočné slobody vo svojom bežnom živote.

Vo štvrtok sa v sociálnych médiách objavili správy o protestoch v mestách Núšahr, Bandar Abbás, Ahváz a Dezfúl. Protesty sa zatiaľ sústreďujú v provinciách s týmito mestami a iba zriedkavo sa presunú aj do väčších miest.

Začali sa skôr ako protesty proti ekonomickej a zahraničnej politike krajiny, ale v priebehu času sa zmenili viac na protivládne demonštrácie.

Získať presné informácie o protestných pochodoch je ťažké, napísala agentúra DPA. Štátne médiá o nich prinášajú málo informácií, ak vôbec nejaké. Navyše, úrady na vrchole protestov zablokovali alebo spomalili internet, aby zabránili šíreniu informácií.

Vláda sa snažila ukázať, že má stále podporu, a tak boli v stredu v hlavnom meste Teherán zorganizované provládne demonštrácie. Zúčastnili sa ich státisíce ľudí a dostali veľký priestor v štátnej televízii.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali