Iránska dohoda: Prečo sa EÚ pravdepodobne vzdá a bude hrať podľa pravidiel Trumpa

Iránska dohoda: Prečo sa EÚ pravdepodobne vzdá a bude hrať podľa pravidiel Trumpa

Svet 24. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Ľudmila Synaková)

 

Aj keď sú európski predstavitelia jednoznačne proti rozhodnutiu Donalda Trumpa odstúpiť od iránskej jadrovej dohody, má tento blok značný prebytok obchodu s USA. Pre EÚ tak zostávajú USA najdôležitejším miestom vývozu tovaru a služieb, píše Sputnik International.

Na snímke Angela Merkelová, Emmanuel Macron a Donald Trump

Európske firmy sa ohýbajú pred Washingtonom bez ohľadu na dôraznú nespokojnosť zo strany Bruselu a hlavných európskych hlavných miest kvôli rozhodnutiu Donalda Trumpa o obnovení sankcií proti Iránu.

Reklama

„Úprimne povedané, EÚ by mala byť vďačná a poďakovať Trumpovi za to, že sme sa zbavili všetkých ilúzií a aspoň teraz vieme, že pokiaľ budeme potrebovať pomocnú ruku, nájdeme ju na konci vlastnej ruky,” napísal prezident Európskej rady Donald Tusk 16. mája potom, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015, ktorý je všeobecne známy ako iránska jadrová dohoda.

Tusk nie je jediný európsky líder, ktorý je frustrovaný krokom amerického prezidenta. Skôr francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril hlboké znepokojenie ohľadom rozhodnutia Washingtonu a nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila, že Európa už sa nemôže spoliehať na Spojené štáty a ich „ochranu”.

Reklama

Trumpovo odstúpenie viedlo k obnoveniu sankcií proti Iránu. Ministerstvo financií Spojených štátov oznámilo, že nové obchodné transakcie s Iránom budú blokované, čo dovolí zahraničným firmám zrušiť svoje terajšie zmluvy s Teheránom v priebehu 90 dennej a 180 dennej lehoty.

Zatiaľčo Brusel sa zaoberá úpravou štatútu blokovania tak, aby zahŕňal iba americké iránske sankcie za účelom ochrany európskych spoločností, niekoľko korporácií starého kontinentu dalo najavo svoje plány o ukončení obchodných projektov s Iránom. Dánska spoločnosť Maersk Tankers, nemecká spoločnosť Allianz a francúzsky ropný gigant Total uviedli, že sú pripravení zastaviť svoje pôsobenie v krajine do novembra 2018.

„I cez tvrdú rétoriku krajín EÚ nič nenaznačuje tomu, že by boli ochotní vstúpiť do konfliktu s Washingtonom,” poznamenal komentátor Sputnika Igor Gaškov. „V posledných desaťročiach Spojené štáty oveľa viac tovaru od Európy nakupujú, než do nej vyvážajú.” Deficit zahraničného obchodu USA s EÚ dosiahol v roku 2016 146,7 miliardy dolárov. Vďaka závislosti Európanov na exporte do USA tí môžu byť extrémne pokojní.

 

Čína vyplní medzeru po odchode európskych spoločností

Reklama

Je veľmi pravdepodobné, že Čína využije príležitosť obsadiť medzery, ktoré zanechajú európske spoločnosti, tvrdí výskumný pracovník Inštitútu pre orientálne štúdia ruskej akadémie vied Vladimir Sažin.

„Od roku 1979 bol Irán pod sankciami USA a po celú túto dobu Čína posilňuje svoju ekonomickú prítomnosť v krajine. Peking nikdy nesúhlasil s iránskymi sankciami a hral svoju vlastnú hru. Vďaka tomu obrat medzi Čínou a Iránom dosiahol 50 miliard dolárov a po odchode Európanov sa pozícia čínskych firiem ešte zlepší,” povedal Sputniku akademik.

Najdôležitejšia je skutočnosť, že Peking je menej závislý na Washingtone než EÚ, vysvetlil. „Čína je obrovská. Samozrejme existujú spoločnosti, ktoré sa boja amerického tlaku, ale počet tých, ktorí sú ľahostajní voči hrozbám z Bieleho domu a ktorí neoperujú na americkom trhu, je väčší,” predpokladá Sažin.

Zdroj Sputniku na iránskom ministerstve ropy uviedol, že štátna spoločnosť China National Petroleum Corporation (CNPC) sa snaží od spoločnosti Total kúpiť ich podiel na iránskej spoločnosti South Pars v Perzskom zálive, pokiaľ sa francúzska spoločnosť stiahne.

Obe spoločnosti tu spoločne fungujú od roku 2017, spočiatku plánovali investovať 4,8 miliardy dolárov za viac než 20 rokov. Total a CNPC vlastnia 50,1% a 30% podiel. Zostávajúci podiel na iránskom South Pars má Irán.

Reklama

 

EÚ utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu zo strany USA

Teherán je nespokojný s odchodom európskych firiem z iránskeho trhu. Keď hovoril minister zahraničia Iránu Mohammad Džavád Zaríf v Teheráne s veľvyslancom EÚ pre energetiku Miguelom Ariasom Cañeteom, zdôraznil, že je to v rozpore s iránskou dohodou o jadrovej energii.

„Oznámenie o možnom odstúpení veľkých európskych firiem od spolupráce s Iránom nie je v súlade so záväzkom Európskej únie vyplniť jadrovú dohodu,” uviedol Zarif, ktorého cituje IRNA.

Pri rozhovore pre Sputnik iránsky politológ Mani Mehrabi poukázal na to, že Európa utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu, ktorý bol stanovený Washingtonom.

„Od roku 1940 je zahraničná politika Washingtonu založená na princípoch nadradenosti a sily,” vyhlásil Mehrabi a zdôraznil, že Biely dom získava výhody a privilégia na úkor ostatných krajín.

Politológ zdôraznil, že podľa súčasného svetového poriadku hrá Washington úlohu „garanta obchodných, finančných a vojenských organizácií v oblasti medzinárodných vzťahov”.

Abdullah Mehraban, analytik expertnej skupiny Faratab v Iráne sa domnieva, že po odstúpení Washingtonu z jadrovej dohody sa transatlantické vzťahy dostanú do kritickej fázy.

No aj napriek tomu, že Trump americké a európske väzby seriózne otestoval, je veľmi nepravdepodobné, že sa Európa otočí chrbtom k Washingtonu, poznamenal analytik a odvolal se na blízke politické, ekonomické a kultúrne spojenie medzi Severnou Amerikou a starým kontinentom.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali