Iránci sa priznali po troch dňoch, že zostrelili ukrajinské lietadlo. Je to veľa či málo?

Iránci sa priznali po troch dňoch, že zostrelili ukrajinské lietadlo. Je to veľa či málo?

Bratislava 12. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mary Altaffer)

 

Irán si vyrobil medzinárodnú hanbu. Paradoxne, nie až tak tým, že zostrelil civilné lietadlo plné nevinných ľudí – nech to znie akokoľvek cynicky, ale chyby sa občas stanú, ľudia sú omylní, technika môže zlyhať. Hanebné je niečo iné: že to priznali až po troch dňoch usilovného zatĺkania – keď bolo jasné, že zapieranie je neudržateľné

Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

V sobotu zatelefonoval iránsky prezident Hasan Rúhaní ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a v mene Iránu sa mu ospravedlnil. V plnom rozsahu uznal chybu iránskeho vojenského personálu a sľúbil, že tí, ktorí zapríčinili stredajšie zostrelenie ukrajinského lietadla, budú potrestaní. Vyjadril hlbokú ľútosť a sústrasť ukrajinskému národu a rodinám obetí, prisľúbil ústretovosť a všestrannú pomoc pri ďalších činnostiach súvisiacich s prípadom.

Reklama

Sústrasť pozostalým vyjadril aj najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý nariadil armáde, aby urobila všetko pre to, aby sa v budúcnosti vyvarovala podobných chýb. Iránci tiež údajne Ukrajine sľúbili vyplatiť odškodné príbuzným obetí aj všetkým ostatným zúčastneným stranám, ako aj cenu zostreleného lietadla.

V tejto chvíli si mnohí pripomínajú inú, podobnú udalosť, ktorá sa stala pred takmer 32 rokmi takisto nad teritóriom Iránu. V júli 1988 americký krížnik USS Vincennes zostrelil lietadlo Airbus A300 iránskej štátnej leteckej spoločnosti Iran Air letiace na pravidelnej linke (let 655) z Teheránu do Dubaja. Všetkých 274 cestujúcich a 16 členov posádky zahynulo.

Reklama

Americká loď vtedy bola protiprávne v iránskych výsostných vodách Perzského zálivu a omylom vystrelila na civilné lietadlo, ktoré si pomýlila s útočiacim vojenským strojom. Posádka USS Vincennes pred tými 32 rokmi (podobne ako pred pár dňami Iránci) bola pod enormným psychickým tlakom, súc si vedomá, že môže dopadnúť rovnako ako rok predtým iná americká loď, ktorá tiež provokovala v iránskych vodách a Iránci na ňu pustili raketu, v dôsledku čoho zahynulo vtedy 37 Američanov.

Američania po zostrelení iránskeho Airbusu svoju vinu nepriznali. Predkladali rôzne vymyslené verzie, vinu dávali iránskemu pilotovi. Známy je výrok bývalého amerického prezidenta Georgea Busha staršieho, ktorý vtedy verejne vyhlásil: „Nikdy sa v mene USA neospravedlním … je mi jedno, aké sú fakty, ale ja nie som človek, ktorý sa ospravedlňuje za USA.“ Irán podal žalobu na Medzinárodný súdny dvor do Haagu a až pod hrozbou jednoznačnej prehry v spore, kde fakty boli nad slnko jasnejšie, Spojené štáty nakoniec – až po ôsmich rokoch od udalosti – priznali, že to bol omyl, vyjadrili ľútosť a vyplatili rodinám obetí odškodnenie. Iránu sa však nikdy neospravedlnili, hoci ich loď sa činu dopustila v iránskych vodách a v iránskom vzdušnom priestore.

Zaujímavé však je, že americká vyšetrovacia komisia vyhodnotila okolnosti prípadu tak, že kapitán americkej lode konal primerane situácii, a že naopak Irán je vinný tým, že dovolil civilnému lietadlu letieť v blízkosti vojenského konfliktu (čo je absurdné, keďže medzi Iránom a USA oficiálne žiadna vojna nebola a Iránci nemohli vedieť, kedy a kam ktorá americká loď popláva). Všetci členovia posádky lode USS Vincennes dostali stuhu za bojové nasadenie, kapitán dostal jedno z najvyšších amerických vojenských vyznamenaní „Legion of Merit“ a koordinátor leteckých bojových operácií dostal medailu „Navy Commendation Medal“.

Ivan Lehotský

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali