Teherán 28. februára 2018 (HSP/Foto: screenshot YouTube)
Irán by mohol nasledovať Venezuelu v rozvoji svojej vlastnej kryptomeny, aby aj napriek sankciám krajina získavala potrebné finančné prostriedky
Iránsky minister pre informačné a komunikačné technológie Mohammad-Javad Azari Jahromi predstavil možnosť spustenia virtuálnej meny v krajine v spolupráci s bankovou inštitúciou. “Na stretnutí s predstavenstvom Post Bank o blokovacích reťazcoch digitálnej meny boli stanovené opatrenia potrebné na pilotné zavedenie prvej digitálnej meny krajiny … Pilotný model na preskúmanie a schválenie bude prezentovaný bankovému systému krajiny,” vyhlásil Jahromi.
Iránska centrálna banka spolupracuje aj s inými inštitúciami na riadení digitálnych mien v Iráne. Podľa RT by národná digitálna mena mohla pomôcť Teheránu vyhnúť sa prípadným sankciám z Washingtonu, pretože americký prezident Donald Trump údajne zvažuje ich opätovné zavedenie. Irán je totiž stále prevažne odrezaný od významných medzinárodných platobných sietí, ako sú Visa a Mastercard, a služby ako PayPal.
Oznámenie Teheránu o svojom projekte kryptomeny nasleduje po tom, čo pred týždňom Venezuela uviedla na trh prvú národnú digitálnu menu na svete – “petro”. Počas jeho prvých hodín na trhu získal v nákupoch 735 miliónov dolárov, o čom sa pochvalne vyjadril prezident Nicolas Maduro. Ten navyše oznámil v blízkej dobe spustenie nového virtuálneho tokenu, nazvaného “petro oro”, ktorý bude podporený drahými kovmi.
Podľa The Telegraph, Maduro koncom minulého roka oznámil, že digitálna mena Venezuely má prekonať sankcie od USA. Vláda uviedla, že v prvom roku vydá 100 miliónov digitálnych mincí, pričom prvých 38,4 milióna kusov by sa malo uvoľniť tento utorok v hodnote 60 dolárov za token. Ak by sa všetky rozpredali, mohlo by to Venezuele priniesť niekoľko miliárd dolárov. Ministerstvo financií USA však varovalo občanov a spoločnosti, že nákup “petra” by znamenal porušenie sankcií.
Napriek jadrovej dohode, ktorá uvoľnila sankcie voči Iránu, spotrebiteľské ceny v krajine stúpajú a iránska mena stratila od mája približne jednu desatinu svojej hodnoty voči doláru. Spustenie vlastnej kryptomeny by mohlo byť zdrojom peňazí, ale odborníci uviedli, že trh je stále príliš nasýtený, aby umožnil zmysluplnú úpravu ekonomickej blokády USA.
Aj Severná Kórea by mala byť ďalšou krajinou, ktorá sa údajne priklonila ku kryptomene kvôli uvaleným sankciám. Podľa istej spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou, severokórejskí hackeri zrejme našli spôsob vytvorenia konkurenčnej kryptomeny k bitcoinu, čo by potenciálne umožnilo režimu zaplatiť virtuálnu hotovosť.