V posledných hodinách Briti iránsky tanker aj s ropou prepustili, dôvod je prozaický. Irán siahol po recipročných krokoch a v posledných týždňoch zastavil niekoľko tankerov, ktoré smerovali s nákladom ropy do Británie.
Britským spoločnostiam tak Iránci spôsobili značné ekonomické straty, navyše Irán ukázal, že je pripravený aj na silové riešenie situácie, čo by mohlo mať katastrofálny dopad najmä na Západnú Európu, Japonsko a Južnú Kóreu.
V Hormuzskom prielive sa okrem toho zaktivizovali Číňania, ktorí sú pripravení zabezpečiť transport čínskych tankerov za každú cenu. Čína jednoznačne odmietla americké a britské embargo na iránsku ropu a s Iráncami plnohodnotne obchoduje aj ďalej, bez ohľadu na americký nátlak a sankcie.
Ruský vojensko-politický expert Boris Rožin situáciu okomentoval nasledovne:
1. Briti boli kvôli iránskym nátlakovým krokom prinútení prepustiť iránsky tanker Grace 1 a oslobodiť jeho posádku.
2. Američania sa ešte niekoľko hodín pred britským rozhodnutím pokúsili na Britov tlačiť, aby iránsky tanker ďalej v Gibraltáre Briti zadržiavali, no Briti zvolili ústretovejšie kroky, pretože im Irán spôsobil svojím obsadzovaním britských tankerov v Hormuzskom prielive vážne ekonomické straty.
3. Irán reagoval na britské kroky takisto ústretovo a je pripravený okamžite po prepustení iránskeho tankeru Grace 1 prepustiť posledný zadržiavaný britský tanker. Irán ukázal svoju silu a fakt, že je Britom rovnocenným súperom.
4. Američania do celého procesu aktívne nevstúpia, tak môžno konštatovať, že Irán silovými metódami prinútil Britániu sadnúť si za rokovací stôl a prepustiť iránsky tanker. Celý svet videl, že Briti nie sú schopní (na rozdiel od Číňanov) zabezpečiť bezpečnosť svojich tankerov na svetových námorných cestách. Evidentne už ani Britom sa nechce znášať kvôli Američanom a ich expanzívnej politike, zbytočné finančné škody. Aj v otázke jednostranného odstúpenia Američanov od Dohody s Iránom o jadrovom výskume zastávali Briti podobne ako EÚ opatrnejšie stanovisko a nestotožňovali sa s americkými agresívnymi krokmi a jednostrannými silovými aktivitami.
5. Irán ukázal, že s Britániou je možné hovoriť jazykom sily. Iránci sa presvedčili, že tvrdý postoj voči USA a Británii má svoje opodstatnenie, takže Irán môže v najbližšej dobe podobný tvrdý postup voči Američanom a Britom aplikovať znova.
6. Briti požadovali, aby iránsky tanker nevplával do sýrskeho Tartusu a nevyložil svoj náklad v tomto prístave. Iránci s touto podmienkou súhlasili, iránska ropa sa pravdepodobne vyloží v Libanone.