Prejav odznel v meste Sámarrá, ktoré leží asi 100 kilometrov severne od Bagdadu, na ceste k islamistami obsadeným provinčným metropolám Tikrít a Mósul. Málikí súčasne oznámil, že vláda udelila neobmedzené právomoci pri prijímaní opatrení na boj proti vzbúrencom.
Šiitského premiéra kritici obviňujú z toho, že k súčasnej vyhrotenej situácie v krajine prispela aj jeho konfrontačná politika, vyvolávajúca nespokojnosť menšinových sunnitov.
Málikí dnes vyjadril presvedčenie, že Sámarrá, do ktorej prúdia dobrovoľníci ochotní posilniť iracké bezpečnostné zložky, sa stane východiskovým bodom pre zastavenie a porážku povstalcov. Podľa hovorcu irackej armády sa už vládnym silám podarilo prevziať iniciatívu na viacerých frontoch, uviedla agentúra Reuters.
Ozbrojenci z militantnej sunnitskej organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) tento týždeň počas bleskovej ofenzívy obsadili druhé najväčšie mesto Iraku Mósul a tiež Tiktít, domovské mesto bývalého diktátora Saddáma Husajna. Islamisti pod čiernou vlajkou ISIL-u stále obsadzujú ďalšie územia a postupujú na juh smerom k metropole Bagdad, v čom ich podporujú aj početní bývalí prívrženci Saddámovho režimu.
Do pohybu sa uviedli aj vojenské jednotky autonómneho irackého Kurdistanu, ktoré obsadili Kirkúk a ďalšie mestá v rovnomennej, na ropu bohatej provincii, aby ich chránili pred postupom sunnitských džihádistov.
mž