Ako informoval denník Le Parisien, nad mestom Kajjára sa už tri mesiace vznáša toxický oblak zo splodín horenia ropy.
Hasenie sťažuje aj to, že v okolí mnohých ropných vrtov islamisti nastražili míny, takže pred príchodom hasičov musia terén skontrolovať pyrotechnici. Keď je daná zóna bezpečná a oheň je relatívne pod kontrolou, hasiči do ropného vrtu zavedú hadicu a plnia ho vodou. Následne ho zasypú zeminou. Tento proces však trvá aj mesiac, takže doteraz sa podarilo úplne uhasiť len dva z podpálených ropných vrtov.
Podľa odborníkov na životné prostredie z OSN má podpaľovanie surovej ropy za následok unikanie širokej škály znečisťujúcich látok vrátane sadzí a plynov, ktoré vyvolávajú zdravotné problémy obyvateľstva v zasiahnutých oblastiach. Ide napr. o podráždenie pokožky či dýchavičnosť.
Bitka o Mósul sa začala 17. októbra. Vládni vojaci sa k tomuto veľkomestu sťahujú z viacerých smerov. Elitné jednotky irackej armády zaznamenali najrýchlejší postup a ovládli časť mesta ležiacu východne od rieky Tigris. Ich napredovanie sa vstupom do mesta spomalilo, keďže sa snažia vyhnúť obetiam na životoch z radov civilného obyvateľstva, ktoré v Mósule uviazlo. Tým možno podľa AP vysvetliť aj fakt, že viac ako mesiac po začatí operácie sú vládne sily ešte stále asi desať kilometrov od centra mesta.