Opozičný politik upozornil, že ženy, ktoré absolvujú riadne tehotenstvo zakončené pôrodom počas tejto doby nedostávajú od štátu žiadny príspevok. Práve zlá ekonomická situácia je však podľa neho v prvých týždňoch tehotenstve pre mnohé ženy zlomovým bodom, kedy sa rozhodujú o prípadnej interrupcii. Navrhuje preto nový, tzv. tehotenský príspevok vo výške súčasného rodičovského príspevku t. j. 220 eur mesačne od 13. týždňa tehotenstva pre tehotné ženy, ktoré predtým pracovali.
“Nám sa tieto peniaze dramaticky vrátia. Pomôžeme ako spoločnosť, či už konzervatívci, alebo liberáli, matkám v núdzi. Ukážme, že sme za život,” uviedol.
Utajené tehotenstvo
Druhým nápadom lídra OĽaNO je rozšírenie inštitútu utajeného pôrodu na nový inštitút utajeného tehotenstva. Počas neho bude môcť tehotná žena odísť na PN až do pôrodu. Podľa jeho návrhu Sociálna poisťovňa však nebude tieto ženy kontrolovať podobne ako práceneschopných.
Argumentuje tým, že mnohé ženy volia potrat na základe tlaku okolia či kritiky, že budú slobodnými matkami a podobne. “Na čo nám je potom inštitút utajeného pôrodu, keď necháme ženu, aby chodila po ulici, alebo do práce, do školy… a ukazovala sa, že ona tehotná je. Vieme, aká sme spoločnosť farizejská, že ženu, ktorá donosí dieťa a dá ho na adopciu odsudzujeme omnoho viac ako ženu, ktorá ide na interupciu, lebo tá išla na medicínsky zákrok.”
Matovič označil svoje nápady ako návrhy “z iného sveta” a vyčítal konzervatívnym politikom, že za posledných 30 rokov neprišli s podobným riešením pre tehotné ženy. Matovič argumentuje aj zlou demografiou, ktorú ešte viac zhoršujú umelé potraty.
Poslanec Marek Krajčí (OĽaNO) pripomína, že chcú rozšíriť aj elektronizáciu zoznamu detí vhodných na adopciu. Chcú tiež zaviesť systém, že bábätko, ktoré pôjde na adopciu, sa hneď po narodení dostane k adoptívnym rodičom. Zároveň sa však zachová šesťtýždňové právo matky, ak by chcela svoje dieťa naspäť.
Jaroslav Zajac