“Celkovo sa našlo 1203 tiel, avšak niektoré z nich sa ešte nepodarilo identifikovať alebo vyzdvihnúť,” uviedol Insan Nurrohman podpredseda humanitárnej organizácie Aksi Cepat Tanggap.
Vlny cunami po jednom z piatkových zemetrasení, ktorého magnitúda dosiahla hodnotu 7,5, napáchali škody v mestách Palu a Donggala, ako aj vo viacerých osadách v strednej časti indonézskeho ostrova Sulawesi. Existujú obavy, že počet obetí v nasledujúcich dňoch ešte stúpne.
Indonézia po ničivých zemetraseniach oficiálne požiadala o zahraničnú pomoc
O medzinárodnú pomoc požiadala v pondelok Indonézia po sérii ničivých zemetrasení, ktoré si v krajine vyžiadali viac než 1200 obetí. Informujú o tom tlačové agentúry DPA a AP.
Indonézsky prezident Joko Widodo oficiálne požiadal miestny úrad pre investície, aby koordinoval zahraničnú pomoc, oznámil v hlavnom meste Jakarta predseda tohto úradu Thomas Lembong.
Pomoc už predtým ponúklo množstvo štátov i medzinárodných organizácií vrátane Európskej únie (EÚ).
Indonézia sa pripravuje na masové pohreby obetí cunami
V indonézskom meste Palu, ktoré zasiahli v piatok silné zemetrasenia a vlny cunami, pripravili masový pohreb pre viac než 300 tiel. Informuje o tom v pondelok agentúra AP.
Šéf indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Willem Rampangilei vyhlásil, že masový hrob sa dá v prípade potreby rozšíriť. Takisto uviedol, že pohreby musia začať čoskoro z hygienických ako i náboženských dôvodov.
Záchranné operácie si vyžiadali nasadenie ťažkých mechanizmov na vyprostenie tých, čo prežili v sutinách zrútených budov, vrátane 8-poschodového hotela v Palu, z ruín ktorého bolo počuť hlasy. V nedeľu vyslobodili živého človeka z trosiek hotela Roa-Roa.
Počas zemetrasenia na Sulawesi ušlo z tamojších väzníc vyše 1200 väzňov
Počas silného zemetrasenia na indonézskom ostrove Sulawesi ušlo z tamojších troch väzníc približne 1200 väzňov. Podľa rozhlasovej stanice Deutsche Welle o tom v pondelok informovalo tamojšie ministerstvo spravodlivosti.
Vyjadrilo presvedčenie, že väzni ušli v obave o svoj život v dôsledku dvoch silných zemetrasení a následnej prílivovej vlne cunami, ktoré si na ostrove podľa najnovšej bilancie vyžiadali viac ako 1200 obetí na životoch. Ministerstvo vyhlásilo, že pre väzňov bol útek “otázkou života a smrti”.
Rezort spravodlivosti dodal, že k hromadnému úteku väzňov došlo v dvoch nápravných zariadeniach v meste Palu a z jednej väznice v meste Donggale, kde si väčšina väzňov odpykáva tresty za korupciu alebo trestné činy spojené s drogami.
Všetky zariadenia boli preplnené: vo väznici v Palu, ktorá mala kapacitu 120 väzňov, si trest odpykávalo 580 osôb. Väčšina z nich z väznice ušla, keď sa pri zemetrasení múry budovy začali rúcať. V druhej väznici v Palu väzni pri silných otrasoch vyvalili hlavnú bránu a ušli. Väznicu v Donggale zachvátil pri zemetrasení požiar. Ušlo odtiaľ všetkých 343 väzňov. Predpokladá sa však, že požiar založili väzni.
Ministerstvo spresnilo, že piatich odsúdených za trestné činy spojené s terorizmom previezli do iného väzenského zariadenia niekoľko dní pred prírodnou katastrofou.
EÚ dá Indonézii 1,5 milióna eur ako prvú pomoc; pomáha programom Copernicus
Európska komisia s odkazom na veľký počet obetí a rozsiahle škody spôsobené zemetrasením a cunami, ktoré postihli indonézsky ostrov Sulawesi, oznámila, že uvoľnila počiatočnú humanitárnu pomoc vo výške 1,5 milióna eur.
Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v správe pre médiá upozornil, že exekutíva EÚ sa rozhodla rýchlo konať a nasmerovať núdzovú pomoc do najviac postihnutej oblasti v tejto časti Indonézie.
“Naše finančné prostriedky pomôžu najzraniteľnejším osobám pri poskytovaní nevyhnutných dodávok, ako sú potraviny a voda, prístrešky a sanitné a zdravotnícke potreby,” uviedol komisár s dôrazom na “solidaritu EÚ v akcii”.
Komisia zároveň vyslala do postihnutej oblasti svojho humanitárneho odborníka, aby pomohol koordinovať úsilie EÚ o pomoc a aktivoval núdzovú službu európskeho vesmírneho programu Copernicus, ktorý prostredníctvom mapovania dodáva záchranárom v teréne reálne údaje v reálnom čase.
Koordinačné stredisko EÚ pre núdzové reakcie (ERCC), ktoré funguje 24 hodín denne, monitoruje vývoj na ostrove a v prípade potreby je pripravená poskytnúť ďalšiu podporu.