Rusko zajalo tri lode ukrajinských námorných síl pri pobreží Krymu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinské námorníctvo.
“Ruské špeciálne sily zajali niekoľko lodí,” uviedli predstavitelia ukrajinského námorníctva vo vyhlásení. Traja ukrajinskí námorníci utrpeli zranenia. Použitie sily potvrdila aj ruská strana, s tým že išlo o provokáciu zo strany Ukrajiny a porušenie dohody o plavbe lodí v prielive Kerč.
Britský denník The Guardian dodáva, že ruská FSB uviedla, že jej hliadkové lode zadržali tri námorné plavidlá po tom, čo nelegálne vstúpili do teritoriálnych vôd Ruska.
Európska únia a NATO vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby “konali s maximálnou zdržanlivosťou” a deeskalovali napätú situáciu v oblasti Čierneho a Azovského mora.
Ukrajinské lode sa plavili medzi dvoma ukrajinskými prístavmi Odessa v Čiernom mori a Mariupol v Azovskom mori. Jedinou vodnou cestou, ktorá spája tieto prístavy je Kerčský prieliv medzi Krymom a pevninským Ruskom.
Kyjev síce tvrdí, že vopred oznámil Moskve, že zadržané ukrajinské námorné lode smerujú do tejto oblasti. Moskva však popiera, že dostala varovanie.
Zmluva z roku 2003
Zatiaľ čo vo väčšine oblastí Ruska a Ukrajiny platí sloboda plavby, v Kerčskom prielive podľa zmluvy z roku 2003 platia podrobné technické pravidlá o tom, ako by plavidlá mali prechádzať úzkou strategickou vodnou cestou.
Celá premávka v tejto oblasti je kontrolovaná krymským morským prístavom Kerč a každá loď by sa mala obrátiť na tamojšie stredisko a oznámiť svoju trasu a cieľ. Každá loď musí takýmto spôsobom získať povolenie na plavbu cez úžinu, čo podľa Rusov ukrajinské lode nedodržali, a preto došlo k zásahu.
Prítomnosť amerických lodí
Americký prezident Donald Trump na incident reagoval na Twitteri, kde uviedol, že EÚ stále nedokázala splniť svoj záväzok voči NATO a že Európa by mala “platiť svoj spravodlivý podiel na vojenskej ochrane”.
Viacerí odborníci sa však vyjadrili, že USA by mali zasiahnuť a presunúť niekoľko svojich bojových lodí do problémovej oblasti pri Kryme.
Hlavný zahraničnopolitický korešpondent amerického denníka The Wall Street Journal Jaroslav Trofimov napísal na Twitteri, že okrem “praktických rizík”, ktoré by mohli vyplynúť z prítomnosti amerických lodí, by bol pokus prejsť prieliv bez ruského povolenia “nelegálny”.
Dodal tiež, že treba počítať aj s praktickým problémom: Azovské more je jednoducho príliš plytké. Námorné torpédoborce amerického námorníctva Arleigh Burke majú ponor 9,3 metra, zatiaľ čo priemerná hĺbka Azovského mora je len 7 metrov (23 stôp).
Practical risks aside, it would be illegal without Russian permission according to the 2003 treaty between Russia and Ukraine that declared Azov to be “internal waters” and only guaranteed freedom of navigation for RUS and UKR military vessels. https://t.co/CjTOyfcmet https://t.co/VKxbcACZOc
— Yaroslav Trofimov (@yarotrof) 26. novembra 2018
Trofimov hovoril o amerických lodiach v súvislosti s tým, že ich prítomnosť v Azovskom mori žiadajú niektorí členovia proamerickej Atlantickej rady.
Švédsky ekonóm a vysoký predstaviteľ Atlantickej rady Anders Aslund povedal, že USA by mali poslať námorné lode do Azovského mora, aby zaručili, že prieliv zostane otvorený po incidente medzi ruskými a ukrajinskými loďami. Problém je podľa RT v tom, že by to bolo nezákonné.
Aslund, švédsky ekonóm, ktorý žije vo Washingtone D.C. a pracuje pre známy anti-ruský think-tank, zároveň vyzval USA a NATO, aby “prudko reagovali na nezákonnú ruskú blokádu medzinárodného Azovského mora“. Je však jasné, že Rusko Kerčský prieliv neblokuje, žiada len dodržiavanie spomínanej dohody z roku 2003.
Ruská tlačová agentúra RIA uviedla, že Kerčský prieliv bol v pondelok ráno opäť otvorený pre námornú dopravu.
What is the EU going to do about the illegal Russian blockade of the international Sea of Azov? Instant action is called for! @FedericaMog @JunckerEU @eucopresident
.— Anders Åslund (@anders_aslund) 25. novembra 2018