Imigrácia v Macronovom Francúzsku dosahuje nové rekordy, čo môže byť zámer

Paríž 2. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

 

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin sa ukázal byť oveľa tvrdší voči francúzskym občanom, ktorí organizujú pokojné protesty proti politike otvorených hraníc francúzskej vlády, ako voči samotnému prisťahovalectvu, píše RemixNews

Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Rok 2022 bol historickým rokom pre prisťahovalectvo vo Francúzsku. Nikdy predtým táto krajina nezaznamenala taký prílev legálnych aj nelegálnych prisťahovalcov. Pritom podiel tých, ktorí boli deportovaní po tom, čo im bol odmietnutý azyl, zostáva absurdne nízky.

“Rekordný rok pre prílev prisťahovalcov do Francúzska: V roku 2022 bolo vydaných 320 330 povolení na pobyt, čo zodpovedá počtu obyvateľov mesta Nantes. A to bez zohľadnenia nelegálneho prisťahovalectva. Je naliehavo potrebné znovu získať kontrolu nad našimi hranicami!” Marine Le Penová napísala vo štvrtok na Twitteri.

Stredopravicový denník Le Figaro 26. januára komentoval údaje zverejnené ministerstvom vnútra titulkom “Čoraz silnejší migračný tlak stavia Francúzsko k múru”. Taktiež uverejnil svoj denný úvodník o “vinnej nedbanlivosti” vlády v súvislosti s prisťahovalectvom.

“Zatiaľ čo niektoré reformy, ako napríklad dôchodkovú reformu, je ťažké uskutočniť, pretože sa stretávajú so silným odporom verejnosti,” napísal zástupca šéfredaktora denníka Le Figaro Yves Thréard, “iné sa zdajú byť oveľa jednoduchšie, pretože sú veľmi očakávané. To platí aj pre prisťahovalectvo vo Francúzsku. Legálne alebo nie, vlani opäť lámalo rekordy, a to aj bez toho, aby sme brali do úvahy nútený odchod Ukrajincov. Už desaťročia nás táto téma neprestáva znepokojovať. Veci sa však nezmenili, všetko sa zhoršuje: Všade sa objavujú provizórne tábory, napätie v niektorých štvrtiach a územiach nebezpečne narastá a súvislosti s nárastom kriminality sú zrejmé.”

V minulom roku Francúzsko – krajina so 68 miliónmi obyvateľov – vydalo viac ako 320 000 povolení na prvý pobyt cudzincom, čo predstavuje 17-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Dokonca aj v roku 2019, teda v poslednom roku pred pandémiou Covid, bol počet prvýkrát udelených povolení na pobyt “len” viac ako 277 000. Pre porovnanie, v roku 2007, keď bol zvolený posledný francúzsky stredopravý prezident Nicolas Sarkozy, bol počet takýchto povolení niečo vyše 170 000 a počas jeho päťročného funkčného obdobia osciloval v rozmedzí 193 000 – 197 000.

Po zvolení Françoisa Hollanda zo socialistickej strany, ktorá je otvorene proimigračná, v roku 2012 však začal počet rýchlo stúpať a v poslednom roku jeho prezidentovania, v roku 2017, dosiahol viac ako 247 000. Jeho bývalý osobitný poradca pre európske záležitosti, neskôr minister hospodárstva, ktorý ho v Elyzejskom paláci nahradil, Emmanuel Macron, odvtedy legálnu imigráciu – s výnimkou prvého “krycieho roku” 2020 – neustále zvyšoval, aby v roku 2022 dosiahla 320 330 prvých povolení na pobyt.

Macronov plánovaný návrh zákona nazvaný “Azyl a prisťahovalectvo” by mal tento vývoj ešte viac urýchliť a obsahovať opatrenia na legalizáciu pobytu nelegálnych prisťahovalcov pracujúcich v čiernej ekonomike v odvetviach s nedostatkom pracovníkov, ako sú napríklad reštaurácie.

Z týchto viac ako 320 330 povolení na prvý pobyt bolo 108 340 vydaných študentom, 90 385 v rámci preskupenia rodín, 52 570 ekonomickým prisťahovalcom, 40 490 z humanitárnych dôvodov a 28 545 z iných dôvodov.

Okrem toho bolo vydaných 255 118 krátkodobých víz na prácu.

Medzitým počet žiadateľov o azyl – väčšinou ekonomických nelegálnych prisťahovalcov, ktorí požiadali o azyl, aby sa vyhli deportácii – vlani po prvýkrát prekročil hranicu 150 000 a dosiahol 168 699 žiadostí o azyl. Tento počet zahŕňal 137 046 žiadateľov o azyl, ktorí oň požiadali po prvýkrát, 19 057 žiadostí o azyl podaných v rámci odvolacieho konania po zamietnutí prvej žiadosti a 12 596 žiadostí, ktoré boli nakoniec podané vo Francúzsku v rámci Dublinskej dohody EÚ. Podľa tejto dohody by sa žiadosti o azyl mali podávať v členskom štáte EÚ, do ktorého prišli ako do prvého.

Vo Francúzsku sa zvyšuje aj percento kladne vybavených žiadostí o azyl, ktoré dosiahlo historickú úroveň 41,3 %, čo môže potenciálnych nelegálnych migrantov len povzbudiť, aby skúsili šťastie a riskovali svoje životy pri plavbe cez Stredozemné more.

Celkový počet platných povolení na pobyt cudzincov vo Francúzsku dosiahol v minulom roku nový historický rekord, pričom len v kontinentálnom Francúzsku je v súčasnosti platných viac ako 3,8 milióna takýchto povolení. Podľa denníka Le Figaro sa tento počet za 15 rokov takmer zdvojnásobil.

Jediným údajom o prisťahovalectve, ktorý zostáva stále nízky, je počet deportácií: V roku 2022 bolo vyhostených len 11 410 nelegálnych prisťahovalcov. Súčasný minister vnútra Gérald Darmanin má síce veľké ústa, keď sa snaží znieť tvrdo v otázke prisťahovalectva, ale je veľmi slabý, pokiaľ ide o činy, alebo mu jednoducho chýba vôľa dostať prisťahovalectvo opäť pod kontrolu. Ako poznamenal denník Le Figaro, aj keď sa pripočíta 2 098 asistovaných odchodov (za peniaze) a 1 888 “spontánnych odchodov”, celkový počet odchodov je 15 396. Takže aj v oblasti, v ktorej po sebe nasledujúce francúzske vlády vrátane tej súčasnej roky sľubovali, že sa situácia zmení k lepšiemu, si Darmanin v skutočnosti počína horšie ako všetci jeho predchodcovia za prezidenta Macrona: Cazeneuve (16 489 asistovaných alebo nútených odchodov v roku 2016), Collomb (19 957 v roku 2018) a Castaner (23 746 v roku 2019).

Deje sa tak v kontexte zvýšeného prisťahovalectva na európskej úrovni, keďže v roku 2022 bude v EÚ a vo Švajčiarsku a Nórsku 953 796 žiadostí o azyl. V Nemecku sa ich počet oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 24 %, a to o 226 467 žiadostí o azyl. Tieto údaje nezahŕňajú približne 5 miliónov utečencov z Ukrajiny, ktorí v roku 2022 požiadali o “dočasnú ochranu” v EÚ po invázii Ruska do ich krajiny.

Na európskej úrovni boli hlavnými žiadateľmi o štatút utečenca alebo tzv. doplnkovú ochranu Sýrčania, Afganci, Venezuelčania, Turci a Kolumbijčania. Vo Francúzsku zostal Afganistan už piaty rok po sebe prvou krajinou pôvodu žiadateľov o azyl s viac ako 17 000 podanými prvými žiadosťami, nasledovaný Bangladéšom (8 600), Tureckom (8 500), Gruzínskom (8 100) a Konžskou demokratickou republikou (5 900).

Len v rokoch 2015 a 2016 bol počet žiadateľov o azyl v EÚ vyšší, keď bolo prvýkrát podaných 1 216 860 a 1 166 815 žiadostí o azyl. Odvtedy sa celkový počet každoročne udržiaval blízko pol milióna, pričom v roku 2021 bolo prvýkrát podaných 535 045 žiadostí o azyl.

Vzhľadom na to, že legálne a nelegálne prisťahovalectvo sa v priebehu rokov zhoršuje napriek rastúcej nevraživosti voči opatreniam na otvorených hraniciach, vyzerá vládna politika v oblasti prisťahovalectva skôr ako zámerné sociálne inžinierstvo než len ako zlé riadenie.

Argumenty na podporu masového prisťahovalectva – legálneho aj nelegálneho – predniesol v roku 2012 pred poradným výborom pre migráciu britskej Snemovne lordov Ír Peter Sutherland, vtedajší osobitný zástupca OSN pre medzinárodnú migráciu a predseda predstavenstva spoločnosti Goldman Sachs, ktorý predtým pôsobil ako európsky komisár pre hospodársku súťaž a generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie.

Podľa Sutherlanda je migrácia nielen “kľúčovou dynamikou hospodárskeho rastu” pre krajiny EÚ, “akokoľvek ťažko sa to občanom týchto štátov vysvetľuje”, ale aj jedinou rozumnou odpoveďou na starnutie a pokles domáceho obyvateľstva. S “váhaním” kvôli nepopulárnosti tejto myšlienky dodal, že je kľúčová “pre rozvoj multikultúrnych štátov”.

Ďalším Sutherlandovým bodom v prospech masovej imigrácie bolo, že z hľadiska európskej integrácie by EÚ “mala urobiť všetko pre to, aby podkopala” “homogenitu” svojich členských štátov. “Štáty sa musia stať otvorenejšími štátmi, pokiaľ ide o ľudí, ktorí ich obývajú, tak ako to dokázalo Spojené kráľovstvo,” tvrdil Sutherland s tým, že došlo k “posunu od štátov, ktoré si vyberajú migrantov, k migrantom, ktorí si vyberajú štáty”, a že masová imigrácia je kľúčom k schopnosti EÚ konkurovať na globálnej úrovni.

Tieto argumenty by mohli byť motívom, ktorý vedie niekoho, ako je francúzsky prezident Emmanuel Macron, presvedčený trhový eurofederalista, ktorý raz povedal, že neexistuje “francúzska kultúra”, ale že existujú “kultúry vo Francúzsku”.

Vo februári 2017 komisár EÚ zodpovedný za prisťahovalectvo Dimitris Avramopoulos na podujatí na Ženevskej univerzite povedal, že EÚ-27 bude v najbližších rokoch potrebovať o 6 miliónov prisťahovalcov viac a že EÚ otvorí imigračné úrady vo všetkých krajinách na južnom pobreží Stredozemného mora a v západnej Afrike ako spôsob boja proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

V minulosti sa však presadzovali aj oveľa vyššie čísla. Organizácia Spojených národov spolu s viacerými expertnými skupinami presadzovala myšlienku, že do roku 2050 by do EÚ malo prísť 60 miliónov migrantov, pričom väčšina z nich by mala pochádzať z Afriky.

V júni 2018 Federica Mogheriniová, bývalá komunistka, ktorá bola v tom čase podpredsedníčkou Európskej komisie a vysokou predstaviteľkou Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, obhajovala pokračovanie masového prisťahovalectva do Európy pred africkými lídrami, ktorí sa zišli na samite EÚ a skupiny G5 Sahel v Bruseli. Povedala im, že “niektoré hospodárske odvetvia v Európe by bez prisťahovalectva jednoducho museli zo dňa na deň prestať fungovať”.

A pokiaľ ide o francúzskeho ministra vnútra Géralda Darmanina, ten sa ukázal byť oveľa tvrdší voči francúzskym občanom, ktorí organizujú pokojné protesty proti politike otvorených hraníc francúzskej vlády, ako voči samotnému prisťahovalectvu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) vyzval na vyhostenie ruského veľvyslanca zo Spojených štátov. Ide o reakciu na zadržanie jeho reportéra v Rusku pre obvinenia zo špionáže

20:00

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou.

19:47

Rakúske ľadovce ustupujú rekordne rýchlo, vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Rakúsky alpský spolok (ÖAV).

19:26

Niekoľko ľudí utrpelo v piatok zranenia pri dvoch rôznych železničných incidentoch. Vlaky sa vykoľajili na severozápade Švajčiarska, severne od hlavného mesta Bern.

19:21

Šesť ľudí z dvoch rodín našli mŕtvych v močiari na Rieke sv. Vavrinca pri kanadsko-americkej hranici. Pokúšali sa ilegálne prejsť na územie USA, informovala v piatok polícia.

19:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác.

19:16

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali v piatok na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne.

19:13

Piráti uniesli šiestich členov posádky z dánskeho ropného tankera pri západnom pobreží Afriky. V piatok to oznámili francúzske námorné sily.

18:35

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad.

17:59

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok podpísal výnos, ktorý určuje smerovania vývoja poľských ozbrojených síl v rokoch 2025 až 2039.

17:39

Americký prezident Joe Biden sa v piatok odmietol vyjadriť k obžalobe svojho predchodcu Donalda Trumpa. Tá súvisí s údajnou platbou pornoherečke Stormy Danielsovej za mlčanie o ich afére pred voľbami v roku 2016. Trump sa stal prvým exprezidentom USA, ktorý čelí obžalobe za trestné činy.

17:23

Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

16:54

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata.

16:05

Pápeža Františka podľa očakávania v sobotu prepusteia z nemocnice Gemelli v Ríme, kde sa lieči na zápal priedušiek (bronchitídu). Jeho uzdravovanie pokračuje “normálnym” spôsobom, dokonca jedol spolu s personálom a ochrankou na večeru pizzu. Bude tiež prítomný aj na omši na Kvetnú nedeľu na vatikánskom Námestí svätého Petra.

16:03

Prezident USA Joe Biden v piatok vyzval Rusko na prepustenie novinára amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ). Súd ho poslal vo štvrtok do väzby pre podozrenie zo špionáže.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

ÚKPD: Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy. Upozornil na to detský komisár Jozef Mikloško, vychádzajúc z výsledkov jesenného výskumu Úradu komisára pre deti (ÚKPD). Práve duševné zdravie detí a mládeže, ktoré je podľa komisára akútnym problémom, bolo ústrednou témou…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Čína bude meniť pravidlá hry. Európski lídri začínajú konať

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Čína je jednou z mála krajín, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne na Ukrajine Novinárom to pred návštevou Emmanuela Macrona v Číne povedal zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, uviedla CNN. "Je zrejmé, že Čína je jednou z mála krajín na…

Nové informácie v kauze Donalda Trumpa

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Donald Trump sa budúci týždeň zúčastní na súdnom procese v štáte New York v súvislosti s platbami bývalej pornoherečke Stormy Daniels, za ktoré mu hrozí väzenie V televízii ABC to prezradil jeden z Trumpových právnikov Joe Tacopina. Podľa právnika bývalý prezident USA osobne…

Naživo: Matovič medzi ľuďmi opäť bez ochranky. Na začiatku ho vypískali

0 icon

Poltár 31. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Tentokrát sa vybral do Poltára, kde ho od časti publika čakalo podobné privítanie ako ministrov - vypískali ho Správu aktualizujeme

Prezidentka pripúšťa vymenovanie úradníckej vlády. Matovič: Nájdite si normálnu výhovorku!

0 icon

Trebišov 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 o 15:04 Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa…

Povedať svoj názor je dnes nebezpečné. Svoboda skončil na významnom poste a dostal pokarhanie

0 icon

Praha 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Bývalý český reprezentant v modernom päťboji David Svoboda skončil v komisii športovcov Českého olympijského výboru (ČOV). Pavel Benc, riaditeľ Armádneho športového centra Dukla, mu zároveň udelil pokarhanie za jeho vyjadrenia k vojne na Ukrajine a k návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží…

Medvedev: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad. Čo na to poviete?

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik)   Bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev na sociálnej sieti Telegram zverejnil komentár s názvom: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad vyslať na Ukrajinu "mierové sily" pod záštitou NATO. Čo na to poviete? Medvedev pripomína, že krajiny Aliancie…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Majerský: Eurofondy už nezachránia ani voľby, plán obnovy možno áno

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Nová vláda, ktorá nastúpi po jesenných parlamentných voľbách, už nebude mať šancu zachrániť miliardy eur, ktoré Slovensko nedočerpá z eurofondov. Stále sa však ešte bude dať niečo robiť s čerpaním plánu obnovy. V TASR TV to povedal predseda KDH Milan Majerský Podľa KDH…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) – Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto "anglosaského NATO", Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268…

V „jadrovej misii“ s Bieloruskom si Rusko nechalo to najdôležitejšie v zálohe

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Senzačný výrok Vladimíra Putina o jadrovej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom mnohí vnímali ako priamy rozkaz na rozmiestnenie ruských atómových hlavíc v zahraničí. V slovách ruského lídra je však množstvo veľmi jemných detailov. Niektoré nuansy naznačujú, že Rusko nechalo posledný krok na tejto ceste v…

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy

0 icon

Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy... Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho. "Sme pripravení ho tu prijať," povedal ukrajinský líder v rozhovore…

Andrej Fursov: Vedieť, kde je tvoje miesto!" Ruský systém a tajné "náboženstvo" Západu

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Je potrebné povedať, že európska civilizácia vo všeobecnosti patrí vo svojej spoločenskej podstate k najmaterialistickejším. Jej historickým subjektom je v podstate naturallborealistický duch - naturallborealistický nie v zmysle ničenia prírody, ale v zmysle jej podmaňovania, pretvárania a transformácie na umelú, historicky vytvorenú su

TopDesať

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali