Madrid 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Santi Palacios)
Imám hlavnej mešity v španielskom hlavnom meste Madrid Housam Khoja odsúdil minulotýždňové krvavé útoky v Barcelone a jej okolí. Vyhlásil, že „tí, čo podnikajú tento druh činov, nezastupujú ani islam, ani moslimov“.
Moslimský duchovný Khoja počas piatkových modlitieb po arabsky aj po španielsky povedal, že „jeho odsudzujúce slová by mal pochopiť každý“.

K zodpovednosti za útoky v katalánskej metropole Barcelona a neďalekom prímorskom letovisku Cambrils, pri ktorých zahynulo 15 ľudí a ďalších približne 120 utrpelo zranenia, sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).
Po dnešnom obrade v Madride riaditeľ miestneho Islamského kultúrneho centra Sami El Mushtawi vyhlásil, že islam je mierové náboženstvo, a ospravedlnil sa za konanie malého počtu moslimov. Takisto poprosil o znášanlivosť, pretože podľa jeho slov v posledných dňoch zaútočili na moslimov v Madride, Granade a na ďalších miestach.
Španielsko malo koncom minulého roka takmer dva milióny moslimských obyvateľov, väčšinu z nich Španielov. Premiér Mariano Rajoy dnes informoval, že na stretnutí na budúci týždeň navrhne nové opatrenia na zlepšenie koordinácie v rámci EÚ v boji proti terorizmu.
Rajoy sa v pondelok 28. augusta pripojí k lídrom Nemecka a Talianska na stretnutí v Paríži, ktorého hostiteľom bude francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podrobnosti svojich návrhov však neuviedol.
Rajoy zdôraznil, že „dôležitými nástrojmi pre porážku teroristov sú politická jednota, koordinácia policajných síl a medzinárodná spolupráca“. Premiér dodal, že jeho vláda je pripravená zmeniť zákony tak, aby „bolo možné bojovať proti novým podobám džihádistického terorizmu“.
Premiér odmietol kritiku koordinácie medzi španielskymi celoštátnymi úradmi a úradmi v katalánskom regióne, ktorá prebiehala pred útokmi, počas nich a po nich.
Vyšetrovanie útokov zo 17.-18. augusta v Barcelone a Cambrils naznačuje, že väzby údajného vodcu teroristickej bunky na ďalšie extrémistické bunky a jeho záznamy v registri trestov ohľadne obchodovania s drogami zostali zrejme nepovšimnuté a nevyužité, lebo katalánska regionálna polícia nemala informácie, ktoré boli v rukách centrálnych španielskych úradov. Katalánsko má v Španielsku rozsiahlu autonómiu.
Rajoy povedal dnes novinárom, že „koordinácia bola plynulá a hladká, na úrovni politického rozhodovania aj na úrovni odbornej policajnej práce“.