Ateisti čelia prenasledovaniu a diskriminácii najmä v islamských krajinách. Kresťania už aj v Európe

Ateisti čelia prenasledovaniu a diskriminácii najmä v islamských krajinách. Kresťania už aj v Európe
Ilustračné foto

Ženeva 10. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Správa uvádza diskrimináciu ateistov zo strany islamu, nehovorí však o prenasledovaní kresťanov v týchto krajinách

Ateisti a náboženskí skeptici trpia v mnohých častiach sveta prenasledovaním a diskrimináciou, pričom v najmenej siedmich krajinách im pri zverejnení ich názorov hrozí poprava. S odvolaním sa na správu Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Reklama

Podľa štúdie IHEU, ktorá združuje vyše 120 nenáboženských organizácií vo viac než 40 krajinách po celom svete, čelia neveriaci najhoršiemu zaobchádzaniu zo strany štátu a prívržencov oficiálneho náboženstva v islamských krajinách. V siedmich krajinách – Afganistane, Iráne, na Maldivách, v Mauritánii, Pakistane, Saudskej Arábii a Sudáne – môže vyjadrenie ateistických postojov alebo odklon od oficiálneho náboženstva privodiť neveriacemu človeku trest smrti.

“Existujú zákony, ktoré upierajú ateistom právo na existenciu, obmedzujú ich slobodu presvedčenia a vyjadrovania, nepriznávajú im právo na občianstvo a obmedzujú ich právo na manželstvo,” píše sa v 70-stranovej štúdii.

Reklama

 

Správa o uprednosťňovaní kresťanských cirkví v Európe ja zavádzajúca

Niektoré európske krajiny a Spojené štáty však podľa správy nazvanej “Sloboda myslenia 2012” taktiež uprednostňujú veriacich a ich organizácie, zatiaľ čo k ateistom sa správajú ako k “outsiderom”.

Krajiny v Európe, subsaharskej Afrike, a Latinskej a Severnej Amerike, ktoré sa označujú za sekulárne, privilegujú alebo uprednostňujú kresťanské cirkvi pri poskytovaní vzdelávania a iných verejných služieb, uvádza sa v štúdii IHEU.

Autori správy ďalej uvádzajú, že pravoslávna cirkev v Grécku a Rusku sa teší významnej ochrane pred kritikou a pri štátnych príležitostiach má vždy popredné miesto. V USA je zaručená ochrana slobody vierovyznania a prejavu, pričom v krajine prevláda spoločenská a politická klíma, “v ktorej sa ateistom a iným neveriacim podsúva pocit, že sú horší Američania alebo neameričania”.

Reklama

Tieto výskumy sú však pritiahnuté za vlasy a neobjektívne, pretože v islamských krajinách nie sú diskriminovaní len ateisti, ale aj všetky ostatné náboženstvá. Najmä kresťania, ktorí sú tam zabíjaní priamo kostoloch atentátnikmi a štátna moc ich neochraňuje.

Taktiež situácia v Európskej únii nie je taká, ako podsúva správa. Kresťania sú v niektorých Európskach krajinách diskriminovaní. Sú prepúšťaní zo zamestnania a úradov iba kvôli ich vierovyznaniu, teda úplne v rozpore s deklarovanou ochranou vierovyznania. Diskriminuje ich aj samotná EÚ, keď kvôli vierovyznaniu neschválila niektorých ľudí do funkcií.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali