Predtým sa v médiách totiž objavili správy o tom, že stav pacientov, ktorí boli nakazení koronavírom, sa dá zmierniť pomocou vysokej koncentrácie enzýmu ACE2, ktorý sa vyskytuje najmä vo vínach, arašidoch, pistáciách a kakau.
“Môžem vám úprimne povedať, že stav pacienta môžu v súčasnosti zlepšiť iba protilátky určitého typu proti tomuto vírusu, nič iné. Všetko ostatné je, ako by som to nejako jemne povedal, platné ako mŕtvemu zimník,” uviedol.
Podľa jeho slov hovoríme o protilátkach v koncentrovanej forme monoklonálnej protilátky získaných proti určitým povrchovým štruktúram covidu-19. Ide teda o plazmu či preparáty. Vysvetlil, že vakcína funguje profylakticky a protilátky fungujú terapeuticky, teda keď je človek už nakazený.
“Znamená to teda, že ak sa človek už nakazil, potom miesto toho, aby jedol všelijaké vlašské orechy alebo arašidy, ako ste povedal vy, potom lepšie sú pre neho hotové protilátky, aby sa mohol vírus zablokovať,” vysvetlil a dodal, že dnes sa môžu podávať iba intravenózne, infúziami.
Riaditeľ centra vysvetlil aj to, ako vôbec táto ruská vakcína funguje. Podľa jeho slov sú v lieku použité neživé častice vytvorené na základe adenovírusu. Preto nie sú žiadne dôvody na obavy, že vakcína môže poškodiť zdravie, uviedol Ginzburg. Podľa neho môžu častice koronavírusu nanajvýš spôsobovať nepríjemné pocity, pretože pri zavádzaní cudzieho antigénu začne u príjemcu naplno pracovať imunitný systém. Niektorým ľuďom sa v takýchto prípadoch zvýši teplota.
Vývoj ruskej vakcíny proti koronavíru
Už skôr ruský minister zdravotníctva Michail Muraško uviedol, že hromadné očkovanie by v Rusku malo začať v októbri. Všetky náklady budú hradené zo štátneho rozpočtu.
Klinické testovanie vakcíny, vyvinuté Národným výskumným centrom epidemiológie a mikrobiológie akademika Nikolaja Gamaleje, začali na lekárskej univerzite I. M. Sečenova 18. júna.
Bezpečnosť vakcíny bola potvrdená v štúdii zahŕňajúcej 38 dobrovoľníkov. Bolo zistené, že všetci tí, ktorí vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu voči infekcii. Prvá skupina dobrovoľníkov bola prepustená 15. júla, druhá 20. júla.
Štátné vedeckej centrum virológie a biotechnológie Vektor pri Rospotrebnadzor (Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok) tiež pripravuje svoj liek proti infekcii. Generálny riaditeľ inštitúcie Rinat Maksjutov uviedol, že uvedenie vakcíny do výroby je naplánované na november.