Košice 18. marca (TASR) – Predsedníčka Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivetta Macejková odmieta tvrdenia a názory, že by ústavný súd v kauze nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nekonal dostatočne rýchlo alebo neštandardným spôsobom. Uviedla dnes pritom, že od 1. januára 2013 do 15. marca 2013 bolo ústavnému súdu doručených 11.228 sťažností fyzických a právnických osôb.
"Sudcovia ÚS SR si plne uvedomujú svoju zodpovednosť vyplývajúcu z postavenia ÚS SR ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti. Platí to tak v tomto, ako aj vo všetkých iných prípadoch prerokúvaných ústavným súdom," konštatovala v reakcii na články v novinách a vyjadrenia niektorých politikov. "Pokiaľ ide o konanie o sťažnosti doc. JUDr. Jozefa Čentéša, PhD., ústavný súd si je vedomý možných procesných komplikácií vyplývajúcich z veľkého počtu námietok predpojatosti vznesených účastníkmi konania, za ktoré nemôže niesť zodpovednosť, ale musí sa s nimi ústavne súladným spôsobom vysporiadať."
Ako predsedníčka aj v mene kolegov sudcov ÚS SR Macejková vyhlásila, že ústavný súd bude hľadať riešenie vzniknutej procesnej situácie v predmetnej veci, ktoré bude ústavne konformné a "umožní, pokiaľ možno, v primeranej dobe ústavnému súdu o sťažnosti Jozefa Čentéša rozhodnúť".
Prokurátor Čentéš podal začiatkom januára na ÚS SR sťažnosť vzhľadom na to, že prezident SR Ivan Gašparovič ho napriek zvoleniu v parlamente odmietol vymenovať do funkcie generálneho prokurátora. V kauze podali obaja viacero námietok predpojatosti voči príslušným ústavným sudcom, ktorí mali v kauze rozhodovať.
Postup ústavného súdu v tejto veci je podľa Macejkovej determinovaný predovšetkým platnou procesnou úpravou konania pred ústavným súdom a v jej rámci aj Rozvrhom práce ÚS SR na obdobie 1. marca 2013 – 28. februára 2014 schváleným na zasadnutí pléna ústavného súdu 13. februára 2013.
Ustanovenia zákona NR SR o organizácii ÚS SR, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov, ako aj ustanovenia rozvrhu práce ústavného súdu umožňovali doposiaľ riešiť aj situácie opakovaného, resp. viacnásobného vznesenia námietky predpojatosti proti niektorému zo sudcov ústavného súdu. "Pri ich interpretácii a aplikácii ústavný súd v duchu zásady materiálnej ochrany ústavnosti vychádza z požiadavky zachovania ústavne konformnej (spravodlivej) rovnováhy medzi právom účastníka konania na prerokovanie veci nestranným súdom (sudcom) a princípom zákazu denegatio iustitiae, v rámci ktorého prichádza do úvahy aj uplatnenie tzv. doktríny nevyhnutnosti umožňujúcej sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, pojednávať a rozhodovať vo veci z dôvodu, že ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti (odopretiu spravodlivosti)," napísala šéfka ÚS SR.