I. BELLA: Za kozmonauta ma prihlásili kamaráti, ja som pri nábore chýbal

Bratislava 8. septembra (TASR) – Keby nebolo kamarátov, z Ivana Bellu by možno nebol prvý a jediný slovenský kozmonaut. Bella v rozhovore pre TASR priznáva, že to oni ho prihlásili za dobrovoľníka pre kozmický let. Počas náboru bol Bella služobne odcestovaný. Po návrate mu oznámili, čo vykonali a že ak nechce, nech ide za veliteľom, aby ho vyškrtol. "Išiel som, ale nie aby ma vyškrtol, ale aby som sa uistil, že v zozname naozaj som. Až tu sa začal reálne tvoriť môj sen o lete do vesmíru," povedal Bella. V rozhovore zároveň naznačil, že ešte neboli odhalené všetky tajomstvá ohľadom kozmických letov z čias súperenia socializmu a kapitalizmu. Nazdáva sa, že "čas ešte odhalí mnohé tajomstvá". Rozhovor vydáva TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre: myšlienky.

-Vždy ste chceli byť astronautom? Je to váš splnený detský sen?-

Chcel som byť všeličím, cez kominára, kuchára, automechanika, šoféra a určite by sa v tom našiel aj kozmonaut. Ale keď som začal vnímať svet trošku reálnejšie, nesníval som o tom stať sa kozmonautom. Sústreďoval som sa, aby som vykonával svoju prácu čo najlepšie a reálne som začal uvažovať o možnosti stať sa kozmonautom v čase, keď sa táto možnosť vyskytla.

-Kedy to bolo?-

Keď vtedajší veliteľ vzdušných síl generál Gombík chodil po útvaroch a hľadal dobrovoľníkov. Ja som bol vtedy služobne vzdialený. Ale keďže ma kamaráti poznali, vedeli, aký mám vzťah k veciam, ktoré rozširujú obzory a posúvajú ľudské hranice, prihlásili ma. Keď som sa vrátil, len mi oznámili, že ma nahlásili na kozmický let a že ak nechcem, nech idem za veliteľom aby ma vyškrtol. Išiel som, ale nie aby ma vyškrtol, ale aby som sa uistil, že v zozname naozaj som. Až tu sa začal reálne tvoriť môj sen o lete do vesmíru.

-Ako ste sa dostali na výcvik a následne do kozmu?-

Predchádzalo tomu veľa činností. Okrem prihlásenia sa sme museli všetci dobrovoľníci absolvovať viac ako 100 rôznych lekárskych vyšetrení, kde sa okrem zdravotného stavu zisťovala psychická a fyzická kondícia, odolnosť voči stresom. Tak sa okruh kandidátov zužoval až sme zostali štyria, ktorí sme odleteli priamo do Hviezdneho mestečka, kde sa nachádza centrum prípravy kozmonautov. Tam sme absolvovali taký istý maratón vyšetrení plus ďalšie, ktoré neboli schopní urobiť na Slovensku. Napríklad vyšetrenie v centrifúgach, kde nás točili do preťaženia 8G, vyšetrenia na vestiburálnych kreslách a iné. Až tu sa rozhodlo, že ja a Michal Fulier spĺňame podmienky, aby sme mohli absolvovať prípravu a niekto z nás by mohol poletieť do vesmíru.

-Niektoré vyšetrenia boli asi dosť náročné…-

Áno, mnohé boli drastické a náročné. Napríklad nás vyviezli do výšky 7,5 km v podtlakovej komore, čo je už zhruba 500 m pod hranicou života, a tu sme bez kyslíkových masiek museli riešiť na oko nie zložité matematické rovnice za určitý čas. Sledovali tu ako je organizmus odolný voči nízkemu tlaku a nedostatku kyslíku a ako je schopný pracovať aj v týchto podmienkach. Pichali do nás rôzne rádioaktívne látky a potom citlivými prístrojmi sledovali ako v tele cirkulujú, ako sa dostanú von. Boli sme zröntgenovaní od hlavy po päty. Povedali nám, že sme dostali takú dávku RTG žiarenia, že päť rokov by sme sa mali vyhýbať röntgenu. Boli to "hektolitre krvi", pretože z nej sa dá analyzovať všetko.

-Ako prebieha príprava?-

Prvá časť bola teoretická kozmická príprava. Zahŕňa všetky oblasti, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú kozmonautiky. Teória lietania kozmických telies, kozmická navigácia, astronómia. Ešte aj v súčasnosti musia kozmonauti vedieť využívať na orientáciu kozmické telesá. Ak by totiž došlo k zlyhaniu techniky, to je jediný spôsob ako sa môžu zorientovať a vrátiť sa na Zem. Bolo tam množstvo technických predmetov, pretože kozmonauti musia dokonale poznať konštrukciu a fungovanie jednotlivých systémov a zariadení transportnej lode, ale tiež orbitálneho komplexu. Všetko musia byť schopní vyriešiť sami bez pomoci zo Zeme. Okrem teoretickej musia kozmonauti absolvovať aj praktickú prípravu. Prebiehala na plne funkčných trenažéroch, kde sa dajú imitovať všetky režimy letu od usadnutia do rakety cez štart, manévrovanie vo vesmíre až po návrat. Príprava v trenažéroch bola náročná, lebo človek v stiesnených priestoroch modulu neustále riešil problémy. Sotva sa vyriešil jeden, okamžite blikalo niečo iné. Boli to denne 8 – 10 hodín strávených v trenažéroch pod neustálym psychickým tlakom.

-Ako veľmi je podobná simulácia na Zemi s realitou vo vesmíre?-

Simulácie technických parametrov transportnej lode a orbitálneho komplexu je reálna. Všetky systémy, zariadenia fungujú ako v štandardnej kozmickej lodi. Čo sa týka imitácie podmienok bezváhového stavu, to je omnoho zložitejšie. Krátkodobo sú schopní vytvoriť podmienky mikrogravitácie teda bezváhového stavu. Robia špeciálne manévre v lietadle, ktoré je na to upravené. Z výšky 9 km to pustí strmhlav dole, aby to rozbehol na maximálnu rýchlosť a pri nej zhruba na výške 6 km to natiahne do stúpania. A pri presne stanovenej rýchlosti začne robiť špeciálny manéver, kde je v podstate krátkodobo na asi 25-28 sekúnd schopný vytvoriť podmienky bezváhového stavu. Je to krátky čas, ale stačí na to, aby si človek nacvičil základné systémy fungovania tela v podmienkach bezváhového stavu.

-To sú aké?-

Ako sa pohybovať, ako si obliecť a vyzliecť skafander či ako manipulovať s materiálom. Lebo aj keď telesá v bezváhovom stave nevážia v podstate nič, zákony fyziky platia aj vo vesmíre. Čiže keď máte 50 kilovú platňu, ktorá sa pred vami voľne vznáša v priestore, a potrebujete ju dostať z bodu A do bodu B, nedá sa preniesť, pretože aj vy sa vznášate. Musí sa nejako uchytiť a posunúť. Treba si uvedomiť, že tam platí zákon akcie-reakcie. Že kozmonaut si musí o niečo upevniť nohy alebo sa oprieť chrbtom o pevný predmet, pretože keby do predmetu strčil, letel by síce smerom, kam ho chce dostať, ale kozmonaut by letel opačným. Na obrazovke vyzerá jednoducho, keď sa kozmonauti vznášajú, predmety sú ľahké ako pierko. Ale v skutočnosti je to veľmi náročné.

-Čo prvé Vám napadlo, keď Vám oznámili, že poletíte?-

Prvýkrát sme sa dozvedeli, kto by mohol poletieť, asi v polovici prípravy. Neočakával som to. Očakával som, že prednosť dostane Michal Fulier, ktorý je o 10 rokov starší, mal vyššiu hodnosť, bol na vyššej funkcii. Že mne povedia, ty si ešte mladý, ešte dostaneš šancu. Na druhej strane som si uvedomoval, že to ešte nič neznamená, ešte bol pred nami polrok prípravy. Za ten čas sa mohlo udiať všeličo. Definitívne sa rozhodlo zhruba tri dni pred štartom. Pocity boli zmiešané. Na jednej strane radosť, na druhej som si začal uvedomovať tú obrovskú zodpovednosť. Začal som si uvedomovať, že Slováci nielen na Slovensku, ale na celom svete budú s veľkým napätím sledovať celý let a budú zvedaví ako zvládnem svoje úlohy a ako budem reprezentovať Slovensko.

-Keď nadišiel deň D, mali ste strach?-

Strach ani nie, rešpekt. Človek k tomu nesmie pristupovať suverénne. Musí si byť vedomý toho, že určité riziká tam sú a musí byť maximálne sústredený.

-Keby prišla opäť možnosť letieť do vesmíru, išli by ste?-

Keby išlo len o absolvovanie prípravy a kozmického letu, určite by som neváhal. To, čo človek zažije vo vesmíre, je neopakovateľné. Ale na druhej strane byť prvým a jediným kozmonautom je veľmi náročné. Za 15 rokov od toho kozmického letu sa výrazne zmenil život môj aj mojich blízkych. Absolútne som prišiel o súkromie, deti takmer 15 rokov vyrastajú bez otca. Bolo to veľmi náročné. Takže z tohto hľadiska, keby sa opäť naskytla možnosť pre Slovensko pripraviť ďalšieho človeka, chcel by som byť v tíme či už ako náhradník alebo odborný poradca. Ale pravdepodobne by som dal šancu poletieť niekomu inému.

-Bolo niečo, čo vás vo vesmíre prekvapilo?-

Nestretol som sa s ničím, čo by nás prekvapilo. Boli sme v podstate pripravení na všetko, čo sa môže vo vesmíre stať. Okrem toho, čo sa nedá na Zemi nacvičiť, je dlhodobý pobyt v bezváhovom stave, keď dochádza v organizme k pomerne drastickým zmenám. Prvých pár dní si človek dosť vytrpí, pretože adaptácia je veľmi náročná.

-Čo si máme predstaviť pod takýmito drastickými zmenami?-

Keď je v bezváhovom stave človek dlhšie, v prvých dňoch sa to najviac prejavuje bolesťou hlavy, čo je spôsobené prerozdelením tekutín v organizme. Vďaka tomu, že vo vesmíre nie je gravitácia, tekutina je vytláčaná hore a máte pocit ako keby vás niekto na Zemi zavesil za nohy a nechal vás visieť dolu hlavou päť či šesť dní. Kozmonauti majú napuchnuté červené tváre, všetky mäkké tkanivá sú nasiaknuté vodou ako špongia, ťažšie sa dýcha. Je to spojené s obrovským bolesťami hlavy. U mňa trvala základná adaptácia asi štyri dni. Ďalším nepríjemným adaptačným sprievodným javom je rozhodenie vestibulárneho systému, čo je orgán v strednom uchu. Vďaka nemu je človek schopný na Zemi zistiť svoju polohu aj so zatvorenými očami. V bezváhovom stave je to iné. Rozhodenie tohto orgánu spôsobuje krátkodobé problémy s orientáciou, môže vám byť nevoľno, môžete zvracať. Vďaka tréningu na centrifúge a vestibulárnych kreslách u mňa prebehla táto adaptácia veľmi rýchlo.

-Počas vášho pobytu vo vesmíre ste nevystúpili do otvoreného vesmíru. Chceli ste to niekedy urobiť?-

Výstup do otvoreného vesmíru je veľmi náročný. Kozmonaut musí použiť špeciálny skafander, je to v podstate malá transportná loď, ktorá mu musí zabezpečiť prežitie v otvorenom vesmíre. Počas môjho osemdňového kozmického letu nebol naplánovaný výstup do otvoreného vesmíru. Ten sa používa len v špeciálnych prípadoch. Samozrejme, keby sa vtedy takáto možnosť vyskytla, veľmi rád by som si to vyskúšal.

-Je možné, aby sa astronaut odtrhol, ak vyjde von z rakety?-

Možné je všetko, ale sú urobené všetky opatrenia, aby sa to nestalo. Človek je pripevnený ku kozmickému telesu lanami a karabínami. Sú to dve laná, aby nedošlo k odpútaniu sa od lode ani v prípade, že prepína jednu karabínu z jednej úchytky na druhú. Vždy sa odopína len jedna, až keď je upevnená, prepína sa druhá. Používajú sa aj rôzne úchyty na nohy. Nohy sa používať nedajú, slúžia len ako kotviace zariadenie.

– Ako ste si zvykli na to, že sa nemôžete normálne umývať, alebo že normálne nemôžete ísť na toaletu?-

Hygiena je vyriešená veľmi dobre. Vykonáva sa pomocou utierok, ktoré sú rôznej veľkosti. Sú dva druhy – vlhčené a suché. Vlhčené sú napustené vodou a dezinfekčným prostriedkom. Suché sú na to, aby ste sa vyutierali dosucha. Všetko sa potom vyhodí do odpadu, nič sa neperie. Oblečenie používajú kozmonauti jednorazové. Je to veľmi hygienické. Vlasy si umývajú špeciálnymi šampónmi, ktoré si vmasírujú do vlasov a potom vyutierajú utierkou. Ja to samozrejme poznám iba z rozprávania. Zuby sa umývajú štandardne. Na holenie sa používajú elektrické holiace strojčeky a s nimi aj vysávač podobne ako pri strihaní. Aby drobné chĺpky nepoletovali v priestore a kozmonauti ich napríklad nevdýchli.

– A čo jedlo? Ako vyzerá kozmická strava?-

Jedlo v súčasnosti je už veľmi podobné tomu, čo jedávajú ľudia na Zemi. Už to nie sú žiadne tuby alebo tabletky. Používa sa niečo ako minútkové sáčkové polievky. Druhé jedlá sú konzervy. Počas mojej prípravy boli z ruskej strany schopní pripraviť aj 100 druhov rôznych potravín. Kozmonauti už na Zemi absolvujú výber stravy. Bodujú jedlá, ktoré sú im schopní pripraviť. Tím špecialistov na výživu im potom vytvorí jedálny lístok z jedál, ktoré im najviac chutili. Lístok zostaví tak, aby zodpovedal požiadavkám kozmonauta pokiaľ ide o kalórie, minerály, vitamíny a všetko, čo potrebuje. Potom sa kozmonaut týždeň stravuje podľa tohto jedálnička, aby zistili, či vyhovuje. Strava sa pripravuje na špeciálnych farmách, ktoré sú v oblastiach s minimálnym znečistením pôdy, vzduchu… Je tam hovädzie, bravčové, teľacie mäso, ryby od výmyslu sveta, zemiaky, ryža, zelenina. Na spestrenie stravy majú keksíky, čokoládky. Na pitie vodu, práškové limonády, kávu, čaj…

-Mali ste so sebou nejaký talizman?-

Áno. Každý kozmonaut má možnosť zobrať si 1,5 kg svojich osobných vecí. Ja som mal fotografie rodiny, známych, mal som našu vlajku, vlajku vojenského útvaru leteckej základne Malacky, z ktorej som ako vojenský pilot vyšiel. Dostal som talizman od rodiny – malého chlpatého psíčka.

-Čo Vám vo vesmíre najviac chýbalo?-

Chýbala mi rodina, ale nebolo to nič mimoriadne. Nebolo to prvýkrát, čo som bol bez nej. Ako vojak som zažil podstatne dlhšie odlúčenie ako bolo osem dní kozmického letu. Jediné, čo mi tam asi chýbalo, bol čas. Niektoré experimenty boli totiž veľmi časovo náročné. Najmä tie s japonskými prepeličkami, ktoré som vykonával.

-Priestory rakety pre astronautov nie sú asi veľké. Ako ste to zvládali?-

Transportná loď, ktorá má vyviezť kozmonauta do vesmíru a naspäť, hlavne veliteľský modul je naozaj veľmi tesný. V rakete sa sedí v tzv. embryonálnej polohe, zbalený do vajíčka. Ja som nikdy nemal s takým tesným priestorom problém, pretože ako vojenský pilot som lietal v lietadlách MIG 21, ktoré tiež neoplývajú komfortom vo vnútri kabíny. Problém bol ale v tom, že v embryonálnej polohe človek zotrváva pomerne dlhú dobu pred štartom aj počas neho. Kým sa môže trochu uvoľniť a vystrieť, zotrvá v tejto polohe sedem hodín, čo je pomerne nepríjemné. Po pár hodinách si necíti nohy, potom celé telo. Je to dosť bolestivé. V transportnej lodi strávi človek dva dni. Keď sa už môže uvoľniť po tých siedmich hodinách, dá sa využiť aj ďalšia časť transportnej lode, tzv. bytový odsek, kde tiež nie je veľa miesta. Keď sa človek dostane na orbitálnu stanicu, je to o čosi pohodlnejšie.

-Ako sa bojuje proti tomu, aby ste nedostali ponorkovú chorobu?-

Dôležitá je psychická odolnosť, na tú sa kladie veľký dôraz. Pri zostavovaní posádok sa usiluje špeciálny tím psychológov dať dokopy ľudí, u ktorých je najmenší predpoklad konfliktu. Vyhnúť sa tomu ale nedá, pretože keď je človek 200 dní zatvorený v konzerve s jedným človekom, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, tak môžu nastať určité problémy. Kozmonauti sú na to však pripravovaní, vedia, ako to riešiť. Ale nejde to tak, ako doma, že keď vás niekto naštve, buchnete dverami, idete do spoločnosti, do prírody. Tam sa každý zavrie do svojho kútika, rozdýchajú to a zase fungujú spolu lebo vedia, že sú jeden od druhého závislí.

-Prečo podľa vás ľudstvo nelieta na Mesiac, hoci sme ho už dosiahli?-

Mesiac je etapa v oblasti dobývania vesmíru, ktorá sa odohrávala v období súťaženia socializmu a kapitalizmu. Mesiac bol jedným z bodov súperenia. Zistilo sa, že je možné ho dosiahnuť a keď sa ukázalo, že Američania tam boli prví, Rusi od tohto finančne náročného projektu ustúpili. V súčasnosti sa opäť uvažuje o Mesiaci, ale z dôvodu, že by sa dal využívať ako akýsi medzistupeň pri dobývaní a výskume vesmíru.

-Ako to má vyzerať?-

Mesiac má oproti Zemi obrovské výhody. Na Zemi sú najväčšie energetické straty pri štarte, tzn. pri prekonávaní gravitácie a odporu vzduchu. Gravitačná sila Mesiaca, ktorý je menší ako Zem, je výrazne nižšia, tiež nemá atmosféru. Takže sa uvažuje, že by sa na Mesiaci dali budovať zariadenia, na ktoré by sa vyvážali súčiastky a zariadenia. Z nich by sa dali budovať väčšie kozmické lode, ktoré by boli schopné pozrieť sa ďalej do vesmíru. Jediný problém je, že aby tam ľudia mohli fungovať, potrebujú vodu, ktorá sa dá využívaj aj na výrobu kyslíka a vodíka. Kyslíka na dýchanie a vodíka na pohon pre spomínané telesá.

-Kedy vidíte šancu, že by mohli prví ľudia prísť na Mars?-

Hovorí sa, že o nejakých 20 či 30 rokov. Ja som trošku skeptický, pretože je to nielen technicky, ale najmä finančne veľmi náročné. Aj keby sa spojili veľké korporácie, či už USA, Rusko, Kanada, Japonsko a i., je to tak finančne náročné, že nepredpokladám, že by skôr ako o 40 či 50 rokov mohli ľudia pristáť na Marse.

-Holanďania pripravujú reality-show, v ktorej pôjde o cestu na Mars. Prihlásili sa vraj už tisíce ľudí. Lístok je však len jednosmerný. Čo si o takomto projekte myslíte?-

Neviem si predstaviť, ako by mohol v skutočnosti takýto projekt fungovať. Určite by sa našli dobrovoľníci, je veľa ľudí, ktorí sú ochotní ísť za hranice možného. Ale je veľmi diskutabilná otázka morálky a etiky, či by takéto niečo spoločnosť pripustila.

-Zrealizuje sa podľa vás?-

Určite sa to môže zrealizovať, ale predchádza tomu vyriešenie rôznych závažných technických problémov. Pretože let na Mesiac je jedna vec, ale zabezpečiť, aby tam ľudia mohli dlhodobo žiť, to je zatiaľ technicky veľmi náročné. Myslím si, že je to dosť nezvládnuteľné a aj finančne dosť nepredstaviteľné.

-Nedávno zverejnili ruské úrady skutočný dôvod smrti prvého kozmonauta Gagarina. Sú v archívoch podľa vás ukryté ešte nejaké tajomstvá z dobývania vesmíru v minulosti?-

Diskusia o smrti J. A. Gagarina sa viedla a vedie dlhú dobu. To že zahynul pri leteckej katastrofe bolo od začiatku jasné. Nejasné bolo len to, čo túto katastrofu spôsobilo. Teórií bolo niekoľko. V archívoch, hlavne ruských, sa určite ešte ukrývajú mnohé tajomstvá, ale postupne sa odtajujú. V období súperenia dvoch svetových veľmocí bolo povolené prezentovať len úspechy. Nezdary, medzi ktoré patrili aj stovky obetí technologických katastrof v spojení s lietaním do kozmu podliehali prísnemu utajeniu. Niektoré z nich však už boli zverejnené, vrátane videozáberov výbuchu nosnej rakety počas jej prípravy na štart, kde zaživa uhorelo cca 150 ľudí, prevažne študentov univerzity raketových konštrukcií, ktorí tam vykonávali stáž. Vtedy tam zahynulo aj niekoľko vysokých funkcionárov – generálov rezortu obrany, ale verejnosť sa takmer nič nedozvedela. Čas ešte odhalí mnohé tajomstvá.

Rozhovor s prvým a jediným slovenským kozmonautom Ivanom Bellom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stonehenge uzavreli pre turistov, oblasť obsadili demonštranti

0 icon

Londýn 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci proti plánu britskej vlády na výstavbu ciest a tunela neďaleko pamiatky Demonštranti sa opísali ako aliancia miestnych obyvateľov, ekológov, aktivistov, archeológov a pohanov. Pri pamiatke…

Požiar v New Yorku zničil historický kostol

0 icon

New York 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yuki Iwamura)   Na newyorskom Manhattane zničil v sobotu ráno požiar historický kostol. Plamene sa začali šíriť pred svitaním z vedľajšej päťpodlažnej budovy Duchovný Jacqueline J. Lewis vyhlásil, že ich prípad "zdevastoval rovnako ako budovu". "No vieme, že Boh je Boh, včera, dnes i zajtra,"…

Neapol premenoval štadión na počesť zosnulého Maradonu

0 icon

Neapol 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Garofalo/LaPresse via AP)   Taliansky futbalový klub SSC Neapol v piatok oficiálne premenoval štadión na počesť bývalého kapitána "partenopei" Diega Maradonu. Mestské zastupiteľstvo v Neapole schválilo zmenu názvu stánku San Paolo na Štadión Diega Armanda Maradonu "Neapol má z dnešného rozhodnutia veľkú radosť," uviedol klub…

14 sudcov vyzýva na zachovanie demokracie a právneho štátu a upozorňuje: „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR“

0 icon

Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka, aby nepošliapavali odkaz demokracie a aby sa vrátili k rešpektovaniu myšlienok právneho štátu. TASR poskytla výzvu jedna z jej signatárok, sudkyňa Okresného súdu Bratislava II…

Sudkyňa ŠTS v sobotu rozhodla o vzatí do väzby dvoch obvinených z akcie Judáš

0 icon

Bratislava 5. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodla o vzatí do väzby dvojice osôb Jozefa Reháka a Daniela Čecha, ktorých obvinili a zadržali v rámci policajnej akcie Judáš Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína…

V Paríži na proteste proti spornému bezpečnostnému zákonu vypuklo násilie

0 icon

Paríž 5. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Veľké davy ľudí sa zapojili v sobotu do demonštrácie v Paríži na protest proti policajnej brutalite a spornému navrhovanému bezpečnostnému zákonu, ale aj proti nezamestnanosti a sociálnej neistote Demonštrácia sa začala na východnom predmestí francúzskej metropoly Porte des Lilas, kde sa zišli…

Stovky ľudí v Berlíne protestovali proti zbrojeniu a výdavkom na obranu

0 icon

Berlín 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa via AP)   Niekoľko stoviek ľudí vytvorilo v sobotu ľudskú reťaz pred budovou nemeckého parlamentu v Berlíne, aby vyjadrili nespokojnosť s rastúcimi výdavkami na zbrojenie. Informovala o tom agentúra DPA Zhromaždenie organizovali odbory, spoločenské a ľudskoprávne organizácie pod heslom "Mier namiesto zbrojenia". Organizátori uvádzajú,…

Pellegrini kritizuje Matoviča: Jeho atómová bomba proti korone mu vybuchla v rukách a zjavne netuší, čo má byť ďalší krok

0 icon

Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vnáša do riadenia krajiny chaos a ako vždy hľadá vinníkov. Tvrdí to predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková Pellegrini tvrdí, že premiér svojimi vyjadreniami len potvrdzuje bezradnosť, ako postupovať…

V USA sa pandemická situácia zhoršuje, rastie počet nakazených

0 icon

Washington 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)   Spojené štáty americké hlásia 227 885 nových prípadov koronavírusu. Úrady potvrdili, že situácia sa zhoršuje. Vo štvrtok evidovali denný prírastok 217-tisíc, vyplýva to z informácií Johns Hopkins University Sedemdňový kĺzavý medián úmrtnosti na COVID-19 po prvý raz prekročil hranicu dvetisíc, keď sa dostal…

Odsúdený pre úkladnú vraždu žiada obnovu konania

0 icon

Bratislava 5. decembra (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 20. januára verejné zasadnutie vo veci odsúdeného Jozefa Sobotu. Konkrétne sa súd má zaoberať jeho návrhom na povolenie obnovy konania Sobota si momentálne odpykáva trest 25 rokov väzenia za úkladnú vraždu z roku 2014.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Veď spravte lockdown.

0icon

Kedy inokedy je vhodnejšie v záujme potlačenia šírenia nákazy spraviť lockdown, ako cez zimné prázdniny? V prácach bývajú dovolenky, školy zatvorené. Teraz to len plošne zosúladiť. Vláda má na to dva týždne čas. Plošné testovanie antigénovými testami neprinieslo žiadne enormné zlepšenie situácie v porovnaní s krajinami, ktoré ho nemali a…

Pavel Jacz

Čo si to len „dovolili" televízni spravodajci z TA3 a STV a s nimi aj redaktori Pravdy, Hlavných správ a cas. sk?

0icon

Je až neuveriteľné, ako sa v piatok 4.12.2020 zachovali v titulku spomínané médiá. „Dovolili“ si totiž navštíviť tlačovku SMER-u a uverejniť z nej správu, kde predseda strany hovoril o škandále na Špeciálnej prokuratúre. Neviem, či mám veriť Ficovi, že na tlačovku prišli až traja novinári. Ale ak vezmeme, že televízie…

Peter Švec

Mediálne koronaterorizovanie zakrýva historický podvod a masový zločin - zavedenie diktatúry eurobyrokracie

0icon

Výzva bývalých poslancov a ďalších slovenských suverenistov, otvorený list najvyšším ústavným predstaviteľom SR Vážení najvyšší predstavitelia suverénnej Slovenskej republiky, v dňoch 10. až 11. decembra sa bude v Bruseli konať samit Európskej únie, ktorého hlavným bodom je budúci sedemročný rozpočet EÚ a balík údajnej pomoci v súvislosti s vyvolanou hystériou okolo koronavírusu v celkovej hodnote 1,8 bilióna…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 12

0icon

Vážený pán kapitánsky  premiér, Už som Ti dávno nepísal, lebo som vraj dostal koronu. Neviem presne čo to je, lebo okrem zvýšenia potencie sa to na mne nijako neprejavilo. Keď si povedal, že sa treba testovať, tak som tam bol. Bola Ti tam taká kozmonautka v bielom. Predstav si ona vedela…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na čo slúžia farebné gule, ktoré sú pripevnené k elektrickému vedeniu?

0 icon

Elektrickému vedeniu patrí dôležitá úloha, a to prenos elektrickej energie na dlhé vzdialenosti. Prečo sú ale na nich namontované farebné gule? Elektrické vedenie a ich charakteristické stožiare elektrickej rozvodnej siete je možné nájsť po celej krajine. Umožňujú prenos elektrickej energie na dlhé vzdialenosti, pričom tepelné straty a odpor sú minimálne. Rôznym…

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Macumba: Jedna z najzáhadnejších brazílskych praktík

0 icon

V našej redakcii TOPdesať sa vám snažíme neustále prinášať zaujímavosti zo sveta. Inak tomu nebude ani tentokrát, keď sa spoločne pozrieme na macumbu – jednu z najzáhadnejších brazílskych praktík, ktorej dogmy tvoria uctievanie božstiev zdedených po afrických kmeňoch a kult katolíckych svätých. Jej odvrátenú temnú stranu – kimbandu – charakterizujú krvavé a okultné rituály.…

Štúdia syfilisu v Tuskegee: 1. časť

0 icon

Štúdia syfilisu v Tuskegee, ktorá prebiehala medzi rokmi 1932 až 1972, bola jednou z najviac šokujúcich vedeckých štúdií, ktoré kedy boli vykonané. Štúdie sa zúčastnilo 399 černochov, a to z radov predovšetkým chudobných alabamských farmárov, na ktorých mala byť vykonávaná experimentálna liečba „uhorskej choroby“, ktorá by ich vyliečila. Nikto im však nepovedal, že tou…

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Vo svete IT

Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

0 icon

Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon. „Klietky na Wi-Fi“ Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré…

Samsung má aktívne vyvíjať kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov. Tvrdí to známy leaker informácií

0 icon

Ešte v apríli toto roka prišiel známy leaker informácií hovoriaci si „Ice Universe“ s informáciou, že Samsung údajne vyvíja kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov, čo je viac ako rozlíšenie oči. Len pre zaujímavosť, ľudské oko je schopné vidieť rozlíšenie 576-megapixelov. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com. Samsung má aktívne pracovať na…

Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

0 icon

Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys. Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C.…

YouTube vás pri vkladaní urážlivých komentárov vyzve, či si nerozmyslíte jeho uverejnenie

0 icon

Platforma YouTube je aktuálne najpopulárnejším video serverom na svete. Spolu s popularitou služby ruka v ruke ide množstvo ľudí, ktorí sa nesprávajú najslušnejšie. Susan Wojcicki, radiateľka spoločnosti YouTube, zdieľala niekoľko noviniek, ktoré by mali priniesť „viac slušnosti“. Spoločnosť sa rozhodla otestovať novú funkciu, ktorej cieľom je priniesť viac slušnosti a…

Oficiálna podpora Adobe Flash prehrávača o pár dní končí. Čo to bude znamenať pre používateľov?

0 icon

Už o pár dní spoločnosť Adobe oficiálne ukončuje podpora Adobe Flash prehrávača. Stane sa tak konkrétne 31. decembra 2020, teda na prelome starého a nového roka. Spoločnosť tento krok iniciovala ešte v priebehu júna 2017. Čo to bude znamenať pre používateľov a prečo sa spoločnosť uchýlila k tomuto kroku? „Spoločnosť…

Armádny Magazín

Hlavný americký generál: USA strácajú čas odstrašovaním Číny - nemáme na vyváženie jej sily

0 icon

USA, 5.December 2020 (AM) - "USA strácajú čas odstrašovaním Číny" uviedol hlavný americký generál Stanley McChrystal. Americký generál vo výslužbe varoval, že USA podcenili rastúce vojenské kapacity Číny, a súčasne narastá obava, že na potlačenie tohto prudkého nárastu sa kráti čas a je možné, že prepad vojenských kapacít USA už nebude len…

Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

0 icon

Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

0 icon

Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

0 icon

Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali