Húska: Deklarácia spustila definitívne delenie štátu a majetku

Bratislava 17. júla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR- Vladimír Benko)

 

Situácia v lete 1992 bola zložitá, Húska priznáva, že patril medzi jadro vyjednávačov, ktorým išlo o štátnu samostatnosť

Prvé zasadania slovenskej a českej delegácie, z ktorých mala vzísť budúca podoba Česko-Slovenska, sa konali ešte pred prijatím Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska. Podľa Augustína Mariána Húsku, boli veľmi únavné, napäté, plné vzájomnej nedôvery.

Na archívnej snímke   Augustín Marián Húska
Na archívnej snímke Augustín Marián Húska

 

„Trvali niekedy aj šestnásť hodín. Neplatili dohody, že budeme spoločne informovať tlač, lebo každý chcel najmä seba ukázať v tom najlepšom svetle, a ak mal byť niekto na vine, vždy to musel byť ten z tej druhej delegácie,“ uviedol pre TASR bývalý minister privatizácie a neskôr podpredseda SNR Augustín Marián Húska, člen slovenskej delegácie, ktorá rokovala s českými predstaviteľmi najprv o podobe spoločného štátu a neskôr, po Deklarácii o zvrchovanosti, o jeho rozdelení.

Slovenskú pozíciu spred prijatia Deklarácie približuje takto: „My sme netvrdili, že chceme nový štát, ale že chceme vlastnú štátnosť. Bola v tom určitá diplomatická obštrukcia, lebo v slovenskej spoločnosti bolo dosť zahriaknutých a teda nerozhodnutých ľudí. Úsilie o emancipáciu bolo dokonca predstavované ako klérofašizmus, a to nielen predstaviteľmi Českej republiky, ale aj slovenskými čechoslovakistami. My sme hrali s menšími tromfami, lebo oni vystupovali s tým, že ak sa nedohodneme, oni sú oprávnení vyhlásiť zrušenie spoločnej republiky“. Augustín Marián Húska hovorí, že chceli byť serióznymi partnermi pri rokovaniach, preto vytvorili a predstavili českým partnerom tzv. cestovnú mapu.

Situácia v lete 1992 bola zložitá, Húska priznáva, že patril medzi jadro vyjednávačov, ktorým išlo o štátnu samostatnosť. „Ešte pred hlasovaním o Deklarácii o zvrchovanosti sme sa dohodli na postupnosti krokov: najprv prijmeme deklaráciu, potom ústavu a keď už prijmeme ústavu, bude už iná situácia, lebo už budeme rovnocenní partneri. Potom už budú len dve možnosti. Buď prijmú súštátie formou únie alebo konfederácie. Alebo… Neboli sme ochotní uznať federáciu ako prostriedok emancipácie rovnocenného národa.“ Všetko sa podľa Húsku zmenilo, keď prijal slovenský parlament Deklaráciu o zvrchovanosti a česká strana zareagovala tým, že prezident Václav Havel podal demisiu. „A bolo po cestovnej mape“, povedal vyjednávač Húska. Najviac ho dosiaľ mrzí, že Vladimír Mečiar bol príliš mäkký pri vyjednávaní o rozdelení spoločného majetku, teda o tom, čo ktorej novej republike po rozdelení spoločného štátu zostane.

„Boli to zložité rozhovory. Centrum aj informácie boli v Prahe, a Praha sa už rok-dva chystala na rozdelenie štátu“, konštatuje A.M.Húska a kladie si otázky, na ktoré je jediná odpoveď: „Kto už len poznal skutočný stav federálneho majetku, keď Slováci pri jeho správe neboli? Bol správny územný princíp delenia, teda každému ostane zo spoločného majetku to, čo bude na Silvestra 1992 na jeho území? Alebo použitie iného princípu (napr. územného) pri delení aktív a pomeru 2 : 1 pri delení pasív štátnej banky? A dalo sa zabrániť tomu, aby si Česi neprivlastnili vlajku Česko-Slovenska, aj keď v ústavnom zákone o delení majetku federácie odhlasovali princíp, že symboly spoločného štátu nikto z nástupcov nepoužije?“ pokračuje Húska.

„Mne tak v rámci HZDS, ako aj v rámci slovenského politického tábora zazlievali, že sme priveľmi ustupovali a nemali sme to robiť aj za cenu, že sa Česi s nami nedohodnú. Ja som však hovoril, že za slobodu sa platí. Sloboda nikdy nie je zadarmo. Myslíte si, že neplatili Chorváti, Bosniaci, Macedónci a dokonca aj Srbi za svoju slobodu? Platili, a to aj krvou. Veď koľko ľudí umrelo v balkánskych vojnách? A my sme dosiahli, že sme rozdelili spoločný štát a založili demokratickú Slovenskú republiku bez jedinej kvapky“.
Pri príležitosti 23. výročia Deklarácie zvrchovanosti ukončil profesor Augustín Marián Húska svoje úvahy takto: „To znamená, obabrali nás, ale za slobodu sa platí. A my sme zaplatili radšej hmotne ako slovenskou krvou“.

 

Černák: Pri Deklarácii bol najväčší tlak na pleciach Petra Weissa a SDĽ

 

Pred 23 rokmi, keď sa prijímala Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky, bol v prvej vláde Vladimíra Mečiara ministrom hospodárstva za SNS Ľudovít Černák. „Ako človek, ktorý sleduje politiku, som evidoval pokusy o vyhlásenie zvrchovanosti hneď po voľbách v roku 1990 a takisto aj pred voľbami v roku 1992, pri oddelení Slovenského kresťanskodemokratického hnutia (SKDH) od KDH,“ povedal Černák pre TASR. Bol členom, ako povedal, „kľúčovej trojky HZDS, SNS a SDĽ, ktorá robila rozhodnutia za približne 110 -115 poslancov“.

V piatok 17.júla 1992 prijala Slovenská národná rada Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Predseda SNR Ivan Gašparovič a premiér Vladimír Mečiar tento dokument následne podpísali a na záver poslanci zaspievali slovenskú hymnu
V piatok 17.júla 1992 prijala Slovenská národná rada Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Predseda SNR Ivan Gašparovič (vpredu vľavo) a premiér Vladimír Mečiar (vpredu vpravo) tento dokument následne podpísali a na záver poslanci zaspievali slovenskú hymnu

Zvrchovanosť Slovenska bola v programe SNS od jej obnovenia po roku 1990. „Keďže pred voľbami 1992 HZDS ponúkalo päť možných variantov štátoprávneho usporiadania, rýchle prijatie Deklarácie o zvrchovanosti malo jasne ukázať českým partnerom, že diskusie o unitárnom štáte alebo o nejakom posilnení federácie nie sú na programe, a že sme ochotní a schopní rokovať o takom usporiadaní, ktoré bude znamenať, že na Slovensku budú konečne platiť slovenské zákony. V tom čase bola v hre ešte aj konfederácia, ale vývoj smeroval ku slovenskej samostatnosti“, konštatoval.

Na deň, keď parlament prijal Deklaráciu o zvrchovanosti, si jasne  pamätá  dodnes. „Bol krásny júlový deň, v starej budove Národnej rady bolo horúco nielen z toho, čo sa prerokúvalo, ale aj preto, že ventilátory nestíhali chladiť a museli sme pootvárať okná. Nálada sa niesla v slávnostnom duchu, na balkóne boli štátni aj cirkevní hodnostári. Stále sme však boli v napätí, lebo sme čakali, ako zahlasuje SDĽ. Hoci sme v tom čase mali v parlamente tesnú ústavnú väčšinu, snaha predsedu vlády Mečiara bola vtiahnuť do tohto procesu aj SDĽ, aby sme sa vyhli medzinárodnej kritike, že to je len vec HZDS a nacionalistických síl. Medzinárodne etablovaná SDĽ dodávala tomuto procesu európsky rozmer. Takže na SDĽ, konkrétne na Petrovi Weissovi a vedení strany, bol vtedy podstatne väčší tlak, ako sa to teraz hodnotí. S našimi hlasmi z SNS Mečiar automaticky rátal, ale intenzívne sa pracovalo na tom, aby presvedčili aj SDĽ, ktorá v tom čase disponovala asi 25-timi poslancami, že toto je správna cesta. Nakoniec, keď sa na hlasovacej tabuli ukázalo, že za Deklaráciu hlasovalo 113 poslancov, traja boli neprítomní a tí ostatní buď boli proti alebo sa zdržali hlasovania, konkrétne kresťanskí demokrati a Maďari, tak to bola obrovská úľava“, spomína Ľudovít Černák. „Tá chvíľa, keď sme spievali hymnu a keď predseda parlamentu Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar zodvihli podpísanú Deklaráciu nad hlavu, to je zážitok na celý život“, povedal pre TASR.

„Aby som bol úprimný, ja som Mečiara nepresviedčal. Jeho dominancia na slovenskej scéne bola vtedy veľká. A nebolo ho treba presviedčať. Po tomto kroku, ktorý česká strana do poslednej chvíle neočakávala, sa v médiách dokonca hovorilo, že to bude anarchia, pretože vlastne vyhlásením Deklarácie o zvrchovanosti budeme deklarovať, že federálne zákony na území Slovenskej republiky neplatia, skrátka také ‚bububu‘. Keďže oveľa viac poslancov, ako je ústavná väčšina, Deklaráciu podporila, zaúčinkovalo to na českej strane tak, že prezident Václav Havel podal demisiu. Zrazu z piatich Mečiarových variantov nezostali po prijatí Deklarácie tri, ako si Mečiar myslel, ale zostala len jedna. A to diskusia o tom, ako sa inteligentne rozídeme. Bolo to skôr na česko-slovenskej diskusii, ako o presviedčaní Mečiara. On do poslednej chvíle, aj po prijatí Deklarácie, ešte pripúšťal možnosť diskutovať o konfederácii, ktorá bola vtedy chápaná ako nejaká „škôlka“ pred vstupom do Európskej únie. Konfederácia mala znamenať, že budeme mať spoločnú zahraničnú politiku, spoločnú obranu a spoločnú menu, ale vo všetkých ostatných veciach si budeme rozhodovať sami. Reakcia českej strany na vyhlásenie zvrchovanosti bola taká, že pripustila už len diskusiu o rozchode. V tom je význam Deklarácie“, poznamenal Černák.

Sedemnásteho júla podvečer sa Ľudovít Černák presunul na Krahule, do „Stredu Európy“, kde sa rozhorela prvá vatra zvrchovanosti. Pôvodne tam zamýšľal prísť aj Vladimír Mečiar, ktorého očakávali tisíce ľudí. Bolo to však inak, priznáva po rokoch pre TASR vtedajší minister hospodárstva a predseda SNS. „Bolo to zvláštne, pretože po vyhlásení výsledku hlasovania v Národnej rade, aj na moje prekvapenie, zachvátila Slovensko eufória, ľudia reagovali nadšene, spontánne vznikali akcie po celom Slovensku. Prišla informácia, že na Krahuliach pri Kremnici, pri Kostolíku sv. Jána, kde je pomyselne geografický stred Európy, organizujú oslavu zapálením vatry zvrchovanosti. Prijali sme to s nadšením. O chvíľu sa hlásili aj z ostatných miest Slovenska, východniari z Rožňavy, zo Spišskej Novej Vsi, aj oni organizovali takéto vatry. Na tú centrálnu pri Kremnici, z ktorej, myslím, bol  aj televízny prenos, sme prisľúbili piati či šiesti členovia vlády, že prídeme. Pôvodne mal ísť aj predseda vlády, ten však neočakávane, bez vysvetlenia zmenil program a keď som mu hovoril, ‚Šéfe, tam je šesťtisíc vašich ľudí a ochrankári hlásia, že stále a stále pribúdajú, to nemôžete nechať len tak‘, pomedzi zuby prehodil – ‚Pozdravte ich!‘ Išiel som a keď som videl to nadšenie, tak som nemohol konať inak, a svoj prejav som prečítal ako Mečiarov pozdrav. Bol prijatý s obrovským nadšením. Povedal som si, že to bola taká malá lekárska lož, ktorá nikomu neublíži a pre tých ľudí bude satisfakciou. Ich nadšenie bolo nefalšované a fantastické“, zaspomínal si pre TASR Ľudovít Černák, ktorý si aj po 23 rokoch myslí, že to bol správny krok. „Tisíce ľudí, ktorí boli v novembri na námestí, teraz vyhlasujú,  že keby boli vedeli, čo ich čaká, tak štrngať s kľúčmi nejdú… Aj 17. júla 1992 to bol trochu krok do neznáma, ale nestretávam sa s ľuďmi, ktorí by ho spochybňovali. Osobne si myslím, že to bol krok správnym smerom. Poviem úprimne, že súbežným vstupom s Čechmi do Európskej únie sa naplnili prognózy, že máme miesto jedného hlasu dva hlasy a že už nikdy sa nebude hovoriť o tom, ako Česi na nás doplácajú a ako my na nich robíme. Každý je sám sebe pánom. Bolo to správne rozhodnutie. Inak by som nekonal ani dnes“, uzavrel Ľudovít Černák.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Únia uvalila sankcie na prvú dámu a ďalších sedem predstaviteľov Nikaraguy

0 icon

Brusel 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Miguel Andres)   Európska únia (EÚ) v pondelok uvalila sankcie na prvú dámu a viceprezidentku Nikaraguy Rosario Murillo a ďalších sedem tamojších vysokopostavených predstaviteľov, ktorí čelia obvineniam z vážneho porušovania ľudských práv či oslabovania demokracie v krajine. Rada EÚ uviedla, že zmrazenie majetku a zákaz cestovania…

Expert prezradil, kedy zmizne dnešný druh ekonomiky

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   O 100 rokov nebude vôbec existovať ekonomika v podobe, ako ju dnes poznajú ľudia. Nebudú sa zúčastňovať materiálnej výmeny, budú to namiesto nich robiť digitálni avatari, predpovedal pre Sputnik člen skupiny Ekonomika Foresight (prezieravosti) 100 rokov dopredu Artjom Volkov "Mali sme apokalyptický scenár (pozn.…

Kosovo vyznamenalo zosnulého syna amerického prezidenta Joea Bidena

0 icon

Priština 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Susan Walsh)   Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v nedeľu posmrtne udelila medailu synovi prezidenta USA Joea Bidena za jeho zásluhy pri budovaní justičného systému svojej krajiny. Medailu odovzdala na ceremoniáli, ktorý sa konal pred jej sídlom v Prištine, do rúk veľvyslanca USA v Kosove Philipa S.…

Počet obetí povodní v provincii Che-nan stúpol na 302

0 icon

Peking 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dake Kang)   Počet obetí nedávnych povodní v provincii Che-nan v centrálnej Číne vzrástol na 302. Ďalších 50 ľudí je stále nezvestných. Informovali o tom v pondelok miestne úrady. Väčšina obetí pochádza z hlavného mesta provincie Čeng-čou. Zomrelo tam 292 ľudí a 47 je nezvestných Rekordné…

Rýchlostný kanoista Peter Gele v K1 na 1000 m postúpil priamo do semifinále, zdolal ho len Pimenta

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle skončil druhý v tretej rozjazde disciplíny K1 na 1000 m na olympijských hrách v Tokiu a vybojoval si priamy postup do semifinále. Gelle dosiahol výsledný čas 3:42,131 min a zdolal ho len favorizovaný Portugalčan Fernando…

Vládny politický tlak na políciu kvôli protestu pred palácom prezidentky pokračuje: Šeliga má otázky na Kovaříka a rozširuje hoax, že štrajkujúci blokovali sanitku

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalý podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý ešte nedávno patril do hlavného organizačného tímu protestov Za slušné Slovensko, na sociálnej sieti kritizuje šéfa Policajného zboru Petra Kovaříka za podľa neho pomalý zásah polície proti demonštrantom vo štvrtok 29. júla "Na čo…

Počet hospitalizovaných na Floride je najvyšší od vypuknutia pandémie

0 icon

Orlando 2. augusta 2021  (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Florida v nedeľu prekonala svoj predošlý rekord v počte hospitalizácii s ochorením COVID-19. Stalo sa to len deň po tom, ako tento americký štát v sobotu nahlásil najväčší denný počet prípadov nákazy koronavírusom od vypuknutia pandémie V nedeľu bolo na Floride podľa údajov amerického…

Bez registrácie sa dá zaočkovať aj vo vybraných nemocniciach

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Bez registrácie sa dá zaočkovať aj vo vybraných nemocniciach. Rezort zdravotníctva zverejnil zoznam očkovacích centier, v ktorých sa najbližších sedem dní budú môcť dať ľudia zaočkovať aj bez registrácie V zdravotníckych zariadeniach budú očkovať vakcínami Pfizer a Moderna, a to vo vybraných časoch.…

Jozef Banáš: „Táto lotéria nie je nič iné len verejná korupcia.“ Keď zlyhá, ďalšou možnosťou je už len násilie

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Známy slovenský spisovateľ a bývalý diplomat Jozef Banáš je verejným kritikom krokov tejto vlády. Nepozdáva sa mu ani ich najnovší výmysel – očkovacia lotéria. Jediné, do čoho mala vláda v súvislosti s koronavírusom investovať peniaze, je budovanie prirodzenej imunity. Svoj názor prezentoval na sociálnej sieti Banáš očkovaciu…

O play off LM sa pobijú aj dva české kluby, Vrba: „Monako je favorit“

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone)   Futbalisti pražskej Slavie sa v 3. predkole Ligy majstrov 2021/2022 proti Ferencvárosu Budapešť budú spoliehať na streleckú formu Ivana Schranza. Slovenský reprezentant sa po letnom prestupe z Jablonca rýchlo aklimatizoval na novom pôsobisku a v piatkovom zápase najvyššej českej súťaže demonštroval svoje…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie III.

0icon

Virtuálny apartheid                                                                            Makroekonómia vychovala

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

TOP 10 nezvyčajných úmrtí. Takúto smrť by si nechcel!

0 icon

Každý z nás nejak zomrie. To je fakt, ktorý zatiaľ nikto na svete nevyvrátil. Jediné, v čom sa smrť jedného odlišuje od smrti druhého, je spôsob, akým nastane. A niektorí ľudia zomierajú naozaj zvláštne. Toto je rebríček TOP10 zvláštnych úmrtí. Veril by si tomu, že niekto takto zomrel? Keď zabíja…

10 prípadov, kedy si študenti za svoju vynaliezavosť zaslúžili 1 s hviezdičkou

0 icon

Škola je (alebo by mala byť) prostredie, v ktorom sa formujú mysle mladých ľudí. No je všeobecný fakt, že minimálne ten náš školský systém zabíja kreativitu žiakov. Študenti majú často iný názor na to, ako by mala vyzerať škola. Existujú mnohé prípady slávnych a úspešných ľudí, ktorí sa presadili na poli intelektu…

Špionážna sieť Lucy: 1. časť

0 icon

Opäť sa spoločne s nami pozrite do dejín druhej svetovej vojny, ktorá patrí medzi tie najlepšie zdokumentované udalosti v dejinách ľudstva. Prinášame článok o špionážnej sieti Lucy, ktorá počas druhej svetovej vojny patrila k najúčinnejším protinacistickým spravodajským sieťam. Pôsobila vo Švajčiarsku a jej vodca pracoval pre niekoľko spravodajských služieb. Pôvodne sieť analyzovala informácie od švajčiarskej…

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Armádny Magazín

Varšavské povstanie. Poľská tragédia v rukách manipulátorov

0 icon

Poľsko, 1.August 2021 (AM) – Poľský ľud dnes oslavuje tragický dátum — Deň varšavského povstania. Vedúci predstavitelia „poľskej exilovej vlády“ a velenia Krajinskej armády zorganizovali 1. augusta 1944 v Nemcami okupovanej Varšave povstanie, cieľom ktorého bolo 2-3 dni pred príchodom Červenej armády oslobodiť Varšavu od Nemcov, čo malo prinútiť ZSSR uznať v Poľsku…

Glorifikácia zločincov: Estónski nacisti si uctili pamiatku legionárov Waffen SS na Sinimäe

0 icon

Estónsko, 1.August 2021 (AM) – Na ceremoniál uctenia si pamiatky legionárov 20. granátnickej divízie Waffen-SS pri pamätníku na Grenadierskom kopci v Sinimäe prišli aj poslanci z pravicovej Konzervatívnej ľudovej strany (EKRE). Poslanci Anti Poolamets a Ruuben Kaalep

Stiahnutie americkej armády z Afganistanu je dôsledkom vnútorných problémov USA

0 icon

Afganistan, 1.August 2021 (AM) – Andrej Serenko, vedúci Centra pre štúdium afganskej politiky vysvetlil, prečo americké jednotky odchádzajú z Afganistanu v takom zhone. Túto tému prediskutoval v rozhovore s korešpondentom portálu „Ukraina.ru“. Expert poznamenal, že tento ústup je čisto vnútro americký a nemá s Afganista

"Hroznejšie než protilietadlové delá." Pred čím boli esá Luftwaffe bezmocní

0 icon

Rusko, 2.August 2021 (AM) – Za roky Veľkej vlasteneckej vojny nabúrali sovietski letci nemecké stroje viac ako 600 krát. Nestalo sa to na žiadnom inom bojisku Druhej svetovej vojny. Esa Červenej armády zdokonalili túto taktiku tak, že ju používali dokonca v noci.   Úmrtnosť 50%

Bombardér B-21 Raider bude najhoršou nočnou morou ruskej protivzdušnej obrany

0 icon

USA, 2.August 2021 (AM) – Ruské systémy protivzdušnej obrany čelia v budúcnosti veľkým ťažkostiam, najnovší americký bombardér B-21 sa stane „najhoršou nočnou morou“ pre Rusko, hovorí autor článku pre americký časopis National Interest Chris Osborne.   Najnovší americký tajný bombardér B-21 bude pre ruské systémy protivzdušnej ob

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali