Podľa časopisu Washington Examiner je Mike Pompeo prvým štátnym tajomníkom, ktorý navštívil Slovensko za posledných dvadsať rokov.
Americký politik tak zavítal do regiónu, ktorý bývalí americkí prezidenti George W. Bush a Barack Obama zanedbávali. Chce tým ukázať tzv. mäkkú silu Spojených štátov na pozadí posilňovania obchodných a ekonomických väzieb Ruska a Číny s európskymi štátmi.
Počas svojej návštevy sa Pompeo stretol s tromi vedúcimi činiteľmi Slovenska – prezidentom Andrejom Kiskom, ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom a premiérom Petrom Pellegrinim.
Predstavitelia prediskutovali otázky bezpečnosti, zahraničnej politiky a predsedníctva Slovenska v OBSE.
Za úspech v spolupráci USA a Slovenska americké ministerstvo zahraničia považuje predovšetkým nákup amerických stíhacích lietadiel F–16, ktoré oslabia závislosť na zbraniach sovietskej výroby a na ruských špecialistoch, ktorí ich obsluhujú.
“USA vždy prvé”, aj v Európe
Príchod amerického ministra zahraničia prichádza tesne po tom, čo USA odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Na túto skutočnosť upozornil podpredseda KSS Jalal Suleiman vo svojom príspevku pre náš portál.
Okrem Slovenska americký minister navštívil aj Maďarsko a Poľsko. Podľa politika by mohli rakety vypustené práve z územia spomínaných krajín ohroziť ruské mesta, vrátane Moskvy.
Politológ Ján Campbell v rozhovore pre Sputnik uviedol, že súhlasí s tým, že Pompeo sa nevydal na cestu do strednej Európy len tak pre nič za nič.
“Akákoľvek akcia USA, vrátane návštev oficiálnych a polooficiálnych úradníkov a predstaviteľov, má vždy za cieľ zabezpečenie záujmov USA… To však nevylučuje možnosť dočasnej cielenej ochrany cudzieho alebo tzv. spojeneckého štátu – v tomto prípade Slovenskej republiky. Tá je potrebná pre presadenie záujmov USA v strednej a východnej Európe, a to vrátane Ukrajiny, ako územia určeného pre trvalú snahu USA oslabovať Ruskú federáciu,” povedal Campbell.
Turecký prúd – o čo sa jedná a či bude prospešný
Pred Pompeovou cestou vysoký činiteľ Ministerstva zahraničných vecí USA informoval portál RIA o tom, že ďalším bodom jeho cesty po Európe bude to, že americký minister vyzve na opustenie podpory projektu Turecký prúd.
“V Maďarsku budeme naďalej podporovať diverzifikáciu dodávok energie v strednej Európe. Štátny tajomník vyzve Maďarsko, aby sa aktívnejšie podieľalo na dokončení projektu na ostrove Krk o dovoze LNG a na výstavbe plynovodu. Tiež sa pokúsi odradiť Maďarsko od podpory Tureckého prúdu,” vyhlásil nemenovaný zdroj z amerického ministerstva.
Turecký prúd by mal viesť cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko.
Podľa časopisu Kommersant by mal ruský podnik Gazprom zabezpečiť prvú linky Tureckého prúdu v Bulharsku v roku 2020. Dostavba plynovodu na Slovensku má byť dokončená v roku 2022. Slovenskí operátori už vykonali aukciu na objednávku nových kapacít, a to od októbra roku 2022 na obdobie siedmich rokov.
Aj keď je stavba projektu už v procese, USA stále hovoria o riziku energetickej závislosti Európy na Rusku. Nakoľko sú však ich obavy opodstatnené?
“Podľa histórie ZSSR vždy plnila svoje zmluvné povinnosti. Nástupkyňa RF doteraz pokračuje v tejto tradícii, a to nehľadiac na sprivatizované energetické spoločnosti. Keďže sa však privátne spoločnosti, aj za účasti štátu, môžu ľahšie dostať pod sankcie, existuje väčšie riziko plnenia. V určitých situáciách sa tak môže prejaviť závislosť, predovšetkým z dôvodov sankcií, nie z dôvodov dodávok z RF, ktoré samy o sebe predstavujú monopolné zásobovanie,” okomentoval vec Campbell.
Je Slovensko rukojemníkom obchodnej vojny USA a Číny?
Jedným z bodov programu Pellegriniho a Pompea bola výzva slovenského politika, aby sa vyvinulo maximálne úsilie na to, aby sa predišlo vzniku obchodných vojen medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
Spojené štáty však pokračujú v dodržiavaní vlastnej agendy. Svedčí o tom napríklad pondelkové vyhlásenie Pompea, ktoré uskutočnil v Budapešti, keď sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Portál ČT 24 upozornil na Pompeovo vyhlásenie, ktoré sa týkalo toho, že ak budú európske štáty naďalej obchodovať s čínskym výrobcom Huawei, potom by to mohlo USA donútiť k tomu, aby obmedzili svoje operácie v Európe.
“Ak je toto vybavenie (od Huawei, pozn. red.) umiestnené tam, kde máme dôležité americkej systémy, sťažuje to spoluprácu,” vyhlásil americký minister.
Avšak, diktovanie pozícií USA v otázke obchodovania s čínskou spoločnosťou Huawei by sa dalo považovať aj za útok na ekonomické záujmy, suverenitu a nezávislé rozhodovanie členských štátov EÚ, vrátane Slovenska.
“Huawei predstavuje clonu k odklonu pozornosti. Akákoľvek sabotáž alebo vylúčenie Huawei, a ďalších čínskych spoločností, a priame narušenie pravidiel WTO znamená pre každý európsky štát, EÚ a Európu stratu suverenity, znemožnenie vedecko–technickej spolupráce a koniec koncov i obchodu,” vysvetlil na záver Campbell.