Praha 3. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto: Jiří Ovčáček Facebook)
Zastupitelia v Seattli chcú úplne zrušiť policajný oddiel, ktorý by bol nahradený istým “komunitným” telesom. To by malo zabezpečiť bezpečnosť hlavne preventívne. Práve na túto správu zareagoval aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček na svojom účte na Twitteri
Ovčáček na sociálnej sieti zdieľal článok, ktorý o tom informuje.
“Syntéza nacizmu a boľševizmu je mimoriadne nebezpečná. Je skrytá pod pláštikom krásnych slov, krásnych cieľov a chrlia jednu ľúbivú frázu za druhou. Ak včas túto rieku nenávisti nezastavíme, hrozí, že 21. storočie prinesie teraz neopísateľnú neľudskosť,” uviedol tlačový hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček.
Zrušenie polície v americkom Seattli vyplýva z návrhu mestskej rady. Ako dôvod rada uviedla, že policajti pôsobiaci v tomto meste údajne presadzujú násilie a rasizmus. Z toho dôvodu chce mestská rada podporiť neziskové Oddelenie komunitnej bezpečnosti a prevencie násilia, ktoré by však bolo vedené obyvateľmi mesta.
Protesty po smrti Georga Floyda
Na tomto mieste spomeňme taktiež onú situáciu, ktorá odštartovala následné protesty. Svet na konci mája obletela správa, že v americkom meste Minneapolis zomrel rukou policajta George Floyd. Policajti muža našli opitého v jeho aute a podľa ich výpovede sa fyzicky bránil zatknutiu.
Na internete sa potom objavilo video, na ktorom je vidieť, ako jeden zasahujúci policajt kľačí podozrivému niekoľko minút na krku. Floyd totiž policajtom hovoril, že nemôže dýchať. Následne sa prestal hýbať, a tak boli privolaní záchranári, ktorí naložili jeho bezvládne telo do sanitky. Muž však krátko po prevoze do nemocnice zomrel.
Do ulíc následne vyšli miestni ľudia na protesty, ktoré však skončili rabovaním a vandalizmom, veľkým škodám na majetku i strate na životoch nevinných ľudí. Rozšírili sa aj do ďalších štátov v USA.