Hrnko o Čaputovej “neúspešnej” návšteve Nemecka: “Bola odignorovaná”

Hrnko o Čaputovej “neúspešnej” návšteve Nemecka: “Bola odignorovaná”

Bratislava 27. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)

 

Poslanec Národnej rady Anton Hrnko z vládnej SNS sa v komentári na Facebooku vrátil ku návšteve prezidentky SR Zuzany Čaputovej v Nemecku, ktorá sa uskutočnila na konci minulého týždňa. Hrnko ju označil ako Čaputovej “neúspech”.

Na snímke vľavo prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezident Nemecka Frank-Walter Steinmeier

Poslanec Anton Hrnko vníma cestu Čaputovej do Nemecka ako neúspešnú, čo nepriamo potvrdili aj médiá. “Po návšteve prezidentky sa rozľahlo akési ticho. Síce eseťácke média sa snažili toto ticho prelomiť, ale aj ich hlásna trúba Denník N musel priznať, že návšteva zostala mimo pozornosti nemeckých médií, do ľudskej reči preložené, návštevu odignorovali.”

Reklama

“Výhovorky, že mali konkurenciu v iných návštevách, ktoré boli omnoho významnejšie, neobstojí. Média totiž informujú o záležitostiach, ktoré majú aký-taký význam, a z toho, ako sa postavili k návšteve našej prezidentky vyplýva, že jej nepripisovali žiaden význam. Žiaden význam, žiadna správa. Môžeme to porovnať napr. s návštevou kancelárky A. Merkelovej v Šoproni a jej mediálneho pokrytia v nemeckej tlači s mediálnym pokrytím návštevy z Bratislavy a musí v tom byť každému jasné.”

Hrnko podotýka, že štátnikom sa človek stáva nie tým, že to o sebe vyhlási pri preberaní ceny, o ktorej dovtedy nikto nepočul, ale svojím politickým životom, v ktorom dokázal spojiť svoje pôvodné záujmy so záujmom celku. “Na to jedna pochybná skládka nestačí, najmä, keď vieme, ako končí odpad v Pezinku (pezinské banské diela, skládka v Dubovej). Na to treba mať víziu, ktorú si osvojí aspoň výrazná väčšina slovenskej spoločnosti a ktorá posunie Slovensko ďalej k všeobecnej prosperite, a nie politikárčenie, ktoré stále viac a viac rozdeľuje slovenskú spoločnosť, podkopáva inštitúcie republiky a vytvára zahraničnopolitické otázky, čo vlastne Slovensko chce.”

Reklama

“Uvediem len zopár príkladov, ktoré svedčia o tom, že záujem „tejto krajiny“ len málo interesuje pani prezidentku. Pýtam sa, aký záujem má Slovensko a väčšina jeho obyvateľov na zhoršovaní vzťahov s Ruskom? Aký záujem má Slovensko na tom, aby bola narušená spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky? Aký záujem má Slovensko na tom, aby sa podriaďovalo niekedy z pohľadu našej histórie úplne idiotským plánom a koncepciám Bruselu? Mohli by sme pokračovať, ale na čo?”

Skúsený politický harcovník preto v tejto súvislosti začínajúcej političke odovzdáva niekoľko rád: “Nuž, je to problém. Ak chce pani prezidentka, aby jej zahraničnopolitické návštevy vzbudili pozornosť, musí niesť posolstvo, ktoré charakterizuje Slovenskú republiku, ktorým Slovenská republika – aj keď z hľadiska veľkosti – menšia je schopná obohatiť Európu. Posolstvá, ktoré reprezentuje jej pôvodná politická strana, boľševik M. Leško alebo slovenské mimovládne organizácie, už Európu unavujú.”

V tom podľa Antona Hrnka tkvie aj mediálny neúspech návštevy slovenskej prezidentky Čaputovej v Nemecku. “Nedoniesla tam nič, čo by Nemcov zaujímalo.”

 

Podpora protiruských sankcií

Reklama

Prezidentka Čaputová počas svojej oficiálnej návštevy Nemecka poskytla exkluzívny rozhovor pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, v ktorom hovorila aj o slovensko-ruských vzťahoch. Rusko sa podľa nej snaží presadiť na Slovensku do verejnej mienky prostredníctvom takzvaných dezinformačných médií.

Článok v nemeckých novinách má názov “Podporujeme sankcie proti Rusku”. V rozhovore prezidentka uviedla, že Slovensko považuje Rusko za významného globálneho hráča, “s ktorým sa musíme zapojiť do konštruktívneho dialógu”.

Poznamenala však, že to “nesmie nikdy uškodiť hodnotám, ktoré v Európskej únii spoločne ctíme”.

“To platí aj pre hospodársku spoluprácu. Pokiaľ ide o správanie Ruska voči Ukrajine, jednoznačne zdieľame postoj Európskej únie a podporujeme ekonomické sankcie až do obnovenia normálneho stavu vecí, tj. Splnenia Minskej dohody,“ povedala Zuzana Čaputová.

 

Reklama

S Merkelovou aj o Kuciakovi

Prezidentka sa v Berlíne stretla s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem situácie na slovenskej politickej scéne sa Merkelová zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čaputová jej podľa svojich slov povedala, že vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné.

“Nieslo sa vo veľmi konštruktívnom duchu,” uviedla Čaputová na margo stretnutia s tým, že na priebeh vyšetrovania Kuciakovej vraždy sa Merkelová pýtala osobitne. Prezidentka ju informovala, že vyšetrovanie podľa nej smeruje k odhaleniu páchateľov a ich potrestaniu.

Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie (EÚ) a brexitu. “Pani kancelárka rovnako ako pán prezident vsádzajú na Slovensko a majú veľkú dôveru v našu krajinu aj v tom zmysle, že môžeme zohrať dôležitú rolu, pokiaľ ide o zbližovanie nášho regiónu so zvyškom Európskej únie a budovanie partnerstiev nad rámec nášho regiónu,” doplnila Čaputová.

S Merkelovou sa zhodla na potrebe jednotnej EÚ aj tom, že dohoda o odchode Veľkej Británie z Únie je vyjednaná. “Na tejto pozícii treba zotrvať. Brexit je ukážkovým výsledkom populizmu, ktorému čelíme vo viacerých krajinách, a to, čo určite potrebujeme, je brexit s dohodou a nie bez dohody,” zhrnula Čaputová. Pripomenula, že neriadený brexit by sa mohol negatívne dotknúť asi 100.000 Slovákov, ktorí v Británii žijú.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali