Hrnko informoval, že spoločný postup vrámci Vyšehradskej skupiny už priniesol na európskej pôde úspechy. “Aj preto som bol motivovaný na zasadnutí parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť v rámci V4 otvoriť tému implementácie smernice EÚ o kontrole nadobúdania a držby a zbraní,” vysvetlil poslanec za SNS,
“Z hľadiska legislatívnych výziev, ktoré nás čakajú s ohľadom na agendu Európskej únie, si dovolím upriamiť pozornosť na smernicu o kontrole nadobúdania a držby zbraní, ktorou sa Európska únia snaží harmonizovať toto prostredie, najmä s dôrazom na obmedzenie čierneho trhu so zbraňami, z ktorého napríklad pochádzajú zbrane slúžiace pri teroristických útokoch.”
Smernica sa však podľa Antona Hrnka v značnej miere dotkne najmä legálnych držiteľov zbraní a zbraní držaných legálnym spôsobom. “S takýmito zbraňami však bolo spáchané mizivé percento trestných činov, najčastejšie spájanými s osobnými tragédiami,” dodáva.
“Je mojou osobnou výzvou v tejto oblasti podniknúť kroky tak, aby všetci legálni držitelia zbraní vyskytujúci sa naprieč celým spektrom spoločnosti od poľovníkov, cez kluby vojnovej histórie, súkromné bezpečnostné zložky a rôzne športové kluby pocítili tieto nevyhnutné zmeny čo najmenej za rešpektovania našich tradícií v tejto oblasti.”
Preto sa rozhodol otvoriť aj túto tému, aby v nej stredoeurópske krajiny vedeli hľadať dostatočné prieniky na spoločné kroky. “Musíme si uvedomiť, že aj zodpovední legálni držitelia zbraní zvyšujú mieru bezpečnosti v našej spoločnosti a zvyšujú našu obranyschopnosť. Práve preto vyzývam na spoločný dialóg legislatívnych orgánov krajín V4 aj v tejto oblasti.”
Hrnko k rokovaniu uviedol, že reakcie kolegov ho potešili. “Som veľmi rád, že moje postoje ocenili aj kolegovia z Českej republiky, ktorí pripravujú úplne nový zákon s ambíciou zmierniť dopady tejto smernice na legálnych držiteľov zbraní a streliva.”
Poľskí kolegovia podľa jeho slov zase označili slovenskú a českú reguláciu zbraní a streliva za vzorovú. Medzičasom bola implementácia tejto smernice stiahnutá z poľského parlamentu a nezaraďuje sa ani na rokovania českého parlamentu.
“Chcem ubezpečiť všetkých držiteľov zbraní a streliva, že proces implementácie tejto smernice dlhodobo sledujem a zasadzujem sa o to, aby zodpovedných držiteľov zbraní a streliva postihla čo najmenej. Konečné slovo bude mať Národná rada Slovenskej republiky,” uviedol na Facebooku poslanec Hrnko.