Na situáciu večer zareagoval premiér Igor Matovič, pričom skritizoval ľudí dožadujúcich sa prechodu cez hranicu a vyzýval ich, aby neblokovali tých, čo majú na prechod 24 hodín. Následne s Úradom Verejného zdravotníctva vydal vyhlásenie, v ktorom ponúkal protestujúcim štátnu karanténu, kde môžu vyčkať na inteligentnú karanténu, ktorá keď bude k dispozícii, im umožní odísť zo štátnej karantény domov. Táto ponuka sa však nestretla so všeobecným záujmom ľudí, podľahli však neskôr v noci tí, čo už boli unavení a rozhodli sa ísť napokon vyspať hoci aj do štátneho zariadenia.
Mnohí ľudia na sociálnej sieti však spolupatrične vyzývali ľudí, aby pomohli protestujúcim a zásobili ich aspoň jedlom a nápojmi. Jedna osoba dokonca na vlastné náklady objednala niekoľko sto kusov pizze, ktoré rozdistribuovala medzi ľudí v Jarovciach.
Dnes však protesty pokračujú, a aktuálne opäť polícia hlási zdržanie na diaľničnom priechode Jarovce “nárazovo väčším počtom osôb prichádzajúcich na priechod”. Na schválenie aplikácie eKaranténa firmami Google a Apple, kvôli ktorým premiér ohlásil nedostupnosť aplikácie, sa naďalej čaká. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov. Bratislavská polícia odporúča na sociálnej sieti, aby ľudia využili malý priechod Jarovce – Kittsee a Petržalka – Berg. Prechod cez Petržalka – Berg odporúča osobnej preprave aj Stella centrum.
“Zhromaždenie väčšieho počtu osôb je spôsobené aj blokovaním priechodu skupinou osôb nerešpektujúcich aktuálne platné opatrenia, pričom časť policajtov zabezpečuje ochranu verejného poriadku,” uviedol Lazarov.
Policajti podľa rezortu vnútra postupne evidujú prichádzajúce osoby na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Po evidencii zostavujú kolóny vozidiel s repatriantmi a následne ich odprevádzajú do karanténnych centier. Tie majú podľa rezortu dostatok voľných kapacít. Ministerstvo vnútra avizuje, že sú na hraničnom priechode k dispozícii balená voda, občerstvenie a toalety.
Krízový štáb vyzýva navrítilcov, aby radšej nešli domov, ak nechcú skončiť v štátnej karanténe
Aplikácia eKaranténa ešte stále nie je v prevádzke a navrátilci by mali zvážiť cestu na Slovensko, ak nechcú skončiť v štátnej karanténe. Uviedol to člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak.
„Apelujeme na našich občanov, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko a chcú sa vyhnúť štátnej karanténe, aby pred vycestovaním sledovali stránku korona.gov.sk, či je na nej informácia, že je eKaranténa už funkčná,“ uviedol Bučkuliak. Ak sa tam táto informácia nenachádza, odporúča zvážiť cestu na Slovensko vzhľadom na to, že je stále platná povinná štátna karanténa.
Úrad vlády si stojí za svojím utorkovým (19. 5.) tvrdením, keď podľa svojho názoru jasne formuloval, že je nutné pred cestou vykonať tri kroky, ak by bola už aplikácia funkčná. V prvom rade sa prichádzajúci majú zaregistrovať na uvedenej stránke vyplnením formulára, následne si treba aplikáciu stiahnuť a potom ju aktivovať.
Aplikácia eKaranténa je momentálne v štádiu schvaľovania firmami Apple a Google pre telefóny s operačnými systémami iOS a Android. Pôvodne sa predpokladalo, že by mohla byť aplikácia schválená v piatok (22. 5.) popoludní, kvôli čomu celý problém na hranici vznikol.