Hradecký k Csatárymu: Súdiť niekoho so 100-ročnými svedkami znamená neodsúdiť

Hradecký k Csatárymu: Súdiť niekoho so 100-ročnými svedkami znamená neodsúdiť

Bratislava 25. augusta (TASR) – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) jednoznačne preferuje, aby bol László Csatáry, podozrivý zo zločinov proti ľudskosti, uväznený priamo, na základe rozsudku slovenského súdu z roku 1948. Nové vyšetrovanie udalostí spred takmer 70 rokov je podľa zväzu komplikované a znamená pre obvineného šancu vyhnúť sa spravodlivosti.

"Prípad Ladislava Nižňanského ukazuje, že súdiť niekoho so storočnými svedkami znamená neodsúdiť," povedal pre TASR tajomník Ústrednej rady SZPB Roman Hradecký.

Nové vyšetrovanie činov bývalého veliteľa protipartizánskej jednotky Edelweiss Nižňanského totiž narážalo na problémy aj pre vysoký vek svedkov a napokon zomrel prirodzenou smrťou skôr, ako mohol byť uväznený.

"Z našej strany je dôležité, aby sme požiadali o vydanie Csatáryho na Slovensko. Potom je na Maďarsku, aby ukázalo úprimnú snahu dosiahnuť spravodlivosť. Fakt ale je, že v Maďarsku v poslednej dobe znovu stavajú sochy Horthymu a to nie je dobrý signál. Ak sa budú snažiť súdiť Csatáryho v Maďarsku, poskytnú mu šancu vyhnúť sa odsúdeniu," dodal Hradecký.

Reklama

Krajský súd v Košiciach podľa štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej požiadal príslušný maďarský súd o informáciu, kde sa aktuálne nachádza László Csatáry, podozrivý zo spáchania zločinov proti ľudskosti počas druhej svetovej vojny.

"Maďarská strana bola dožiadaná ohľadne toho, kde sa momentálne Csatáry nachádza. Nemôžeme vychádzať len z mediálnych informácií, ale potrebujeme ich mať podložené," povedala.

Reklama

Dodala, že v tejto mimoriadne citlivej kauze koná senát košického súdu a Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR sa len snaží byť informované a dohliadať na to, aby nedošlo k zbytočným prieťahom v konaní.

Csatáryho stíha z vojnového zločinu Budapeštianska vyšetrovacia hlavná prokuratúra, na Slovensku však bol už po vojne odsúdený na trest smrti. Ak by košický súd potvrdil rozhodnutie o vine a rozsudok zmenil z trestu smrti napríklad na doživotie, mohlo by Slovensko požiadať maďarskú stranu o Csatáryho vydanie a rovno ho umiestniť do ústavu na výkon väzby.

"Podľa informácií, ktoré má MS SR k dispozícii, momentálne sa v spise vykonávajú procesné úkony. Až po zistení jeho pobytu a ostatných procesných úkonoch budeme vedieť bližšie povedať, ako sa bude ďalej postupovať," povedala Jankovská.

"Najskôr musí mať senát, ktorý bude vo veci rozhodovať, informácie z maďarskej strany. Potom môže robiť ďalšie úkony, ktoré budú smerovať k rozhodnutiu," dodala s tým, že až po rozhodnutí môže súd požiadať o vydanie Csatáryho.

Maďarská prokuratúra 22. septembra nariadila na základe žaloby jeruzalemskej kancelárie Centra Simona Wiesenthala (SWC) vyšetrovanie v kauze vojnového zločinu v Košiciach z roku 1944.

Reklama

Maďarská polícia 97-ročného muža zadržala 18. júla, Budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého.

Csatáry podľa SWC zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 židov z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili, a čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.

Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali