Hrabko: SaS sama do vlády nemôže. Tak Sulík prestal urážať Most a SNS

Hrabko: SaS sama do vlády nemôže. Tak Sulík prestal urážať Most a SNS

Bratislava 17. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)

 

Programové snemy Mosta–Híd a SaS v sobotu 12. novembra mali oveľa väčší vnútrostranícky ako celospoločenský význam. V prípade SaS bol politicky významnejší signál Richarda Sulíka z obdobia pred snemom, keď označil za možných budúcich koaličných partnerov aj Most–Híd a Slovenskú národnú stranu (SNS). V diskusnej relácii TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko

Na snímke štvrtý sprava Martin Klus
Na snímke štvrtý sprava Martin Klus

Podľa záverov snemu chce byť SaS proreformnou stranou odborníkov, ktorá plní sľuby a má ambície dostať sa do budúcej vlády. „Čo bolo zaujímavé, to povedal Richard Sulík ešte pred snemom. V úvodzovkách sa umravnil a vyhlásil, že si vie predstaviť aj koalíciu s SNS a Mostom–Híd, ktorých dovtedy iba urážal,“ reagoval Hrabko. „Na námestiach sa hovorilo o zradcoch národa a Richard Sulík sľuboval tejto vládnej koalícii urobiť peklo, teda aj Mostu a SNS. Preto oceňujem, že ustupuje od tejto rétoriky. Ak chce ísť SaS do vlády, sama tam ísť nemôže,“ dodal.

Reklama

V tejto chvíli podľa neho SaS žiadny potenciál na vstup do vládnej koalície nemá, to sa však časom môže zmeniť. „Politika je úžasná v tom, že sa nedá predpovedať, čo bude o rok,“ poznamenal Hrabko.

Snem SaS priniesol jednu personálnu zmenu, tímlídrom pre školstvo sa namiesto Martina Poliačika stal Branislav Gröhling. „Nemyslím si, že by Poliačik strácal pozície v strane. To nezáleží len od toho, či ste tímlídrom, alebo nie,“ reagoval Hrabko.

Reklama

V Moste–Híd zvolili na post podpredsedu aktuálneho vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza. Podľa Bélu Bugára preto, aby zároveň podporili tému menšín, ku ktorej má Ravasz blízko, a zároveň omladili vedenie strany.

Médiá však pôvodne avizovali, že tento post získa minister dopravy Árpád Érsek. Bugár to komentoval slovami, že novinári „sadli na lep“ sami sebe – niekto zverejnil neopodstatnenú informáciu a ostatné médiá ju preberali. „Bola to špekulácia, ale špekulácia v norme. Aj pán Bugár mal možnosť to dementovať ešte pred konaním snemu, mal možnosť povedať, že pán Érsek nemá o túto funkciu záujem a on podpredsedom nebude. Nemusel vyzradiť, kto sa ním stane, ale mohol to dať na pravú mieru,“ upozornil Hrabko.

Most-Híd sa deklaruje ako racionálny typ občianskej pravicovej strany. Na poznámku, že takáto sebadefinícia je v rozpore s rastúcim celosvetovým trendom populizmu, Bugár v debate na TABLET.TV reagoval, že radšej bude mať jednociferné preferencie, ako populistickú alebo nebodaj extrémistickú stranu. „O tom (volebnom výsledku, pozn. Teraz.sk) rozhodnú voliči, jednociferné číslo sú aj štyri percentá,“ upozornil Hrabko.

Súhlasí však s tvrdením Bélu Bugára, že vytvorenie čisto pravicovej vlády po týchto voľbách reálne nebolo. „Podstatné je, že aj vo vláde, ktorá vznikla, aj v alternatíve, ktorá mohla vzniknúť, musela byť okrem Mosta–Híd aj SNS. A keď sa SNS rozhodla rokovať len s Robertom Ficom… Každej politickej strane má záležať na tom, aby sa dostala do vlády a mohla v rámci koalície uplatňovať aspoň časť svojho programu. Toto podľa mňa Béla Bugár uhral veľmi dobre,“ povedal Hrabko.

Publicista nesúhlasí s tvrdením predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), podľa ktorého chcel prezident Andrej Kiska vrátením novely rokovacieho poriadku potrestať parlament za postoj k sporu ohľadom vymenovávania ústavných sudcov. „Vykonávanie právomocí a kompetencií prezidenta sa nedá považovať za trest,“ reagoval Hrabko s tým, že možnosť vetovať parlamentom schválenú normu je práve takouto prezidentskou kompetenciou.

Reklama

Zároveň upozornil, že prezident vrátil novelu do parlamentu ako celok, takže ju už nie je možné čiastkovo meniť, ale len buď prelomiť prezidentovo veto, alebo nie. „Na konci dňa to bude parlament, ktorý rozhodne, či zákon opätovne schváli, alebo nie. Myslím si, že poslanci prelomia veto prezidenta, lebo koalícia je tak stavaná. Aj keď prezident má pravdu, čo sa týka argumentov, s ktorými zákon vrátil,“ uviedol Hrabko.

Na margo podozrení z kupovania rómskych hlasov v Lomničke Hrabko poznamenal, že samotné výsledky volieb a množstvo preferenčných hlasov pre dvoch poslancov Smeru-SD je podozrivé. Polícia by podľa neho mohla urobiť viac pre dôkladné vyšetrenie podozrení, napríklad by mohla vypočuť väčšie množstvo svedkov. Zároveň dodal, že je zvedavý, ako budú rozhodovať súdy pri posudzovaní návrhov na dohody o vine a treste štyroch voličov obvinených z krivého svedectva.

V diskusii Hrabko krátko komentoval aj demonštráciu, ktorú na 17. novembra pripravujú OĽaNO, SaS, KDH s nezávislými poslancami Miroslavom Beblavým a Zsoltom Simonom. „Nepoznám scenár demonštrácie. Vieme, že 17. novembra sa uskutoční viacero spomienkových akcií. Uvidíme, koľko ľudí dokážu pritiahnuť a ako budú vystupovať. Ak to chcú zvrhnúť iba na boj proti tejto vláde, tak na to podľa môjho osobného názoru 17. november nie je vhodná príležitosť,“ uzavrel Hrabko.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali