Tsaruchis, ktorý nezabudol na svoje štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia, v exkluzívnom rozhovore pre TASR uviedol, že v poradí piate predsedníctvo Grécka v EÚ naozaj prichádza v správny čas pre túto krajinu, ktorá sa pomaly vracia k ekonomickému rastu a obnove dôvery na medzinárodnej scéne.
“Naša krajina sa vracia k ekonomickému rastu a spĺňa svoje fiškálne ciele a všetky dôležité požiadavky na zdravý rozvoj,” uviedol Tsaruchis.
Spresnil, že pre Grécku republiku je to zároveň vítaná príležitosť, aby vrátila svoj medzinárodný obraz tam, kde patrí, pretože Grécko sa stalo nielen obeťou krízy, ale aj medzinárodnej kritiky, ktorá bola často veľmi nespravodlivá, a nie konštruktívna.
Hovorca gréckeho predsedníctva v EÚ pripomenul, že rotujúce šéfovanie únii je inštitucionálna povinnosť členských krajín, pričom v prípade Grécka ide už o staršie skúsenosti, nakoľko táto krajina prebrala polročnú agendu európskej politiky už po piaty raz.
“Myslíme si, že máme dostatok skúseností a expertov, aby sme to všetko urobili na vysokej úrovni,” zhodnotil Tsaruchis pripravenosť svojej krajiny na túto úlohu.
Zopakoval, že priority gréckeho predsedníctva v EÚ reflektujú potreby a vôľu európskych občanov. Ide najmä o potreby ekonomického rastu s dôrazom na vytváranie nových zamestnaní, čo je dôležité najmä pre mladých ľudí, potom sú tam otázky imigrácie a zároveň otázky sociálnej kohézie. Nemenej dôležitá je podľa neho aj otázka európskej námornej politiky, v ktorej grécka vláda vidí veľkú perspektívu pre Európu ako celok.
Tsaruchis na otázku TASR, či si Atény pri presadzovaní svojich politických priorít postačia so skromným rozpočtom na výkon predsedníctva, uviedol, že budú musieť.
Dodal, že nízky rozpočet nie je len z dôvodu zhoršenej národnej a medzinárodnej ekonomickej situácie, ale má to v sebe aj istú symboliku.
“Symbolika v tom, že dokážeme aj s malými prostriedkami vyrobiť čo najviac. To je náš cieľ. Je to pre nás dôležité vzhľadom na krízovú situáciu, v ktorej sa ocitlo Grécko, ale aj iné krajiny,” zhodnotil situáciu Tsaruchis.
jf