Amsterdam 30. novembra 2022 (HSP/ft/Foto:Twitter)
Šéf druhého najväčšieho európskeho výrobcu polovodičových zariadení varoval, že USA zvyšujú tlak na svojich spojencov, aby zabezpečili, že kľúčové svetové čipové spoločnosti sa prispôsobia prísnym kontrolám vývozu Washingtonu do Číny, informuje Financial Times
Benjamin Loh, výkonný riaditeľ spoločnosti ASM International kótovanej na holandskej burze, ktorá vyvíja zariadenia na výrobu polovodičových doštičiek a čipov, uviedol, že USA “vyvíjajú veľký tlak… aby sa uistili, že holandská vláda a japonská vláda je budú tiež nasledovať”.
Dodal: “Vláda USA dúfa, že to bude multilaterálna záležitosť, pretože potrebujú zastaviť všetkých [predávajúcich špičkové nástroje do Číny].”
Lohove pripomienky prichádzajú v čase, keď sa Alan Estevez, najvyšší predstaviteľ amerického ministerstva obchodu pre kontrolu vývozu, a Tarun Chhabra, predstaviteľ Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, ktorý 7. októbra riadil proces zavedenia jednostranných kontrol, pripravujú na rokovania s holandskými predstaviteľmi v Holandsku tento týždeň.
Administratíva prezidenta Joea Bidena sa už viac ako rok snaží dosiahnuť trojstrannú dohodu so svojimi spojencami v rámci svojej stratégie, ktorej cieľom je výrazne sťažiť Číne vývoj moderných polovodičov potrebných na vojenské účely. Zatiaľ sa jej ale nepodarilo dosiahnuť dohodu.
ASMI je jedným z dvoch hlavných výrobcov nástrojov na výrobu čipov v Európe, spolu s konkurenčnou holandskou skupinou ASML, ktorá je najväčšou a najdôležitejšou európskou spoločnosťou v odvetví čipov.
Tento mesiac spoločnosť ASMI vydala odhad vplyvu amerických vývozných kontrol spomedzi všetkých veľkých európskych spoločností vyrábajúcich čipy, pričom varovala, že by sa to dotklo približne 40 % predaja do Číny, ktorá sa na príjmoch skupiny podieľa 16 %.
“Čína nepredstavuje malú časť nášho obchodu, ale zároveň to nie je niečo, čo by nás zabilo,” povedal Loh a poznamenal, že “značná prevádzka” spoločnosti ASMI v Arizone v USA ju vystavuje väčšiemu riziku sankcií Washingtonu.
Výrobca nástrojov, ktorý získava viac ako polovicu svojich príjmov z predaja zariadení na výrobu moderných čipov, podľa Lohovej stále posudzuje, či je opatrný odhad presný, ale “pri spätnom pohľade to možno nie je až také zlé – byť veľmi konzervatívny – pretože si myslím, že sme ešte nevideli koniec”.
Loh uviedol, že jeho čínski zákazníci teraz “zápasia s problémami a snažia sa získať všetky rôzne časti”, ktoré potrebujú na vybudovanie svojich plánovaných výrobných liniek.
Loh dodal, že aj keby sa im nakoniec podarilo kúpiť od ASMI viac zariadení, ako sa predpokladalo, nedostatočný prístup k rozhodujúcim zdrojom v USA by “veľmi sťažil pokračovanie čínskych vyspelých tovární”.
Americké kontroly vývozu, ktoré zakazujú americkým spoločnostiam vyvážať do Číny dôležité nástroje na výrobu čipov a bránia “americkým osobám” poskytovať krajine priamu alebo nepriamu podporu, okamžite poškodili tri najväčšie americké spoločnosti vyrábajúce nástroje na výrobu čipov: Applied Materials, Lam Research a KLA.
Na ďalšie dve neamerické spoločnosti, ktoré dominujú svetovému trhu – Tokyo Electron v Japonsku a ASML – však mali oveľa menší vplyv.
Estevez minulý mesiac povedal, že americké spoločnosti chcú “spravodlivosť”, čo v prípade výrobcov nástrojov znamená “mnohostranné” kontroly vývozu. “Máme v úmysle poskytnúť im to aj tak, aby to bolo spravodlivé s ich konkurenciou na celom svete,” dodal.
V nedávnych komentároch Estevez vyjadril presvedčenie, že tieto tri krajiny uzavrú dohodu “v blízkej budúcnosti”, ale mnohí odborníci z odvetvia sa domnievajú, že tento časový plán je príliš optimistický vzhľadom na obavy v Tokiu a najmä v Haagu.
Holandská ministerka zahraničného obchodu Liesje Schreinemacherová v posledných dňoch naznačila, že USA čaká ťažký boj.
V prejave pred holandským parlamentom minulý týždeň Schreinemacherová uviedla, že Holandsko musí “brániť naše vlastné záujmy”, ktoré podľa nej zahŕňajú aj hospodárske záujmy.
V rozhovore pre holandské noviny tento mesiac Schreinemacherová uviedla, že Holandsko sa bude na trh s čipmi pozerať “kritickejším okom”, ale varovala, že nebude len “kopírovať americké opatrenia jedna k jednej”.
Jej pripomienky boli prvým prípadom, keď holandská vláda nepriamo poukázala na rokovania, ktoré vedie s USA a Japonskom.
Jedna osoba oboznámená s rokovaniami USA s Holandskom a Japonskom uviedla, že Bidenova administratíva je odhodlaná zabezpečiť trojstrannú dohodu. “Samozrejme sme videli nedávne pripomienky Holanďanov. Povedal by som len, že prebiehajú aj súkromné rozhovory,” povedal tento človek.