Viedeň 27. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
Prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer vyhlásil, že Európska únia by sa mala vyvarovať akýchkoľvek krokov smerujúcich k politickej “centralizácii”, lebo inak by Rakúsko po vzore Británie do jedného roka usporiadalo referendum o členstve
Podľa agentúry Reuters zaujal vodca FPÖ Heinz-Christian Strache opatrnejší postoj tým, že jeho strana môže niekedy v budúcnosti uvažovať o vyhlásení rakúskeho referenda k otázke členstva v EÚ, pričom Hofer išiel ďalej a zmienil sa v rakúskych novinách o blízkom čase: “Ak bude v EÚ počas jedného roka naďalej nastavený kurz smerom k centralizácii namiesto prijatia základných hodnôt, potom sa musíme pýtať, či Rakúšania chcú byť členmi.”
Hofer a jeho spojenci sú toho názoru, aby blok vychádzal z ekonomickej a nie aj z politickej únie. “Zakladajúci otcovia EÚ chceli zabezpečiť užšiu hospodársku spoluprácu, pretože táto nevytvára vzájomnú vojnu,” konštatuje. “To fungovalo veľmi dobre, až vznikla politická únia,” dodáva.
Rakúsky kancelár Christian Kern však uviedol, že v Rakúsku sa nebude konať žiadne referendum o členstve v EÚ, po vzore Británie jav nazývaný “Auxit” či “Oexit”. Najnovší prieskum ale ukazuje, že 40 % Rakúšanov by si aj prialo, aby sa také referendum v ich krajine uskutočnilo. Len 53 % opýtaných by momentálne zahlasovalo za zotrvanie v EÚ.
Po britskom referende si mnohí v Európe myslia, že môže v členských krajinách spôsobiť tzv. dominový efekt. A Rakúsko je jednou z tých, ktoré patrične reagujú na vzniknutú situáciu. Okrem neho aj Taliansko, Francúzsko, či Holandsko. Jeho premiér Mark Rutte vraví, že EÚ by sa mala stať “relevantnejšou, prinášať pridanú hodnotu pre náš život, zamestnanie, rast, riadenie našich vonkajších hraníc.” Osobne cíti “silnú nespokojnosť” s Európou.