“Možno to už majú predkonzultované aj so Smerom. Presne takúto kultúrnu vojnu potrebuje aj Smer. Potrebujú tému s potenciálom kultúrnej vojny, počas ktorej bude nepodstatné sa pýtať, ako je možné, že z Úradu Vlády SR sa stal verejný dom alebo ako je možné, že z Ministerstva vnútra SR sa stala cestovka štátneho terorizmu,” začal svoj blog Hlina s tým, že ĽSNS podľa neho prekrýva neúspech vo VÚC voľbách a reaguje aj na “pozvoľné triezvenie svojich fanúšikov, ktorí už zisťujú, že boli oklamaní.”
ĽSNS totiž pred pár dňami predložila návrh zákona, v ktorom sa sprísňuje súčasný potratový zákon a výnimky majú byť povolené len v prípadoch znásilnenia, či ťažkého poškodenia dieťaťa. Tento kompromis Hlina kritizuje: “Títo „čistí ľudia“ nemajú radi choré deti. Kotlebovci do dôvodovej správy k zákonu priložili fotografiu umelo potrateného ľudského plodu v dvadsiatom týždni. Áno, tá fotografia je desivá. Zároveň však v tej istej dôvodovej správe pri chorých deťoch – geneticky poškodených plodoch, čo je napríklad aj Downov syndróm, rázštepy a množstvo iných ochorení, s ktorými sa dá narodiť a aj žiť) odôvodňujú, že navrhujú možnosť vykonať UPT (umelé prerušenie tehotenstva) do 24 týždňov,” vysvetľuje Alojz Hlina. “Nič prekvapivé, fašisti nemajú úctu k chorému človeku. Je pre nich menejcenný,” pokračuje líder KDH.
“Mužíčkovia v zelených tričkách sľubovali vyriešiť Rómov a pritom neboli schopní predložiť ani jeden návrh zákona, ktorý by tému riešil. Potrebujú niečo veľké… Potrebujú „vojnu v Albánsku“, potrebujú „vrtieť psom“…
Paradoxom pritom je, že práve KDH vyzerá ako po konzultácii so Smerom. Hlina v rozhovore pre denník SME totiž uviedol, že “vzhľadom na politickú situáciu si ani konzervatívci, ani liberáli nebudú môcť dovoliť viesť kultúrnu vojnu.“ Hlina jednoducho nič nechce meniť, dušuje sa, že v kultúrnych otázkach je „za zachovanie súčasného stavu“ a s takou predstavou pôjde KDH do volieb. Chce zachovať súčasný “status quo”. Tento jeho postoj kritizuje aj výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský, ktorý na sociálnej sieti uviedol: “Politikov volíme preto, aby presadzovali konkretne idey. Praktizujúci kresťania volia kresťanských politikov preto, aby sa pri robení politiky zásadne inšpirovali evanjeliom, aj pri citlivých etických otázkach. Mnohí praktizujúci kresťania volia KDH. Nie je šťastné, ak predseda strany A. Hlina povie, že chce nateraz v konzervatívnych témach zachovať status quo.”
“Kresťan môže podporiť zákon, ktorý umenšuje zlo oproti existujúcemu stavu. Mal by to však byť návrh motivovaný poctivým úmyslom hľadať posun k lepšiemu v tejto citlivej téme a s potenciálom prejsť . Na druhej strane by mal dávať pozor, aby sa nestal rukojemníkom v cynickej hre nejakej fašizoidnej politickej strany. Strany, ktorá nezápasí o hodnoty, ale o svoje politické prežitie.” Zmena zákona upravujúca interupcie mápodľa názoru Alojza Hlinu šancu prejsť len po politickej dohode viacerých strán alebo v prípade, že by nejaká strana vyhrala voľby ako Smer v roku 2012.”Zaujímavé je, prečo sa obdivovatelia Smeru z konzervatívnych kruhov strany Smer nepýtajú, prečo tak neurobili,” dodal.
“Väčšina je ten kľúčový parameter v parlamentnej demokracii. Väčšinu – na akúkoľvek zmenu tohto zákona potrebujete väčšinu. Ak ju nemáte a tento návrh zákona aj tak predkladáte, túto mimoriadne citlivú tému politicky len hrubo cynicky zneužívate. V prípade ĽS NS si dovolím tvrdiť, že vedome a úmyselne.”
Hlina tvrdí, že treba bojovať tak, aby ste vyhrali. “Vopred prehraté zápasy frustrujú, i keď sa niekto pri nich tvári hrdinsky. Do zápasu sa ide s cieľom vyhrať. Ak idete do zápasu s tým, že viete vopred, že ho prehráte, načo je dobrý takýto zápas? Leda, že by ste ten zápas „predali“ a cash si vytiahli od priekupníkov. Ak tým zápasom navyše spôsobujete bolesť, privolávate kruté spomienky, jatríte staré rany, možno vyženiete ľudí z kostolných lavíc, respektíve noví si do nich nesadajú, tak je to určite na zamyslenie. Bojujme, ale vyhrávajme,” tvrdá Hlina s tým, že kresťania podľa neho k svojmu zápasu za život asistenciu od fašistov nepotrebujú.
Tieto slová predsedu kresťanskodemokratickej strany sú šokujúce. Kresťan nie môže, ale má morálnu povinnosť podporiť zákon, ktorý umenšuje zlo oproti existujúcemu stavu, netreba sa zákona kotlebovcov báť. Naopak, zdá sa, že “vyhoveli” tým, ktorí posledných predkladateľov – Kuffu, Mikloška a Kvasničku pokladali za bláznov, keď predkladali priam dokonalý zákon, ktorým sa nielen nariaďoval celoplošný zákaz potratov, ale tiež myslel aj na obete umelého oplodnenia, ktorého následky možno smelo porovnávať s potratmi.