Hlas z Belehradu po oslobodení Albánca Haradinaja: Washington a Brusel sú nahí! Srbsko nemá čo robiť v takej EÚ!

Hlas z Belehradu po oslobodení Albánca Haradinaja: Washington a Brusel sú nahí! Srbsko nemá čo robiť v takej EÚ!

Belehrad 3. mája 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Koen van Weel)

 

Demokratická strana Srbska vyhlásila, že rozhodnutie francúzskeho súdu odmietnuť požiadavku Srbska na vydanie kosovského Albánca Ramusha Haradinaja, obvineného z vojnových zločinov spáchaných na civilnom obyvateľstve v Kosove a Metochiji, prakticky znamená, že  trestné stíhanie proti Haradinajovi je zastavené. Rozhodnutie o oslobodení Ramusha Haradinaja označila za úder Srbsku

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj

„Obrana vojnových zločincov nie je nič iné, než obhajovanie politiky, podľa ktorej zločiny sú nielen dovolené, ale i želateľné, pokiaľ zodpovedajú strategickým cieľom Washingtonu a Bruselu. V tomto prípade cieľom je dezintegrácia Srbska,“ konštatujú politici z Demokratickej strany Srbska.

Reklama

Podľa vyhlásenia spomínaných srbských politikov súd vo Francúzsku najhrubším spôsobom pošliapal medzinárodné právo a EÚ týmto rozhodnutím ukázala ohromný rozpor medzi praxou a proklamovanými takzvanými európskymi hodnotami. Toto rozhodnutie predstavuje hanebný dôkaz toho, že geostrategické záujmy vedúcich krajín EÚ prevládajú nad vládou práva a medzinárodnými záväzkami, konštatuje  Demokratická strana Srbska a dodáva: „Srbsko nemá čo robiť v takej EÚ!“

49-ročný Ramush Haradinaj bol vodcom teroristickej armády kosovských Albáncov UÇK. V roku 2004 sa napriek tomu, alebo i vďaka tomu stal dokonca premiérom Kosova.

Reklama

Ramush Haradinaj  bol obvinený, že velil jednotke UÇK, ktorá unášala, znásilňovala, mučila a vraždila svojich odporcov, a to nielen Srbov a Cigánov, ale aj Albáncov, ktorí neprejavovali dostatok ochoty spolupracovať s UÇK, či u ktorých vzniklo podozrenie zo styku so Srbmi.  V roku 2008 Medzinárodný tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu vyniesol rozsudok, ktorý Haradinaja úplne oslobodil, čo najmä v Srbsku, no nie vo vysokých kruhoch v USA a v EÚ, vyvolalo rozhorčenie.

Celý proces  sprevádzalo zastrašovanie svedkov, dvaja z nich odmietli svedčiť, kosovský Albánec Shefquet Kabashi odmietol svedčiť aj prostredníctvom telemostu z New Yorku. Pretože svedkovia z minulých procesov boli zavraždení, Kabashi povedal: „Nechcem ochranné opatrenia, pretože v skutočnosti takéto účinné opatrenia neexistujú. Existujú len vo vnútri tejto súdnej siene, nie mimo nej.“ V júni 2010 odvolací tribunál vrátil celý proces na nové pojednávanie. Sudcovia však vyhlásili, že neexistujú dôkazy.

Srbský žalobca Vladimir Vukčević  pritom povedal, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu dostatočne neochránil svedkov a že v priebehu procesu s Haradinajom bolo zabitých 19 potenciálnych svedkov obžaloby, čo zvyšných svedkov primälo k tomu, aby odmietli vypovedať. Pre „absenciu dôkazov“ teda v roku 2012 haagsky tribunál opäť ospravedlnil Haradinaja.

Súčasťou obžaloby pritom bolo mnoho hrôzostrašných obvinení.  Na ilustráciu jedno z nich:  „Najprv jednému zo zadržaných ľudí odrezali nos, rezali ho do krku, do paží a stehien, vtierali im soľ do rán, zašívali im rany ihlou, zabalili troch mužov do ostnatého drôtu, ostne z drôtov vrazili do mäsa s pomocou „nástrojov“, potom ich priviazali za motorové vozidlo a ťahali ich, kým nezomreli.“

Od 5. januára 2017 bol Haradinaj väznený vo Francúzsku a Srbsko požadovalo jeho vydanie do rúk srbskej justície. Francúzsky súd prepustil Haradinaja na slobodu 27. apríla 2017, teda pred pár dňami.  V Prištine Haradinaja jeho stúpenci, ku ktorým však ani zďaleka nepatria ani všetci kosovskí Albánci, privítali ako národného hrdinu. Aj s ohňostrojom.

Reklama

Haradinaja francúzsky súd  prepustil presne v ten deň, keď albánski politici spolu so svojimi spojencami v Macedónsku urobili v Skopje puč a do čela macedónskeho parlamentu v rozpore s macedónskym právnym poriadkom a potrebnými procedúrami „zvolili“ Albánca Talala Xhaferiho. Vlastizradcu, pôvodne vysokého dôstojníka, neskôr dezertéra z macedónskej armády, veliteľa jednej z brigád teroristickej organizácie macedónskych Albáncov, ktorá v Macedónsku vyčíňala v roku 2001 a tiež mala v albánčine skratku UÇK. Vymenovanie Xhaferiho do funkcie nátlakovo presadzujú USA a rôzni predstavitelia EÚ. Tri dni pred svojou „voľbou“ do funkcie predsedu macedónskeho parlamentu Xhaferi nasadol do svojho auta a pokúsil sa vraziť do davu macedónskych Slovanov demonštrujúcich za jednotu a nedeliteľnosť Macedónska.

Vladimír Mohorita

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

14:53

Nemecká polícia zakázala v piatok protestný tábor propalestínskeho hnutia vo vládnej štvrti v metropole Berlín.

14:53

Dolná komora nemeckého parlamentu – Bundestag – prijala v piatok kontroverznú reformu zákona o ochrane klímy, ktorou sa výrazne mení implementácia cieľov na zníženie emisií skleníkových plynov.

14:43

V centre Varšavy brutálne zbili Ukrajinca, ktorému zárovň ukradli 400 000 eur, informoval denník In Poland.

Skupina maskovaných mužov zaútočila na muža, keď vošiel do vchodu viacposchodovej budovy na Koszykowej ulici.

Ukradli mu takmer 2 milióny zlotých, ktoré dostal v zmenárni, pričom vymenil 400-tisíc eur.

Muža vo vážnom stave previezli do nemocnice.

Prípadom sa zaoberá prokuratúra.

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali