Roman Michelko: Hľadá sa nový líder opozície

Roman Michelko: Hľadá sa nový líder opozície

Bratislava 7. júla 2015 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,HSP)

 

Keď sa pred koncom minulého roka začala na Námestí SNP schádzať partička lídrov opozície, konkrétne trio Matovič, Sulík a Lipšic, začali v kuloároch horúčkovité špekulácie o spoločnom opozičnom bloku, ktorý by jednou ranou zabil hneď tri muchy. Vďaka takejto koalícii by sa zabránilo prepadu hlasov dvoch z troch strán (SaS a NOVA), takýto blok by mal možno šancu prečísliť Procházkovu Sieť a nakoniec takáto volebná strana alebo blok by mohla viesť opozičný pelotón a stať sa vyzývateľom Smeru. Ako sa však postupom času ukázalo, spojenie hypertrofovaných eg lídrov týchto strán a straničiek, predovšetkým však neorganické spojenie viacerých hodnotových a programových konceptov, je problém.

Na snímke zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, predseda SaS Richard Sulík a nezaradený poslanec NRSR Daniel Lipšic
Na snímke zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, predseda SaS Richard Sulík a nezaradený poslanec NRSR Daniel Lipšic

V istom zmysle sa pri tomto projekte replikoval problém, ktorý si na vlastnej koži odskúšal Lipšic. Spojenie s liberálmi mu nielenže neprinieslo očakávaný synergický efekt, práve naopak. Gro jeho pôvodne konzervatívnych voličov, predovšetkým na severe Slovenska (Orava, Kysuce, ale aj Liptov) takéto spojenie odmietlo   a po masívnom nástupe Procházku ho dokonale vygumovalo z politickej mapy Slovenska. Je preto logické, že podobné neorganické spojenie prevažne konzervatívnych poslancov OĽaNO s liberálmi zo SaS vyvolalo predovšetkým vnútri ich poslaneckého klubu veľké rozpory. Nie nepodstatný faktor v tomto smere bol aj strach menej známych poslancov OĽaNO o svoje znovuzvolenie alebo ohrozenie svojich postov mediálne známejšími SaS-kármi či ľuďmi z Lipšicovho okolia.

Reklama

Koncept spoločnej kandidátky však naráža nielen v OĽaNO, ale aj v SaS. Väčšina poslaneckého klubu je za spojenie sa s Matovičovcami, Sulík bol však dlho proti. Jednak dôvodil, že ekonomický program jeho strany je excelentný a teda, že SaS určite aj sama pokorí 5 % kvórum , jednak bolo preňho asi ťažké prijať pozíciu, v ktorej by lídrom kandidátky nebol on, ale Matovič.   No a v neposlednom rade, pozícia strany, resp. volebného bloku, ktorý je reprezentovaný dvomi veľmi nevyspytateľnými (Matovič, Sulík) či neobľúbenými (Lipšic) lídrami by bola v prípadných koaličných vyjednávaniach veľmi problematická. Zdá sa však, že dnes je už aj v tejto veci jasno. Nateraz Sulík trojkoalíciu zamietol a do volieb teda pôjde spolu Matovičovo OĽaNO a Lipšicova Nova.

Pôvodne však malo byť riešením problému dôveryhodnosti, resp. nedôveryhodnosti lídrov tohto projektu snaha o nájdenie dôveryhodného lídra tohto bloku, ktorý by nepatril do žiadnej z prípadných frakcií a v konečnom dôsledku by mohol byť aj lídrom celej pravice, a teda kandidátom na premiéra. Samozrejme, hľadať človeka so silným osobným príbehom, neopozeraného, bez škandálov, s dostatočnou autoritou, ktorý sa dosiaľ „nespriahol“ so žiadnou stranou, je viac než ťažká úloha. Pôvodne sa zdalo, že by takouto osobou mohol byť súčasný trenčiansky primátor Richard Rybníček. V jeho prospech hovorí, že je už druhé volebné obdobie úspešným primátorom, ktorý svoj post obhájil s veľkým náskokom. Dokázal mesto stabilizovať napriek tomu, že v čase, keď ho preberal, bolo na pokraji nútenej správy. Aj keď kandidoval ako nezávislý, svoju podporu mu vyjadrilo takmer celé spektrum strán od pravice až po ľavicu.

Reklama

Ukazuje sa však, že zlomiť Rybníčka pre takýto projekt vôbec nebude ľahké. Nie je to totiž jediná ponuka, ktorej zatiaľ odolal. V minulosti pôsobil v mládežníckych štruktúrach KDH a iste si ešte niektorí spomenú na tlačovku, na ktorej vyjadril podporu Danielovi Lipšicovi, čoby člen jeho tímu. Bolo to v čase, keď hviezda Daniela Lipšica strmo stúpala hore. Druhý pokus dotiahnuť ho do politiky urobil Malchárek, keď sa pokúšal naštartovať projekt strany Nádej – ako vieme ani toto angažmán Rybníček neprijal. Ďalšiu vážnu ponuku do veľkej politiky mu, rovnako ako viacerým úspešným komunálnym politikom, dal Procházka, keď zakladal svoju stranu Sieť. Z tohto pohľadu je skoro logické, že nateraz Rybníček odmietol aj Sulíka, ktorý za ním do Trenčína s ponukou líderstva trojbloku nakoniec cestoval zbytočne.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

To však vôbec neznamená, že Rybníček a priori odmieta vstup do veľkej politiky. Naopak. V obsiahlom rozhovore pre týždenník Trend jasne povedal: „ Ja som presvedčený o tom, že najprv treba dokončiť jednu misiu a to je pre mňa teraz Trenčín a komunálna politika. Keď dokončím túto misiu a poviem si, že som urobil všetko, čo som chcel, a keď budem mať silu a bude záujem, vtedy začnem novú misiu a tá misia je veľká politika.“ Z toho teda vyplýva, že Rybníček veľmi vážne uvažuje o vstupe do veľkej politiky. Neistý je len čas a spôsob.

Politológ Roman Michelko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali