Historik Cvengrosch predstavil publikáciu, v ktorej novátorsky zaraďuje Uhrov medzi slovanské národy

Historik Cvengrosch predstavil publikáciu, v ktorej novátorsky zaraďuje Uhrov medzi slovanské národy

21. decembra 2017 (HSP/Foto:Ilustrácie z knihy Oskára Cvengroscha)

 

Historik Oskár Cvengrosch tvrdí, že súčasný pohľad na naše dejiny nie je úplne presný. Má na mysli najmä obdobie nášho súžitia v Uhorsku. Vo svojej novej publikácii “Tajné dejiny Slovenov a Uhorska” prináša dôkazy o tom, že Uhri boli Slovania. Publikácia otvára mnohé doposiaľ nediskutované témy našej histórie a je výzvou pre oficiálne historické kruhy. Viac o svojich zisteniach autor prezradil v našom rozhovore.

titulka knihy Oskára Cvengroscha

Čo vás viedlo k hľadaniu informácií a napísaniu publikácie o pôvode národov v Uhorsku?

Reklama

Pred tromi rokmi som napísal knihu Tajné dejiny Slovenska Slovenov a Sloveniek. Kniha sa v širokom zábere zameriava na nezrovnalosti v našich dejinách, na krkolomné a pochybné tézy oficiálnej historiografie. Chcel som v nej poukázať na niektoré historické nezmysly, ako aj na nelogické závery oficiálnej teórie dejín a všetky tieto prvky som sa snažil encyklopedicky zachytiť. Popri mnohých „tajomnostiach“ v našich dejinách som narazil aj na Uhrov a ich slovanský pôvod. Keďže Uhorsko bola krajina, v ktorej žili naši predkovia, keďže naši predkovia boli Uhri, po napísaní prvej knihy bolo pre mňa lákavé detailnejšie sa prizrieť práve tejto háklivej téme.

 

Reklama

Skúste v krátkosti popísať o čom je vaša nová kniha? Na čo ste v nej chceli upozorniť?

V princípe je jasné, že príchod Uhrov do Karpatskej kotliny, ktorý je zaznamenaný v mnohých historických zdrojoch, sa udial niekedy v 9. storočí. Už menej známe je, že nemálo historických záznamov opisuje nie jednu, ale dve invázne vlny. Pri podrobnejšom skúmaní mien popredných príslušníkov historických Uhrov objavujeme slovenské a slovanské mená, rody a slovanské pomenovania hodností a titulov. To je prvý dôležitý faktor. Ďalším je absolútna genetická a etnická nekompatibilita nástupníckych národov Uhorska vrátane Maďarov s dnešnými národmi žijúcimi v oblasti Uralu, od ktorých je odvodzovaný údajný pôvod Uhrov. Dokonca je zarážajúce, že obyvatelia dnešného Maďarska sú spomedzi stredoeurópanov etnicky najviac vzdialení od týchto ugrofínskych etník. Nemenej významným prvkom je existencia ďalších historických krajín, oblastí a kmeňov v strednej Európe nesúcich meno „úhor“, respektíve jeho významovo synonymický ekvivalent. Je dôležité vedieť, že pri vpáde Chrobata (Chorváta), ktorého dnes poznáme pod deformovaným menom Arpád, bolo územie neskoršieho východného Uhorska prevažne riečneho a močaristého charakteru, kde sa nedal v plnej miere využiť „potenciál koňa“. Toto územie už v čase „vpádu“ bolo známe ako Uhorsko. Taktiež je dôležité vedieť, že pomenovanie Uhorsko bolo ekvivalentom mena Marava, a že sa z historického hľadiska územne jednalo stále o jednu a tú istú krajinu. Marava či Uhorsko sa delili na horné a dolné, pričom ešte do 18. storočia bolo delenie horné Uhorsko (Marava) a dolné Uhorsko (Marava) realizované v zmysle východ – západ, nie tak ako je tomu dnes, keď sa za horné Uhorsko považuje Slovensko a za dolné Uhorsko dnešné Maďarsko. V dobovej literatúre sa zachoval záznam, ktorý vypovedá o tom, že hlavným mestom dolného Uhorska bol Presburg (Bratislava) a Buda (časť dnešnej Budapešti) bolo hlavným mestom horného Uhorska. Zjavne tu v tom čase ešte nejestvovalo etnické delenie, ale deliacim prvkom bola rieka Dunaj. Obyvatelia Uhorska boli Uhri rozprávajúci slovenskými a chorvátskymi nárečiami.

Ilustrácia z knihy Oskára Cvengroscha

Pomerne revolučne zaraďujete Uhrov do skupiny slovanských národov. Aké zistenia vás k tomu vedú?

Skúsme si položiť otázku naopak. Aké doklady majú historici v rukách, na základe ktorých môžu tvrdiť, že Uhri neboli Slovania? Budete prekvapený, ale žiadne. Naopak existuje nemálo záznamov od 10. storočia po storočie 18., ktoré zreteľne a doslovne vypovedajú o tom, že „Uhri boli Sclavi“, rozprávajúci Sclavónskym dialektom, boli teda Sloveni. Uhrov nám dnes odborná verejnosť predstavuje ako takzvaných „starých Maďarov“ napriek tomu, že k takémuto tvrdeniu nejestvuje jediný relevantný dôkaz. Nejestvuje etymologické vysvetlenie pôvodu mena Uhor, Uhorsko v maďarčine, dokonca pojem Uhor v maďarčine ani nejestvuje. Poznajú len termín „magyar“, ktorý minimálne do 16. storočia história nepozná. Je na zamyslenie prečo sa v dnešných „pokrokových“ časoch aj napriek zreteľným argumentom neustále držíme nesprávnej, nezmyslenej a ničím nepodloženej šablóny „uhor = inojazyčný Maďar“, ktorá bola vytvorená ideológmi 18. a 19. storočia. Ešte začiatkom 19. storočia pojem „uhorský“ bol chápaný ako „sclavónsky“, t.j. slovenský. K tomuto tvrdeniu jestvuje také množstvo dôkazov, že je v tomto smere doslova zarážajúca pasivita slovenských odborných kruhov. Dôležitým a dlhodobo ignorovaným faktom je poznanie, že samotné meno „Uhor, Uhorsko“ je slovenského pôvodu, ktoré má reálnu etymologickú genézu.

 

Reklama

Stretli ste sa s takouto teóriou aj u nejakých významných zahraničných historikov?

Ak neberiem do úvahy moju prvú knihu, tak v posledných storočiach Uhrov ako Slovanov doposiaľ nespomínal nik. Pred obdobím tvrdej maďarizácie však takáto vedomosť nebola nevšednou. V tejto súvislosti musím podotknúť to, že kniha neprináša teóriu. Fakty, ktoré sú zozbierané v knihe, prekračujú rámec teórie a v podstate jednoznačne dokladajú slovenskosť a slovanskosť Uhrov. Podarilo sa mi doslova urobiť objav, ktorý posúva naše predstavy o Uhroch do úplne inej dimenzie. O týchto súvislostiach v takom meradle doposiaľ nik neuvažoval.

 

V čom spočíva váš objav?

Ten sa odvíja v niekoľkých rovinách. Najdôležitejšou je pôvod mena „Uhor, Uhorsko“, ktorý je slovenského pôvodu s reálne doloženou etymologickou genézou. Druhou významnou je existencia toponymických názvov v rámci Európy, v ktorých sa nachádza meno „úhor“. Musím poznamenať, že ich je pomerne veľa, s najväčším výskytom na území dnešného Poľska, Ukrajiny, ale i Čiech a Slovenska. Všade v týchto krajinách o maďarčine ani nechyrovali. Tieto dva prvky v kombinácii s historickými zdrojmi a genetikou vytvárajú obraz Uhrov obývajúcich širší pás územia od Uralu až po Alpy. V tejto oblasti sídlili Uhri dávno pred avizovaným 9. storočím. V Karpatoch ako aj o čosi severnejšie ich nepriamo spomínajú grécki historici už v 5. storočí pred naším letopočtom.

Reklama

 

Aký je teda váš pohľad na teóriu o ugrofínskych jazykoch?

S rozvojom vedy v oblasti genetiky vyšlo na povrch senzačné odhalenie, že dnešní obyvatelia Maďarska sú etnicky Európania a prevažne Slovania. V princípe zákon logiky hovorí, že tam kde nie je ugrofínsky potomok, tam nemôže byť ani ugrofínsky predok. Kde nie je ugrofínsky predok nemôže byť ugrofínsky jazyk. Jazyková asimilácia slovenských nárečí ugrofínskymi je bez nátlaku vylúčená. Slovenské – sclavónske nárečia boli už oddávna vysoko kultivované a rozvinuté jazyky s obrovskou slovnou zásobou. Maďarčina ako takzvaný ugrofínsky jazyk bola ešte za čias grófa Sečanského (19. storočie) jazykom nepostačujúcim pre spoločenskú, prirodzenú, nepredstieranú, takpovediac každodennú potrebu. Tento výrok uviedol samotný gróf Sečanský (Széchenyi) vo svojej knihe v roku 1832. Jazyk dnešných Maďarov bol teda násilným spôsobom vnútený obyvateľom Uhorska. Je dôležité vedieť, že maďarizácia bola vedená nie etnikom voči etniku, ale administratívou voči prevažne slovenskému a slovanskému obyvateľstvu Uhorska. O celom tomto procese jestvuje veľké množstvo dobových zdrojov, zreteľných dôkazov, pred ktorými slovenská historiografia nepochopiteľne zatvára oči.

 

Ako boli tézy z vašej práce prijaté v odbornej či laickej verejnosti?

Moja prvá kniha mala v laickej verejnosti veľmi pozitívne ohlasy. Odborná verejnosť pristupuje ku knihe rozpačito. Na druhú knihu „Tajné dejiny Slovenov a Uhorska“ zatiaľ nereagoval nik, čo je pochopiteľné, pretože len pred pár dňami uzrela svetlo sveta.

 

Ako vnímate povedomie súčasných ľudí o našej histórii? Ako by sa podľa vás dalo zmeniť k lepšiemu?

Dejiny píšu víťazi. Vpádom Turkov do Uhorska sa začala naša porážka, ktorá vyvrcholila násilnou implementáciou cudzieho tzv. maďarského jazyka slovanskému a prevažne slovenskému obyvateľstvu Uhorska. 18. a 19. storočie bolo mimoriadne plodné na nové historické dogmy, ku ktorým by sme mohli priradiť aj ugrofinizáciu Uhrov. Celé generácie podľahli masívnej propagande, ktorá sa v plnej miere odkryla až s príchodom nového vedného odboru – genetiky. Tu sa už len ťažko dá podvádzať. Ľudia v súčasnosti vnímajú staronové poznatky koncipované v súlade s modernou genetikou veľmi intenzívne. Mnohí cítia, že to s našimi dejinami nie je v poriadku a začínajú hľadať pravdu. Je to proces znovu objavovania vlastného pôvodu, vlastnej identity. V takýchto procesoch je dôležité pristupovať kriticky „rovnakým metrom“ nielen k informáciám „nového prúdu“, ale rovnako kriticky aj k takzvanej „oficiálnej“ histórii. Ak tak všetci učiníme nemám strach o zmeny k lepšiemu. Účinky sa prejavia v pomerne krátkom čase. Pravda sa nedá utajovať donekonečna.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali