Historické bankovky vysvetľujú, prečo investovať do zlata a neveriť peniazom

Moskva 24. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Probst, Sputnik-Vladimír Franta)

 

Ak sa pozriete na históriu podielových fondov, málokedy vás štatistika pustí do hlbšej minulosti. Ich výkonnosť býva menej preukázaná. Zažili sme aj krachy burzy. Štatistika* tiež hovorí, že dvom tretinám strednodobých investorov nevychádzajú stratégie. Našťastie je tu niekoľko tisíc rokov osvedčený produkt, na ktorého úžitkové vlastnosti odkazujú staré bankovky

Ilustračné foto

 

Historické bankovky. Nemecká bankovka

Táto nemecká bankovka vydaná pár rokov po tom, čo Nemecko prehralo I. svetovú vojnu, nebola krytá zlatom. V tej dobe peniaze iných štátov zlatom kryté ešte boli. Okrem toho štáty víťaznej Dohody uvalili na Nemecko spočiatku také reparačné požiadavky, že Ríšska banka prišla o zvyšky zlata. Vlastný štátny dlh Nemecka bol takisto obrovský. Výsledok na seba nenechal dlho čakať, z peňazí sa stali “papieriky” v pravom slova zmysle. Došlo k neuveriteľnej inflácii. Kto mal predtým peňazí dosť, bol zrazu chudák, ak nevlastnil zlato alebo výrobné prostriedky. Určitú výhodu mali tí, ktorí si stihli vziať pôžičky, pretože ich dokázali rýchlo splácať už v devalvovaných peniazoch. Nemecká stredná trieda však bola najviac bitá, najviac nespokojná. Odtiaľto pramení dôvod, prečo o pár rokov neskôr nadobudol značnú popularitu istý známy “maliar izieb”, Adolf Hitler.

Aj napriek tomu, že bankovka na obrázku 1 nemá prakticky žiadnu reálnu hodnotu, stálo na nej: “Wer Banknoten nachmacht oder verfälscht, oder nachgemachte oder verfälschte sich verschafft und in Verkehr bringt, wird mit Freiheitsstrafe nicht unter zwei Jahren bestraft

[…] Vom 1.Februar 1924 ab kann diese Banknote aufgerufen und unter Umtausch gegen andere gesetzliche Zahlungsmittel eingezogen werden”

Z textu na bankovke zhruba čítame, že ten, kto by chcel sfalšovať bankovky alebo také získať, alebo ich púšťať do obehu, potrestá sa odňatím slobody na dobu od dvoch rokov. Tiež sa na bankovke uvádza, že táto môže byť od 1. februára 1924 nahradená inými bankovkami, čo sa stalo. Z vyššie povedaného vyplýva, že bankovky, na rozdiel od zlata, zastarávajú, vynímajú sa z obehu, stávajú sa z nich “papieriky”, majúce cenu materiálu (papiera). Nie je vylúčené, že po určitej dobe historickú bankovku vykúpi zberateľ. Pokiaľ nebude dopyt medzi zberateľmi, tak smola. Zlato sa nakupuje a predáva od nepamäti. 5 miliárd mariek (historickú bankovku) možno v Česku teraz kúpiť napr. za 100 Kč, viď filatelie-stosek.cz

 

US dolár sa zatiaľ drží, ako dlho?

Penize.cz uvádzajú, že “v októbri 1923 musel kvalifikovaný robotník pracovať celých 9 hodín, aby si mohol kúpiť libru margarínu. Liter mlieka stál 5,4 milióna mariek, listová známka celé 2 milióny. Inflácia nadobúdala bizarnú formu. 1 americký dolár vtedy stál 25 260 208 000 (25 miliárd 260 miliónov 208 tisíc) mariek “. Bochník chleba v októbri roku 1923 stál 670 miliónov ríšskych mariek (alphahistory.com), tucet vajec bolo k dostaniu za 4 miliardy mariek… Najvyšší nominál, ktorý Ríšska banka vydala, sa rovnal 100 triliónov mariek. pre zaujímavosť: ročný rozpočet USA pre fiškálny rok 2019 je niečo cez 4 trilióny amerických nepodložených ničím ale bezchybne validných dolárov. Doslova žijeme v “ríši snov”. Na jeseň roku 1923 bolo v Nemecku v obehu 400 biliónov triliónov ríšskych mariek. Je prakticky udivujúce, že v Nemecku tieto absolútne ničím nekryté peniaze dokázali vtedy tak rýchlo tlačiť. Na frak dostala stredná trieda Nemcov, ktorá pred vojnou vsadila na bežné investičné nástroje. Alphahistory.com sumarizuje, že 100 000 mariek pred vojnou bol v Nemecku slušný kapitál, ktorý po I. svetovej vojne v roku 1923 sotva stačil na šálku kávy!

Historické bankovky. Československá bankovka

Podstatné je, že táto bankovka ČSSR bola krytá čiastočne zlatom. V šesťdesiatych rokoch bol 1 americký dolár zhruba za 6 našich korún československých (historie.cnb.cz).

Roku 1959 bolo treba na 100 korún pracovať 28 hodín (ekonomika.idnes.cz). Roku 1969 už to ale bolo “len” 13,5 hodiny.

Historické bankovky. Československá bankovka. Detail

Roku 1965 sa v ČSSR za stovku dalo kúpiť cca 6 litrov bieleho vína alebo 38 kíl chleba. Roku 1973 sa v ČSSR za stovku dalo kúpiť 47 litrov benzínu “NORMÁL”. V súčasnej dobe sa hovorí, že socializmus nebol tak lacný, lebo boli nízke platy. Dnes je priemerný plat oveľa vyšší (2018), ale otázkou je, koľko percent populácie na priemerný plat vôbec dosiahne. V každom prípade sa v národe dodnes ozýva, že spoločne s mincou 1 Sk bola stovka z roku 1961 asi najkrajším naším platidlom vôbec. Táto bankovka má dnes zberateľskú hodnotu, ale v obchode sa ňou platiť nedá. Aj z tejto zelenej krásy sa stal “papierik”, ako šiel čas.

Bankovka USA z roku 1977 je stále platná, ak sa vám však neošúcha v plechovke, a tým pádom vám ju nikde mimo Spojené štáty nevezmú. Ak by ste s nižšie predloženou bankovkou chceli v Amerike zaplatiť, asi by sa rovnako ošívali. Bankovka na obr. 4 je silne zničená. Vzor z prednej strany sa prepasíroval na zadnú stranu tejto konkrétnej stodolárovky

Historické bankovky. Americká bankovka

Avšak chceme upozorniť na inú skutočnosť – v roku 1977 už neboli americké doláre kryty zlatom vôbec. Namiesto vetičky o zlatom zaistení čítame na doláre oznámenie: “IN GOD WE TRUST”. Teda – “V BOHA VERÍME”; poťažmo veríme US doláru (peniaze od Boha). USA si osobovali právo tlačiť doláre bez obmedzenia. Ide o doláre preukázateľne nekryté. Kým to všetko Spojeným štátom svet bude “žrať”, Američania budú žiť ako v bavlnke. Akonáhle bublina “viery” v dolár raz a navždy spľasne, bude na tom dobre všade vo svete jedine ten, kto vlastní dostatočne zlata. Z dolára, ako už sme niekoľkokrát povedali, sa potom stane to, čím je – obyčajný “papierik”.

100 dolárov USA na obr. 4 vydali roku 1977. Podľa in2013dollars.com predstavovala v období 1977-2017 v USA priemerná ročná inflácia 3,56%. Ceny v dolároch sú dnes o 304,49% vyššie. Ak ste si v Amerike kúpili niečo za sto dolárov v roku 1977, dnes by ste na to potrebovali 404,49 dolárov. Businessinsider.com ponúka zaujímavé porovnanie, koľko tovaru bolo možné dostať za 100 dolárov roku 1920 a koľko v roku 2016. Keby si stodolárovka udržala kúpnu silu, akú mala v roku 1920, dalo by sa za ňou v roku 2016 kúpiť 511 galónov benzínu (cca 1 934 litrov). V skutočnosti si v roku 2016 za sto dolárov bolo možno dopriať 20 obložených chlebov. Za rovnakú sumu išlo o rok neskôr (2017) natankovať 35 galónov benzínu (cca 132 litrov). Bankovka na obrázku ale neplatí, pretože sa ošúchaním znehodnotila. Stal sa z nej “papierik”. Museli by ste platiť nejakou inou stodolárovkou.

Historické bankovky. Americká bankovka

V roku 1909 bola v cárskom Rusku vydaná desaťirubľovka. Zrušili ju až boľševici po VOSR – Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii roku 1917. Čo je na tejto bankovke veľmi zaujímavé? Doslova sa na nej píše, za koľko čistého zlata bola v banke bez obmedzenia zameniteľná: “Государственный банк разменивает кредитные билеты на золотую монету без ограничения суммы (1 руб. = 1/15 империала, содержит 17,424 долей чистого золота)”. Nápis na bankovke je však písaný starým pravopisom, pre vás sme užili prepis podľa zásad súčasnej ruskej gramatiky. Slovenský preklad by znel: “Štátna banka vymieňa kreditne lístky za zlatú mincu bez obmedzenia (1 rubeľ = 1/15 Imperial, obsahuje 17,424 dielov čistého zlata).”

Pátrali sme na internete v článkoch a komentároch a zistili sme, že vtedajší 1 rubeľ bol vymeniteľný za 0,774 g zlata. 10 (zlatých) rubľov z roku 1909 predstavovalo 7,74 g čistého zlata: “по указу от 11 декабря 1898 г. – чеканились10-рублёвые монеты с содержанием 7,74 г чистого золота. “(Wikipédia, heslo:” Империал, монета “). V časoch o niečo predchádzajúcich obsahovali zlaté desaťirubľovky viac zlata. My budeme uvažovať “červonce” po roku 1898 (pozri vyššie).

Keďže vtedy sa nedalo u zlata dosiahnuť rýdzosť 999,9, dobová desaťrubľovka v zlate predstavovala v skutočnosti 8,6 g zlata. Tzv. zlatý desaťrubeľ – “červonec” by mal súčasnú hodnotu 400 amerických dolárov, teda približne 26 247 súčasných rubľov. Podľa kupluzoloto.ru sa tieto ruské zlaté mince v súčasnosti predávajú zhruba za hodnotu zlata, ktorú obsahujú. V obehu ich boli totiž milióny! O ďalšej pridanej hodnote teda nie je reč.

 

Prečo teda investovať do zlata?

Malá úvaha: Ak by ste napríklad v ČR chceli platiť zlatou päťdesiatkorunou, zlatá minca bude mať hodnotu v korunách, ktorá je na nej vyrazená; obchodník ju od vás prijme ako normálnych (nezlatých) päťdesiat korún. (Iná vec, keby ste ju chceli primárne udať ako predmet zo zlata!) Ak legenda na papierovej desaťirubľovke z roku 1909 neklame, a táto bola zmeniteľná za zlato (zlatú mincu) – “desať rubľov ako desať rubľov” (pozri nápis na papierovej desaťrubľovke o konvertibilite) -, potom vysvetlenie, prečo investovať do zlata, je naporúdzi.

Keby ste dnes vytiahli z trezoru desaťirubľovku z roku 1909, mohli by ste ju predať zberateľom. Nič moc od toho nečakajte. Ak sa pozorne pozriete na obr. 5, všimnite si, čo je ceruzkou pripísané v pravom dolnom rohu. Stojí tam číslovka 15 (Kč, pozn.). Dotyčná desaťirubľovka bola v roku 1998 k dostaniu v Česku za 15 Kč. Keby ste však vytiahli z trezoru zlato zhotovené v roku 1909 v Rusku za desaťirubľovku, mohli by ste za v čase zhodnotené zlato inkasovať ako v Rusku, tak Česku, tak USA sumu mnohonásobne vyššiu. Na území Ruskej federácie by ste mohli za toto zlato získať aspoň 26 000 rubľov (cca 400 dolárov). Vidíme, že zlato sa od roku 1909 zhodnotilo 2 600-krát.

 

Zlato je večné

Zlato je teda komodita, ktorá nikdy nepodľahla úplnému znehodnoteniu, ba práve naopak. Zlato uchováva hodnotu peňazí, ak by sme na ňom v krátkom časovom horizonte zarobili málo, alebo nič, už len uchovaná hodnota peňazí je v dnešných časoch záležitosť mimoriadna. Spočítajte si, koľko vás stojí udržiavanie napr. účtov v banke, ako sa na stave vkladu podpisuje inflácia, poplatky, negatívne úroky… Spomeňte si, že z peňazí (akcií) sa môžu ľahko stať “papieriky”, zatiaľ čo zlato je skrátka zlato. Vedel to aj náš “feudál” Karol IV., cisár Ríše rímskej národa nemeckého a český kráľ, ktorého koruna bola nie z papierikov, ale z rýdzeho zlata.

Prajeme všetkým investorom nervy z ocele, železné zdravie a ZLATÉ SRDCE. Jedno príslovie hovorí, že sú (našťastie) niektoré veci, ktoré nemožno kúpiť za žiadne peniaze.

POZNÁMKA: Uvádzané čísla v tomto článku sa môžu v rôznych zdrojoch líšiť, ovplyvňujúcich faktorov je celý rad. Veríme však, že základný princíp bol predtým vyjasnený celkom jasne.

Zdroj:

*von Petersdorff Winand, Bernau Patrick: Chyby, které nás stojí peníze aneb jak si uchránit peněženku. Praha 2013.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vláda schválila príspevky pre dôchodcov. Dostanú všetci rovnako?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda schválila príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur. Dotkne sa približne 1,4 milióna ľudí. Vyplatený by mal byť už v novembri. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok aj invalidní dôchodcovia či siroty "Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude…

Možné scenáre vývoja ukrajinského konfliktu po referendách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   Dňa 27. septembra sa končia referendá o pripojení zabraných ukrajinských území k Rusku. Procedúra ich "začlenenia do Ruska" sa môže uskutočniť 29. septembra Ruské vedenie už dalo jasne najavo, že po tomto kroku sa bude považovať útok ukrajinskej armády na tieto teritória za…

Šok v dodávkach ropy je na spadnutie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:TASR)   Keď začiatkom tohto týždňa výkonný riaditeľ spoločnosti Aramco povedal, že roky nedostatočných investícií narušili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou, malo to byť pre tých, ktorí majú rozhodovacie právomoci, varovným signálom. Namiesto toho generálny tajomník OSN opäť pokarhal ropný priemysel za…

Advokát Para čelí ďalšiemu obvineniu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Obvinenie v kauze Kaifáš advokáta Mareka Paru NAKA rozšírila. Para vraj pracoval pre Norberta Bödöra, manipuloval so svedkom Vargom tak, aby došlo k diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka. Teraz NAKA na základe komunikácie v Threeme tvrdí, že zasahoval aj do vyšetrovania objednávky vraždy bývalej…

SHMÚ: Na celom území Slovenska si treba dávať pozor na hmlu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na celom území Slovenska si z pondelka na utorok (27. 9.) treba dávať pozor na hmlu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Viditeľnosť sa môže podľa meteorológov znížiť na 50 až 200…

NYT o srdcedrásajúcej bitke: Rusi brutálne zničili AFU v Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   Tanky a obrancovia Ukrajiny horia a umierajú v holých stepiach bez akejkoľvek ujmy ruskej armády Článok New York Times o totálnych stratách AFU na južnom fronte možno pokojne nazvať tajnou doktrínou Zelenského - mimochodom, podľa The Jerusalem Post najvplyvnejšieho Žida na svete. A nespočíva…

Vladimir Putin vyhovel žiadosti Edwarda Snowdena o udelenie ruského občianstva

0 icon

Bratislava 26. september 2022 (Foto: tadviser.ru)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o udelení ruského občianstva bývalému agentovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi „V súlade s článkom 89 písm. a) Ústavy Ruskej federácie týmto rozhodujem: udeliť ruské občianstvo nasledovnej osobe: Edward Joseph Snowden, narodený 21. júna 1983 v Spojených…

Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR)   Zabezpečil si Západ zvýšenie cien energií na nadchádzajúcu zimu? Po európskom zákaze poistenia tankerov prevážajúcich ruskú ropu sa jej cena zvýši na 200 dolárov za barel, napísal Newsweek perom Daniela Depetris. Západ sa tak v snahe potrestať Rusko "odmenil" drahším čiernym zlatom. Globálna ponuka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30 - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v…

NAKA obvinila 14 osôb v súvislosti s činnosťou pre skupinu takáčovcov vrátane starostu Záhorskej Vsi

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb. Osem z nich zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok počas zásahu v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medzi zadržanými je aj starosta obce. Zvyšné osoby zadržala polícia už v minulosti a…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Boris Mesár

ŠPECIÁLNA OPERÁCIA RF V USA ? ČO SA DEJE V ŠTÁTOCH? 

0icon

Američania sľúbili Európanom, že im poskytnú svoj LNG, ktorý nahradí ruský plyn. Takto sa rozhodli zbaviť EÚ závislosti od energie z Ruska. Tento plán však obsahuje príliš veľké ALE. Konkrétne ide o to, že v USA za nejasných okolností zhorelo približne 20 tovární na výrobu skvapalneného zemného plynu. Prečo sa…

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vláda schválila príspevky pre dôchodcov. Dostanú všetci rovnako?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda schválila príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur. Dotkne sa približne 1,4 milióna ľudí. Vyplatený by mal byť už v novembri. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok aj invalidní dôchodcovia či siroty "Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude…

Možné scenáre vývoja ukrajinského konfliktu po referendách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   Dňa 27. septembra sa končia referendá o pripojení zabraných ukrajinských území k Rusku. Procedúra ich "začlenenia do Ruska" sa môže uskutočniť 29. septembra Ruské vedenie už dalo jasne najavo, že po tomto kroku sa bude považovať útok ukrajinskej armády na tieto teritória za…

Šok v dodávkach ropy je na spadnutie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:TASR)   Keď začiatkom tohto týždňa výkonný riaditeľ spoločnosti Aramco povedal, že roky nedostatočných investícií narušili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou, malo to byť pre tých, ktorí majú rozhodovacie právomoci, varovným signálom. Namiesto toho generálny tajomník OSN opäť pokarhal ropný priemysel za…

Advokát Para čelí ďalšiemu obvineniu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Obvinenie v kauze Kaifáš advokáta Mareka Paru NAKA rozšírila. Para vraj pracoval pre Norberta Bödöra, manipuloval so svedkom Vargom tak, aby došlo k diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka. Teraz NAKA na základe komunikácie v Threeme tvrdí, že zasahoval aj do vyšetrovania objednávky vraždy bývalej…

SHMÚ: Na celom území Slovenska si treba dávať pozor na hmlu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na celom území Slovenska si z pondelka na utorok (27. 9.) treba dávať pozor na hmlu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Viditeľnosť sa môže podľa meteorológov znížiť na 50 až 200…

NYT o srdcedrásajúcej bitke: Rusi brutálne zničili AFU v Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   Tanky a obrancovia Ukrajiny horia a umierajú v holých stepiach bez akejkoľvek ujmy ruskej armády Článok New York Times o totálnych stratách AFU na južnom fronte možno pokojne nazvať tajnou doktrínou Zelenského - mimochodom, podľa The Jerusalem Post najvplyvnejšieho Žida na svete. A nespočíva…

Vladimir Putin vyhovel žiadosti Edwarda Snowdena o udelenie ruského občianstva

0 icon

Bratislava 26. september 2022 (Foto: tadviser.ru)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o udelení ruského občianstva bývalému agentovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi „V súlade s článkom 89 písm. a) Ústavy Ruskej federácie týmto rozhodujem: udeliť ruské občianstvo nasledovnej osobe: Edward Joseph Snowden, narodený 21. júna 1983 v Spojených…

Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR)   Zabezpečil si Západ zvýšenie cien energií na nadchádzajúcu zimu? Po európskom zákaze poistenia tankerov prevážajúcich ruskú ropu sa jej cena zvýši na 200 dolárov za barel, napísal Newsweek perom Daniela Depetris. Západ sa tak v snahe potrestať Rusko "odmenil" drahším čiernym zlatom. Globálna ponuka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30 - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v…

NAKA obvinila 14 osôb v súvislosti s činnosťou pre skupinu takáčovcov vrátane starostu Záhorskej Vsi

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb. Osem z nich zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok počas zásahu v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medzi zadržanými je aj starosta obce. Zvyšné osoby zadržala polícia už v minulosti a…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Boris Mesár

ŠPECIÁLNA OPERÁCIA RF V USA ? ČO SA DEJE V ŠTÁTOCH? 

0icon

Američania sľúbili Európanom, že im poskytnú svoj LNG, ktorý nahradí ruský plyn. Takto sa rozhodli zbaviť EÚ závislosti od energie z Ruska. Tento plán však obsahuje príliš veľké ALE. Konkrétne ide o to, že v USA za nejasných okolností zhorelo približne 20 tovární na výrobu skvapalneného zemného plynu. Prečo sa…

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

"Ideálny polygón". Čo ponúkla ukrajinská armáda Západu?

0 icon

Ukrajina, 26.september 2022 (AM) – Ukrajina sa stala testovacím miestom pre západné zbraňové systémy, vojenské technológie a taktiky. Predstavitelia kyjevského režimu o tom bez rozpakov hovoria otvorene. Najmä námestník ministra obrany Vladimir Gavrilov na konferencii amerického národného obranného priemyslu v Texase vyzval Biely dom, aby pokračoval v d

V Iráne sa deje všetko čo sa dialo v Kyjeve v roku 2014

0 icon

Irán, 26.september 2022 (AM) – Okrem zvláštnych a znepokojivých správ, ktoré teraz prichádzajú z Číny, prichádzajú nemenej znepokojujúce správy z Iránu. Tu vo viacerých mestách priamo prebieha pokus o „farebnú revolúciu“. Všetko sa deje podľa starej dobrej metodiky. Prvé boli demonštrácie požadujúce lepší život. Potom počas týchto demonštrácií úrady údajne za

Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy

0 icon

Turecko, 26.september 2022 (AM) – Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu v

Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

0 icon

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.   Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili…

Andrej Fursov: Nové otroctvo - progres „temných“ treba vykoľajiť

0 icon

Rusko, 26.september 2022 (AM) – V 70. rokoch sa určité segmenty priemyslu začali presúvať z jadra kapitalistického systému, predovšetkým zo Spojených štátov, do krajín vtedajšieho tretieho sveta, predovšetkým do Kórey a Taiwanu. A čoskoro sa začalo rozprávať o „východoázijských tigroch“ a tak ďalej. Presun priemyslu priniesol buržoázii „technologického jad

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali