Heľpa 29. júna (TASR) – Aj napriek tomu že dážď z časti narušil dnešný popoludňajší program 48. ročníka folklórneho festivalu v Heľpe, nadšenci hudby a spevu sa nevzdali a prezentovali svoje umenie pod šiatrami a stánkami s občerstvením. Ľudová kultúra sa tak akoby opäť vrátili na miesta, odkiaľ kedysi vzišla.
Návštevníci využili nečas aj na to, aby si pod strechou pozreli tradičný jarmok s tradičnou kuchyňou. Tento rok tam organizátori prezentovali ďalšie dve dediny Horehronia – Pohronskú Polhoru a Lom nad Rimavicou. Obe obce majú spoločné to, že ich pôvodní obyvatelia prišli na dané územie pred stáročiami z Oravy. Tieto dediny pripravili aj spoločný večerný program na amfiteátri.
"Naše gazdiné tu varia tradičné vrchárske jedlá ako napríklad dubčiaky. To sú zemiaky, podlávané so surovou kapustou a omastené slaninkou," povedal TASR kronikár Lomu nad Rimavicou Ľudovít Kubiš. "Tieto jedlá sa u nás ešte stále denne varia," dodal. Z remeselníkov sa dostalo najväčšej pozornosti šindliarom a ženám, ktoré tkali koberce, tzv. randavky.
Obyvatelia z Pohronskej Polhory predvádzali zase pletenie košíkov, výrobu píšťal. "Ženy piekli tľapkance, šuľance a prekladance," povedal TASR zástupca dediny, nadšenec tradícii a folklóru a tiež tamojší obvodný lekár Martin Tesák.
"K najväčším atrakciám a zároveň lákadlám tohto ročníka patril premiérový program Lúčnice s názvom Obrazy z minulosti, ktorý sme tu mali v piatok," povedala TASR Mária Palúchová, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska, ktoré je spoločne s obcou Heľpa hlavným organizátorom podujatia.
Ojedinelý a súčasne inšpirujúci bol aj úvodný program s názvom Ako je to pekne, keď muž horí v pekle…, ktorý bol venovaný nerestiam a cnostiam v ľudovom prejave. O prepájaní súčasného s minulým bude zase nedeľný záverečný galaprogram Made in dedina.
Podľa organizátorov na festival do Heľpy chodia ľudia nielen kvôli štylizovaným programom na amfiteátri, ale najmä kvôli jedinečnej dedinskej atmosfére a tiež množstvu amatérskych folkloristov, ktorí predvádzajú hudbu, spev a tanec od srdca.
Festival, ktorý patrí k najstarším na Slovensku, získal za uplynulých niekoľko rokov na popularite. Obci sa za uplynulých päť rokov podarilo obnoviť tamojší amfiteáter, zrekonštruovať námestie a priľahlé cesty a tiež školu, ktorá tvorí zázemie pre účinkujúcich. Podľa starostu Jozefa Filla, s pomocou eurofondov a tiež niektorých sponzorov vynaložili od vtedy na zveľadenie dediny asi 140 miliónov korún (asi 4,7 milióna eur).
UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam