Hegemónia USA praská vo švíkoch. Vazali sa snažia zbaviť jarma

Washington 21. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Tyrone Siu)

 

Ruslan Chubijev na portáli Iarex publikoval zaujímavý materiál o tom, aké problémy trápia USA, ktoré už nie sú superveľmocou, ale len jednou z popredných krajín multipolárneho sveta.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Každý človek, ktorý dokáže logický myslieť a vnímať vidí, že Trump svojimi krokmi spôsobil oslabenie USA a usilovne pokračuje v budovaní multipolárneho sveta. Samozrejme Trumpova rétorika je plná opaku, neustále omieľa ako sa USA pod jeho vedením upevňujú v pozícii superveľmoci, to čo sa deje na geopolitickej scéne však svedčí o tom, že to nie je pravda. Trumpovi sa úspešne darí zbavovať Američanov dôveryhodnosti, kvôli Trumpovi už nefunguje medzinárodné právo a uskutočňuje sa otvorené okrádanie amerických spojencov.

Ako sa však k tejto americkej činnosti stavajú ostatne štáty na Zemi? Odpoveď je známa už od roku 2013, kedy WINMR a Gallup položili otázku „Kto je považovaný za najväčšiu hrozbu na Zemi?“. Odpoveď bola jednoznačná, víťazom ankety sa stali USA. Je to pochopiteľné, Američania majú 800 vojenských základní v  160 krajinách sveta, takmer 40 % vojenských výdavkov planéty predstavujú vojenské výdavky USA, Američania majú 5550 jadrových hlavíc a sú schopní 50x totálne svojím jadrovým potenciálom zničiť Zem (Rusko má menšie kapacity, na USA však bohato postačujú).

V poslednej dobe americkú hegemóniu výrazne oslabili Rusko a Čína. Americké elity to vnímajú ako ohrozenie záujmov Ameriky. Ruská záchrana Krymu spod amerického vplyvu, podpora Donbasu, vojenská operácia v Sýrii a ďalšie suverénne kroky Ruska celému svetu demonštrovali ruskú suverenitu a oslabenie amerického postavenia. Rusko oslabuje Američanov vo vojenskej oblasti, Čína oslabuje Američanov v ekonomickej oblasti.

V posledných cca 30 rokoch si Američania zvykli všetky problémy riešiť na základe svojej vojenskej dominancie. Keď to nešlo po dobrom, tak to išlo po zlom. Dôkazom sú udalosti v Juhoslávii, Iraku, Líbyi. Táto doba amerického štátneho teroru sa už našťastie skončila. Rusku sa podarilo znovuobnoviť svoju moc, Rusko do výzbroje zavádza nové typy zbraní a dnes sme svedkami mohutnej modernizácie čínskej armády. Tieto skutočnosti sú jasným dôkazom, že obdobie americkej nadvlády vo svete sa skončilo.

Ruský prezident Vladimír Putin pri svojom vystúpení 1. 3. 2018 otvorene informoval o tom, že Rusko do svojej výzbroje zavádza nové zbrane (rakety, laserové, elektromagnetické a nadzvukové zbrane). Americké elity, ktoré 30 rokov za pomoci použitia sily vydierali celý svet sú zaskočené, pretože už dnes nemôžu diktovať drzo svoje predstavy. Americké elity musia diplomaticky rokovať, diskutovať, viesť dialóg, ísť na kompromisy, to však za posledných 30 rokov už zabudli. Budú si však musieť zvyknúť, dvojica štátov –  Rusko a Čína – zlomili americkú moc a prinútili Američanov správať sa civilizovanejšie.

V minulosti Američania presadzovali globalizmus a odstraňovanie rôznych colných bariér a ochranných opatrení. To vyhovovalo americkým investorom a korporáciám, ktoré valcovali svojich konkurentov. Čo môže spraviť jedinec proti po zuby ozbrojenej tlupe? Ako môže malý obchodník konkurovať sieti supermarketov?

Jedinec proti ozbrojenej tlupe a malý obchodník proti sieti supermarketov nemôžu spraviť nič. Mohli by, keby cítil za sebou podporu štátu, no to nepovoľujú „demokratické pravidlá hry, platiace na trhu a sila ozbrojenej tlupy, ktorá diktuje pravidlá hry s nabitým revolverom.

Takýto ideálny stav, kedy Američania kontrolovali cez zbrane a globalizmus celý svet trvali dovtedy, kým sa neobjavili dvaja spomenutí konkurenti – Rusko a Čína. Hneď ako k tomu prišlo a Američania zacítili hrozbu, začali zákerne porušovať vlastné pravidlá hry, momentálne sa pred Čínou a EÚ snažia chrániť protekcionárskymi opatreniami, ktoré sú v rozpore s prístupom, ktorý predtým presadzovali. Súbežne s tým ako rastie vojenská sila Ruska prichádza k americkým aktivitám odstupovať od dohôd a medzinárodných zmlúv o raketách krátkeho a stredného doletu a zvyšuje sa aj agresivita USA voči svojím vazalom.

Oslabovanie amerických pozícii prináša so sebou aj odstredivé tendencie u dovtedy poslušných vazalov, ktorí zacítili možnosť zbaviť sa nevýhodného amerického jarma. Američania sa  veľmi snažili zasadiť  ranu rusko-čínskej rozvíjajúcej sa spolupráce už v roku 2012. Američania sa ťažko vyrovnávali so svojím neúspechom v Gruzínsku v roku 2008 (predtým americký neúspech v podobe porážky čečenských separatistov 1994 – 2005) a v roku 2012 pripravili majdan v Moskve, ktorý sa nevydaril, pretože ruská opozícia precenila svoje sily. Američania však v roku 2012 pochopili, že Rusko už nie je „regionálnou veľmocou“ a vykročilo znova na cestu veľmoci.

V americkom tábore vypukla panika a Američania sa rozhodli rázne zmeniť vývoj situácie. Rozhodli sa znova rozšíriť NATO smerom na východ, cieľom bolo prijatie Ukrajiny, Gruzínska do radov NATO, vytlačenie ruskej flotily zo Sevastopoľa, pričom na Krym by prišli americké bojové lode s raketami strednej a krátkej vzdialenosti. Uskutočnil sa ukrajinský Majdan 2014,  Rusi však americké plány znemožnili, majdan na Ukrajine skončil pre Američanov neúspechom s Donbasom Američania nerátali, Krym sa do amerických rúk nedostal, na Kryme ostala ruská bojová flotila, ktorá kontroluje Čierne more, vďaka Sýrii Rusi už kontrolujú aj východné Stredomorie. Rusku sa podarilo pod pokrývkou slabosti vykonať kolosálne obnovenie svojej vojenskej moci, americká CIA, ktorá tento pohyb nezachytila, totálne zlyhala. Ukázalo sa že Vladimír Putin nebol agentom KGB „do počtu“, ale skutočným spravodajským dôstojníkom s nesmiernym prehľadom a výkonom.

Sýria sa stala pokusom Američanov zachovať svoju dominanciu, Američania sa snažili znova zničiť rusko-čínsky tandem. Sýria bol úderom aj voči Číne, úlohou Američanov bolo odrezať čínsku ekonomiku od zdrojov na Blízkom východe.

Američania totiž ešte v polovici 20. storočia dospeli k presvedčeniu, že Afrika, Latinská Amerika, juhovýchodná Ázia sú tu preto, aby svojimi zdrojmi slúžili americkým korporáciám. Čína sa mala stať americkou továrňou pre svet, Blízky východ americkou benzínovou stanicou. Číňania však situáciu pochopili a po rozpade ZSSR si uvedomili, aký osud im Američania pripravili. Číňania, ktorí potrebujú zdroje sa začali potichu zabezpečovať a čínsky vplyv v severnej Afrike a Ázii sa začal zvyšovať. Číňanom nesmierne pomohlo aj zosilnenie Ruska pod Putinovým vedením, ruské zdroje a energia podporili rast čínskeho priemyslu, ruské zbrane zvýšili čínsku obranyschopnosť. Čínske financie zase pomohli Rusku s budovaním ruského bezpečnostného potenciálu.

Američania nemôžu voči Rusku alebo Číne a ich spojencom používať podobné postupy ako voči Juhoslávii či Iraku na sklonku 20. storočia, alebo voči Líbyi či Sýrii v 21. storočí. Sýria dráždi Američanov aj kvôli tomu, že cez Sýriu má viesť plynovod do južnej a západnej Európe. Vojna v Sýrii má za úlohu znemožniť posilňovanie ruskej ekonomiky, konflikt v Sýrii má pre Američanov znemožniť prepojenie Eurázie do jedného celku. Ak sa totiž spojí Eurázia do jedného celku, Američania sa ocitnú na periférii a nebudú už môcť otvorene parazitovať na úkor celej planéty. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že Sýria a napätie na Blízkom východe či Kaukaze malo poslúžiť na preliatie teroristických skupín do strednej Ázie, odkiaľ by prišlo k prieniku terorizmu do Ruska a Číny. Rusko svojimi aktivitami tieto americké plány prekazilo, väčšina proamerických teroristov je dnes už mŕtva a zvyšok sa ukrýva na územiach pod kontrolou Američanov, kde si líže rany a čaká aké nové úlohy im Američania zadajú.

Američania sú dnes veľmi nervózni, neúspechy na medzinárodnom poli a výbušná situácia doma sú pre nich bremenom. Preto ich reakcie začínajú byť ostré a konfrontačné. Američania pochopili, že neúspechy voči Rusku len utvrdili Číňanov v rozširovaní spolupráce s Ruskom. Dnes sa už Čína neobáva skutočnosti, že Rusko padne podobne ako ZSSR. Rusi a Číňania postupne uzavreli obrovské kontrakty, ktoré sú výhodné pre obe strany, k Rusku a Číne sa pridáva čoraz viac ázijských krajín a to je presne to, čoho sa Američania boja. Američania dosiaľ držia cez proamerické elity Európu pod krkom, ako však už bolo spomenuté protiamerické hlasy však zaznievajú čoraz častejšie aj z územia EÚ. Nehovoriac o tom, že v Afrike sa americký vplyv veľmi rýchlo oslabuje.

Američania nedokážu zlikvidovať rusko-čínske spojenectvo tradičnými metódami politického nátlaku, podplácania a tlaku cez elity, ktoré sú pod americkým vplyvom. Americké elity, ktoré sa zoskupili okolo Clintonovcov či Obamu a ktoré viedli veľmi nátlakové akcie voči Rusku a Číne strácajú svoj vplyv a vyčerpávajú sa v zápase s Trumpom. Ten navyše rozohral pre Američanov veľmi nepríjemnú hru, pretože začal naraz tlačiť aj na Rusko a Čínu. Boj na oboch frontoch je však nesmierne náročný, Američania musia veľmi pozorne manévrovať. Pritom tlak na Čínu môže udrieť aj na americké ekonomické záujmy, tlak voči Rusku je determinovaný stavom ruských ozbrojených síl – v tomto smere majú Američania výrazne zviazané ruky, pretože Rusko má dostatok možností v prípade konfliktu vymazať USA z povrchu zemského.

Rusko a Čína majú dnes historickú šancu prebrať líderstvo z amerických rúk, dúfajme že 21. storočie už nebude storočím americkým.

Ruslan Chubijev
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

O očkovaciu prémiu sa do pondelňajšieho rána prihlásili desaťtisíce ľudí

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot-bytzdravyjevyhra.sk)   O očkovaciu prémiu sa do pondelňajšieho rána prihlásili desaťtisíce ľudí. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo financií SR s tým, že o očkovaciu prémiu je obrovský záujem. Prvý nápor registrácií systém podľa rezortu zvládol Ministerstvo po spustení o 18:30 evidovalo viaceré podnety od…

Česko ponúka bieloruskej bežkyni vízum

0 icon

Tokio 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Martin Meissner)   Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti, oznámil v nedeľu český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Ako informoval portál Novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa…

Referendum o stíhaní bývalých mexických prezidentov narazilo na nezáujem voličov

0 icon

Mexiko 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christian Palma)   Len niečo viac ako sedem percent voličov sa zúčastnilo v Mexiku na nedeľňajšom referende, presadzovanom prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom, o tom, či sa majú vyšetrovať a stíhať jeho predchodcovia v úrade za údajnú korupciu. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s…

Polícia SR pomohla udavačom v likvidácii 38-tisícovej komunity slovenských užívateľov Facebooku so skeptickým postojom voči očkovaniu

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR/MTI-Szilard Koszticsak)   Americká sociálna sieť Facebook zablokovala najväčšiu súkromnú diskusnú skupinu približne 38 tisíc Slovákov, ktorá pod názvom „Nezaočkovaní“ združovala občanov so skeptickým názorom na očkovaciu kampaň. O zablokovanie diskusnej skupiny sa pričinili jednak iniciatívni udavači z pofidérneho liberálneho portálu „zive.aktuality.sk“, ale aj aktívni informátori…

Na Slovensku odhalili 6 prípadov nákazy novým koronavírusom

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 1205 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (1. 8.) na Slovensku šesť prípadov nákazy novým koronavírusom. Obete opäť nepribudli Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.  

Železiarne Podbrezová skončili minulý rok so stratou viac ako 3 mil. eur

0 icon

Banská Bystrica 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Spoločnosť Železiarne Podbrezová, a. s. (ŽP) skončila minulý rok s čistou stratou vo výške 3,011 mil. eur oproti roku 2019, keď mala zisk 7,239 mil. eur. Vyplýva to z ročnej správy za rok 2020 zverejnenej spoločnosťou na webovej stránke. Najväčší horehronský zamestnávateľ…

Na pripomienkovanie predložili návrh na ratifikáciu protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na ratifikáciu Protokolu č. 12 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ten rozširuje ochranu pred diskrimináciou poskytovanú dohovorom Ratifikáciou protokolu sa tiež umožní občanom obrátiť sa na nezávislý súd vrátane Európskeho…

Bieloruskú šprintérku Cimanovskú stiahli z olympiády. Bojí sa, že skončí v pracovnom tábore

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Trénerský štáb bieloruského atletického tímu sa rozhodol odvolať Kristinu Cimanovskú z hier XXXII. olympiády v japonskom Tokiu. Prostredníctvom oficiálnej stránky o tom informoval Bieloruský olympijský výbor Dvadsaťštyriročná atlétka sa v Tokiu mala predstaviť v behoch na 200 m a v štafete na…

Bizarné? V tejto koalícii normálne: koaličný poslanec podáva trestné oznámenia na štát, ktorý reprezentuje jeho vlastná koalícia. Výsledok? Ešte šokujúcejší!

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec nemá pod kontrolou svoj rezort, preto sa tam dejú nehorázne veci a maria sa vyšetrovania, hovorí poslanec Národnej rady za hnutie Sme rodina Patrick Linhart. Podal celý rad trestných oznámení, ibaže... V uplynulých dňoch vzbudilo pozornosť médií…

Česi po výskume: „Nie je dôvod nebrať Covid len ako ďalšie respiračné ochorenie. Je načase stanoviť podmienky pre vyhlásenie, ale aj ukončenie pandémie,“ tvrdí česká epidemiologička Zuzana Krátka

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Najdiskutovanejšou témou v spoločnosti za posledný rok a pol sa stal Covid. Téma pandémie, opatrení, očkovania i hladiny protilátok má svojich zástancov i odporcov nie len medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi odborníkmi. V susednom Česku sa uskutočnil výskum, podľa ktorého je určujúcim faktorom pre ukončenie pandémie zistenie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie III.

0icon

Virtuálny apartheid                                                                            Makroekonómia vychovala

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

TOP 10 nezvyčajných úmrtí. Takúto smrť by si nechcel!

0 icon

Každý z nás nejak zomrie. To je fakt, ktorý zatiaľ nikto na svete nevyvrátil. Jediné, v čom sa smrť jedného odlišuje od smrti druhého, je spôsob, akým nastane. A niektorí ľudia zomierajú naozaj zvláštne. Toto je rebríček TOP10 zvláštnych úmrtí. Veril by si tomu, že niekto takto zomrel? Keď zabíja…

10 prípadov, kedy si študenti za svoju vynaliezavosť zaslúžili 1 s hviezdičkou

0 icon

Škola je (alebo by mala byť) prostredie, v ktorom sa formujú mysle mladých ľudí. No je všeobecný fakt, že minimálne ten náš školský systém zabíja kreativitu žiakov. Študenti majú často iný názor na to, ako by mala vyzerať škola. Existujú mnohé prípady slávnych a úspešných ľudí, ktorí sa presadili na poli intelektu…

Špionážna sieť Lucy: 1. časť

0 icon

Opäť sa spoločne s nami pozrite do dejín druhej svetovej vojny, ktorá patrí medzi tie najlepšie zdokumentované udalosti v dejinách ľudstva. Prinášame článok o špionážnej sieti Lucy, ktorá počas druhej svetovej vojny patrila k najúčinnejším protinacistickým spravodajským sieťam. Pôsobila vo Švajčiarsku a jej vodca pracoval pre niekoľko spravodajských služieb. Pôvodne sieť analyzovala informácie od švajčiarskej…

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Armádny Magazín

Varšavské povstanie. Poľská tragédia v rukách manipulátorov

0 icon

Poľsko, 1.August 2021 (AM) – Poľský ľud dnes oslavuje tragický dátum — Deň varšavského povstania. Vedúci predstavitelia „poľskej exilovej vlády“ a velenia Krajinskej armády zorganizovali 1. augusta 1944 v Nemcami okupovanej Varšave povstanie, cieľom ktorého bolo 2-3 dni pred príchodom Červenej armády oslobodiť Varšavu od Nemcov, čo malo prinútiť ZSSR uznať v Poľsku…

Glorifikácia zločincov: Estónski nacisti si uctili pamiatku legionárov Waffen SS na Sinimäe

0 icon

Estónsko, 1.August 2021 (AM) – Na ceremoniál uctenia si pamiatky legionárov 20. granátnickej divízie Waffen-SS pri pamätníku na Grenadierskom kopci v Sinimäe prišli aj poslanci z pravicovej Konzervatívnej ľudovej strany (EKRE). Poslanci Anti Poolamets a Ruuben Kaalep

Stiahnutie americkej armády z Afganistanu je dôsledkom vnútorných problémov USA

0 icon

Afganistan, 1.August 2021 (AM) – Andrej Serenko, vedúci Centra pre štúdium afganskej politiky vysvetlil, prečo americké jednotky odchádzajú z Afganistanu v takom zhone. Túto tému prediskutoval v rozhovore s korešpondentom portálu „Ukraina.ru“. Expert poznamenal, že tento ústup je čisto vnútro americký a nemá s Afganista

"Hroznejšie než protilietadlové delá." Pred čím boli esá Luftwaffe bezmocní

0 icon

Rusko, 2.August 2021 (AM) – Za roky Veľkej vlasteneckej vojny nabúrali sovietski letci nemecké stroje viac ako 600 krát. Nestalo sa to na žiadnom inom bojisku Druhej svetovej vojny. Esa Červenej armády zdokonalili túto taktiku tak, že ju používali dokonca v noci.   Úmrtnosť 50%

Bombardér B-21 Raider bude najhoršou nočnou morou ruskej protivzdušnej obrany

0 icon

USA, 2.August 2021 (AM) – Ruské systémy protivzdušnej obrany čelia v budúcnosti veľkým ťažkostiam, najnovší americký bombardér B-21 sa stane „najhoršou nočnou morou“ pre Rusko, hovorí autor článku pre americký časopis National Interest Chris Osborne.   Najnovší americký tajný bombardér B-21 bude pre ruské systémy protivzdušnej ob

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali