KDH vedú k predloženiu tejto novely zákona o hazardných hrách vážne výhrady najmä v troch oblastiach. Ide o oblasť ekonomiky, podpory kriminality a vznik negatívnych sociálnych javov.
Z ekonomického a celospoločenského hľadiska sú hazardné hry vysoko stratové. Ekonomický poradca bývalého prezidenta USA R. Reagana, Earl L. Grinols uvádza, že 1 dolár vo forme daní z hazardu v USA vyvolá 6 dolárov nákladov spoločnosti. Tieto náklady predstavujú výdavky na riešenie problémov súvisiacich s hazardom – zvýšené sociálne a zdravotné náklady, zvýšená kriminalita, rozbité rodiny, …
Hazardné hry zároveň vedú k podpore kriminality, pretože prostredie, v ktorom sa točia peniaze z hazardu, je prostredie kriminogénne – vytvára podmienky pre danú činnosť. V prostredí závislých ľudí sa lepšie darí organizovanému zločinu, praniu špinavých peňazí, prostitúcii, krádežiam, nelegálnemu obchodu so zbraňami a iným trestným činnom.
Treťou oblasťou je vznik negatívnych sociálnych javov. Odborníci na závislosti tvrdia, že liečenie z gamblerstva, teda zo závislosti na hazardných hrách, je výrazne náročnejšie a nákladnejšie ako liečenie závislosti na alkohole. Liečba jedného závislého hráča stojí mesačne viac ako 1000 eur. Najťažší a najbolestnejší je však osobný rozmer gamblerstva. Rozbité osobné životy samotných závislých a obrovská záťaž na ich najbližších – deti, manželských partnerov rodičov, príbuzných. Tieto bolesti sú často nevyčísliteľné.
Novela by vytvorila priestor pre iniciatívu občanov
Preto KDH reaguje na faktický súčasný stav, ktorý vznikol po ostatnej novele zákona o hazardných hrách, ktorú koncom roka 2012 presadili najmä vládni poslanci. Strana dostáva množstvo podnetov od občanov, ktorí sa sťažujú, že najmä herne s hracími automatmi rastú „ako huby po daždi“. Hracie automaty možno expresívne nazvať vysávače peňazí z vreciek chudákov. Ostatnou vládnou novelou zákona o hazardných hrách sa vyšlo v ústrety predovšetkým prevádzkovateľom hazardných hier, potlačili sa právomoci samospráv pri obmedzovaní hazardu na svojom území a znížila sa ochrana ľudí pred negatívnymi dôsledkami hazardných hier.
Podľa predkladaného návrhu KDH budú môcť obce, mestá, mestské časti v Bratislave a Košiciach zakázať jednotlivé druhy hazardných hier na svojom území. Novela vytvára tiež priestor pre iniciatívu občanov, keď 10% oprávnených voličov môže požiadať v kvalifikovanej podobe petíciou o zákaz určitého druhu hazardných hier (napr. hracích automatov). Ak tejto požiadavke občanov obecné resp. mestské zastupiteľstvo nevyhovie, bude musieť o tejto petícií občanov vyhlásiť miestne referendum.
„Budeme hľadať politickú podporu medzi všetkými parlamentnými stranami zastúpenými v NR SR. Považujeme za dôležité, aby občania mali reálnu možnosť brániť sa proti negatívnym dôsledkom hazardných hier. Žiadame poslancov NR SR, aby pomohli vrátiť ľuďom strácané istoty, aby stáli na ich strane a nie na strane majiteľov herní, kasín a hracích automatov“, uviedol na tlačovej besede predseda KDH a podpredseda NR SR Ján Figeľ.
zf