To, čo sa teraz stalo Kurdom v Sýrii je podľa Schwarzenberga rovnako hnusné a Čechom to prirodzene oživilo spomienky na mníchovskú zradu. Dokonca je to ešte horšie, pretože Angličania na rozdiel od Francúzov neboli viazaní k Čechom žiadnou spojeneckou zmluvou, takže je diskutabilné, či mali Česi vôbec nárok niečo vyčítať Veľkej Británii.
V prípade sýrskych Kurdov je však situácia podľa Schwarzenberga jednoznačná. Statoční Kurdi bojovali so zbraňou v ruke na strane Američanov proti Islamskému štátu (ISIS) a preukázali svoju spoľahlivosť. Američania sa hlásili k spojenectvu s Kurdmi, pokiaľ ich potrebovali ako svoj nástroj v boji proti ISIS. V momente, keď potrebovali pomoc Kurdi, Američania ich hanebne opustili.
„Bohužiaľ sa to stáva pomaly americkou tradíciou. Keď sa pozriem na dejiny posledných desaťročí, tak si hovorím, že sú na tom niekedy lepšie ruskí spojenci než tí americkí“, povzdychol si Schwarzenberg a pripomenul, že zrada Američanov spáchaná na Kurdoch nie je ojedinelým či výnimočným prejavom zradného konania USA. Rovnakým spôsobom Američania v minulosti naložili aj so svojim iránskym spojencom Muhammadom Rezá Šáh Pahlavím či egyptským prezidentom Husní Mubarakom.
V okamihu, keď sa títo verní spojenci Ameriky ocitli v núdzi, Američania ich bez mihnutia oka opustili a ponechali svojmu osudu. Pahlavímu dokonca po jeho zvrhnutí robili prieky, keď sa chcel v USA krátko pred svojou smrťou liečiť z rakoviny. Rovnako nečinne a so založenými rukami Američania prihliadali na zatknutie a uväznenie svojho egyptského spojenca Mubaraka. Na rozdiel od série amerických zrád, sýrsky prezident Bašar Asad profituje zo spojenectva s Ruskom. Keď sa už zdalo, že v dôsledku povstania stratí svoju krajinu, Rusko mu poskytlo pomoc, vďaka ktorej ju znovu získal.
Gabriel Gačko