Havel pred smrťou pochyboval o tom, či bolo správne prinavrátiť demokraciu, zverejnil jeho bývalý spolupracovník

Havel pred smrťou pochyboval o tom, či bolo správne prinavrátiť demokraciu, zverejnil jeho bývalý spolupracovník

Praha 10. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

“Stálo vôbec za to, prinavracať demokraciu?” Tieto slová vraj dva roky pred smrťou povedal český líder nežnej revolúcie Václav Havel. O Havlovi to pre web Novinky.cz uviedol Jan Šolc, jeho bývalý spolupracovník a taktiež hovorca Občianskeho fóra a poslanec Federálneho zhromaždenia

Na snímke český dramatik, politik a štátnik Václav Havel

Bývalý politik, ktorý nedávno oslávil 80-ročné jubileum aj pri tejto príležitosti vydal knihu “Žít v Liberci,” v ktorej hovorí o rôznych obdobiach českej histórie, pričom podrobne opísal aj Václava Havla, s ktorým spolupracoval.

Reklama

Dva roky pred jeho smrťou som od neho počul povzdych, či to vôbec stálo za to, prinavrátiť demokraciu. Bol ubitý, otrávený, unavený. Nikto nevie, čo to je, byť prezidentom po 42 rokoch neslobody, ” uviedol Šolc.

V rozhovore tiež priznal, že sa nedávno zúčastnil demonštrácii za odvolanie Andreja Babiša z postu premiéra ČR. Dodáva, že vždy bojoval za demokraciu už od doby, keď mal 13 rokov a jeho otca komunisti odsúdili na trinásť rokov za vlastizradu.

Reklama

 

Ako sa stal Havel prezidentom

Jiří Suk vo svojom komentári ozrejmil, že o novom československom prezidentovi sa po Nežnej revolúcii rozhodovalo medzi Alexandrom Dubčekom a Václavom Havlom.

Obaja boli populárne symboly boja proti totalitnému režimu. Kým Dubčeka podporovala väčšina verejnosti, Havel sa mohol oprieť politicky o Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu a to rozhodlo, tvrdí Suk.

“Okrem toho však hral úlohu aj princíp parity. Bolo to nepísané, no dodržiavané pravidlo. Keď sa stal federálnym premiérom komunista a Slovák Marián Čalfa, tak sa predpokladalo, že prezidentom bude Čech a nestraník,” dodal Suk (viac v článku).

Reklama

Samotný Havel však často podľa slov Jaroslava Pašku kritizoval slovenskú politiku. Podľa Pašku bol Havel populárny v Čechách, ale na Slovensku nie. „Václav Havel tu mal priateľov, ale nebol príliš obľúbený. Možno kvôli konverzii zbrojného priemyslu, kde prišlo veľa Slovákov o zamestnanie,“ uviedol.

Medzi ďalšiu záujímavosť týkajúcu sa Havla patrí skutočnosť, že pri príležitosti stého výročia vzniku Československa bola na prestížnej Kolumbijskej univerzite v New Yorku odhalená busta niekdajšieho československého a českého prezidenta Václava Havla (viac v článku). Ceremoniálu sa okrem iného zúčastnila aj bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová.

Nezdá sa vám niečo na tejto suchej oficiálnej správe? Áno, pri príležitosti stého výročia vzniku Československa bola odhalená busta Václava Havla. Nie Tomáša Garrigua Masaryka, ale prezidenta, ktorý sa zaslúžil o rozpad spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vyzeralo by to ako nechcená kuriozita a neznalosť československých dejín, lenže to je trend. Trend na zmenu dejín, v prospech politikov, ktorí do nich z ideologického hľadiska momentálne lepšie pasujú.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali