Pri príležitosti stého výročia vzniku Československa bola na prestížnej Kolumbijskej univerzite v New Yorku odhalená busta niekdajšieho československého a českého prezidenta Václava Havla. Ceremoniálu sa okrem iného zúčastnila aj bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová.
Nezdá sa vám niečo na tejto suchej oficiálnej správe? Áno, pri príležitosti stého výročia vzniku Československa bola odhalená busta Václava Havla. Nie Tomáša Garrigua Masaryka, ale prezidenta, ktorý sa zaslúžil o rozpad spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vyzeralo by to ako nechcená kuriozita a neznalosť československých dejín, lenže to je trend. Trend na zmenu dejín, v prospech politikov, ktorí do nich z ideologického hľadiska momentálne lepšie pasujú.
“Ironizujúci sociológovia správne hovoria, že u nás marxizmus-leninizmus vystriedal havlizmus-schwarzenbergizmus,” uvádza v rozhovore pre Sputnik Jiří Jaroš Nickell, známy historik, člen Spoločnosti Edvarda Beneša a čestný predseda okresnej organizácie Českého zväzu bojovníkov za slobodu v Boskoviciach.
Pri príležitosti stého výročia vzniku Československa bola na prestížnej Kolumbijskej univerzite v New Yorku odhalená busta niekdajšieho československého a českého prezidenta Václava Havla. Čo si o tom myslíte?
Na odhalenie busty Václava Havla v Spojených štátoch na Kolumbijskej univerzite možno dodať: nihil novi sub sole, teda nič nové pod slnkom. Ak sa nemýlim, myslím, že jedna busta už bola odhalená v americkom Kongrese. K tomu by historik rímskeho impéria mohol dodať – rímsky senát si tiež do svojho panteónu dával aj busty podrobených vládcov dobytých provincií, ako bol napríklad Jugurtha…
Nie je zvláštne, že Havlova busta bola odhalená práve k stému výročiu vzniku Československa? Havel sa o Československo nijako nezaslúžil. Naopak, napomohol jeho rozpadu.
Práve preto, že sa prezident Havel nijako nezaslúžil o konsolidáciu ČSFR, ale podľa mňa o to viac o jej likvidáciu. Bolo to rozbitie, nie rozdelenie štátu. A pán Havel ho začal sofistikovane, takzvane otvorením “pomlčkovej vojny”. Podľa mňa by takýto prezident, ako pán Dubček, nikdy nepripustil akékoľvek rozbíjanie ČSFR, a preto musel byť odstránený.
Nevyzerá to ako nový kult Havla, ktorý má zatieniť Tomáša Garrigua Masaryka? Pokus urobiť z Havla novodobého otecka?
Ironizujúci sociológovia správne hovoria, že u nás marxizmus-leninizmus vystriedal havlizmus-schwarzenbergizmus.
Kult Havla podľa môjho názoru dosiahol istého stupňa ako adorácie protektorátníka Háchu. Dokonca aj niektorí profesori, ako profesor Bělohradský, uznávajú, že kult pána Havla a občana kniežaťa Schwarzenberga dosahuje podoby akéhosi simulakra, je to termín pána profesora, ak sa nemýlim.
Nezdá sa vám, že šírenie havlizmu nápadne pripomína manipuláciu s našimi dejinami? Najväčšie zásluhy sa dostávajú práve Havlovi, okrem neho akoby nikto neexistoval…
Osobne kult Havla považujem za nový spoločenský fetišizmus, ktorý má jednak podporiť existujúce mýtus o jeho zásluhách na vytvorenie novorežimu Česka, jednak problematizovať naše štátotvorné zakladateľa Tomáša Garrigua Masaryka a najmä doktora Beneša.
V žiadnej historickej epoche republiky – okrem protektorátu – sa najmä prezidentovi Benešovi, ktorého národ po oslobodení od fašizmu nazval prezidentom budovateľom, nedostalo takého klamania zhanobenia a falšovania. Musel mu čeliť náš druhý prezident, ktorý vydupal zo zeme zahraničné vojsko Západu a Východu, ktoré pomohlo oslobodiť štát z nacistickej poroby.
A proti prezidentovi Benešovi vytiahli noví vládcovia kult pána Havla. Z tohto kultu sa začína stávať akési nové “štátne náboženstvo”, ktoré však stojí na absolútne vratkých základoch vzhľadom k úplne negatívnej dejinnej pozícii tohto štátnika, ktorý sa preslávil katastrofálnym ospravedlnením alias Sudetonemcom na jednej strane a tak zvaným humanitárnym bombardovaním a vstupom na ulúpené Kosovo na strane druhej.
Kult Havla podľa mňa pominie, až pominie druhý protektorát, ktorý ho stvoril.