Bratislava 19. septembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Aktualizované 19. septembra 2023 14:25
Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo v rokoch 2013 až 2020 k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Na utorkovej tlačovej konferencii, venujúcej sa prípadu možného rozkrádania financií vo Vojenskom spravodajstve, to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran
Oznámil, že obvinenie vzniesla polícia voči 16 fyzickým a dvom právnickým osobám. “Aktuálne máme zadržaných 17 osôb, z toho 13 obvinených a štyri podozrivé osoby,” priblížil Hamran. Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Okrem iných figurujú medzi obvinenými bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva Ľubomír S. a Ján B. Tiež bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G. či exprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K.
Polícia podľa Hamrana vychádzala pri vyšetrovaní z operatívnych vlastných zistení i podozrení, ktoré v otázke efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi v prostredí VS načrtol Najvyšší kontrolný úrad.
Šéf polície upozornil, že pri policajných zásahoch bolo medzi zaistenými predmetmi niekoľko nehnuteľností, finančné hotovosti vo viacerých bankách v miliónových sumách, obchodné podiely, ale napríklad aj limitovaná edícia škótskej whisky v sume 26.000 eur.
Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. “V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,” dodal Hamran. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime. “Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,” priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok informovala o akcii Vírus, ktorá sa týka prípadu podozrení z manipulácie verejného obstarávania. Zaoberá sa ním aj špeciálna prokuratúra.
PS: Tajné služby v zlých rukách predstavujú pre Slovensko bezpečnostné riziko
Keď sú tajné služby v zlých rukách, predstavujú pre Slovensko bezpečnostné riziko. Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka to uviedol v reakcii na obvinenie dvoch bývalých riaditeľov Vojenského spravodajstva.
“Úlohou tajných služieb je chrániť Slovensko a jeho obyvateľov, no v zlých rukách predstavujú skôr bezpečnostné riziko. Keď ich šéfovia kradnú či klamú, stratíme dôveru spojencov, a tí s nami prestanú zdieľať dôležité informácie,” zdôraznil Šimečka.
Podpredseda PS Tomáš Valášek poukázal na potrebu zmeniť spôsob kontroly spravodajských služieb a Národného bezpečnostného úradu. “Dnešný systém v praxi nefunguje. Tie isté strany, ktoré nominujú riaditeľov tajných služieb, majú zároveň väčšinu vo výboroch, ktoré ich majú kontrolovať. Súčasné nastavenie ohrozuje verejné financie, a čo je horšie, priamo oslabuje bezpečnosť krajiny,” dodal.
Hnutie navrhuje zveriť kontrolu nad službami osobitnej komisii zloženej z poslancov Národnej rady SR a predstaviteľov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a kancelárie prezidenta SR. Riaditeľom Slovenskej informačnej služby by mal byť podľa PS apolitický odborník.
Krúpa: Akcia Vírus poukazuje na to, čo tu bolo a čo po voľbách môže byť znova
Akcia Vírus poukazuje na to, čo tu bolo a čo po parlamentných voľbách môže byť znova. Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo boli zneužívane politickou mocou a korumpované. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) to uviedol v reakcii na obvinenie dvoch bývalých riaditeľov Vojenského spravodajstva.
“Bavíme sa tu o vytunelovaní Vojenského spravodajstva vo výške 74 miliónov. To je naozaj vysoká suma. Malá nemocnica v Michalovciach stála 30 miliónov. Za toto sme mohli nakúpiť vybavenie na hranice, aby sme ich lepšie strážili,” porovnal Krúpa. Tvrdí, že niektoré politické strany sa korupčné kauzy snažia prekryť inými témami.
Fico: Cieľom aktivít prokuratúry a NAKA je vstúpiť do predvolebnej kampane
Cieľom aktivít Špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je vstúpiť do predvolebnej kampane a poškodiť opozícii. V reakcii na obvinenie dvoch bývalých riaditeľov Vojenského spravodajstva to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.
Utorkovú tlačovú konferenciu policajného prezidenta Štefana Hamrana k prípadu považuje Fico za politickú. “Táto vec je dva roky stará, prečo bolo treba robiť tlačovú konferenciu deväť dní pred voľbami a útočiť na opozíciu. Prečo sa to nemohlo robiť 1. októbra po parlamentných voľbách,” skonštatoval. Fico to považuje za zneužitie prostriedkov trestného práva na mobilizáciu proti opozícii.
Ide podľa Fica o mimoriadne citlivý prípad fungovania spravodajských služieb z minulosti. “Netuším, o čom to je,” poznamenal.