Informovala agentúra Reuters. “Nateraz nie sme schopní hneď začať podstatné rokovania, a preto by bolo nerozumné začať tento proces aktivovaním článku 50 (Lisabonskej zmluvy),” povedal Hammond poslancom v Londýne. Uviedol tiež, že oficiálne uplatnenie článku 50 prináleží predsedovi vlády, nie parlamentu. V tejto súvislosti zdôraznil, že vôľa britskej verejnosti je po nedávnom referende jasná.
Britský premiér David Cameron po odhlasovaní tzv. brexitu v referende z 23. júna ohlásil rezignáciu s tým, že rokovania o vystúpení z únie povedie jeho nástupca. Ten bude známy až 9. septembra.
Hammond, ktorý podobne ako Cameron podporoval zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ, vyjadril dnes taktiež nádej, že sa podarí rýchlo dosiahnuť dohodu týkajúcu sa práv na pobyt jednak občanov únie v Británii a jednak Britov žijúcich v EÚ.
Minister dodal, že sa po brexite obáva možného zmiernenia postoja EÚ v otázke sankcií voči Rusku, aj keď dúfa v zachovanie tvrdej línie presadzovanej Britániou. “Nie je tajomstvom, že Rusi sa usilovne… snažia presvedčiť jednotlivé členské štáty EÚ, aby namietali proti predĺženiu sankcií,” povedal Hammond.