Tu sa podľa Hajšela otvára veľká šanca aj pre Európsku úniu. “Aby si napravila svoj imidž v štátoch a medzi miliónmi ľudí, podľa ktorých prvú reakciu EÚ veľmi nezvládla, hoci veľa dobrých opatrení sa už stihlo prijať,” píše v príspevku na sociálnej sieti s tým, že aj keď Európska únia prijala aj dobré opatrenia, mala s nimi prísť aspoň o niekoľko týždňov skôr.
Každý štát, aj Slovensko, sa bude musieť čo najskôr pripraviť a predložiť do Bruselu účinný plán obnovy ekonomiky. Žiadny región a ani žiadni ľudia v tomto prípade podľa europoslanca nemôžu byť ponechaní napospas.
“Bude treba zabezpečiť, aby sme predišli prehĺbeniu chudoby seniorov, nezamestnaných a ľudí s nízkymi príjmami. Musíme zabrániť aj narastaniu energetickej chudoby. Na európskej úrovni bude treba zmobilizovať všetky existujúce fondy, nielen tie, z ktorých doteraz profitovali najmä nové členské štáty, vrátane Slovenska.”
Podotýka, že je zaujímavé, že plánované schválenie postupu pri uvoľňovaní opatrení tzv. lockdownu, ako je otváranie rôznych obchodov a obnovy voľného pohybu v EÚ, neprešlo. Komisia tak bude o týchto opatreniach rokovať s členskými štátmi aj na budúci týždeň.
“Ide hlavne o to, aby sa uvoľňovanie reštriktívnych opatrení uskutočnilo postupne a koordinovanejším spôsobom ako ich zavádzanie,” dodáva na záver europoslanec Robert Hajšel.
Tatiana Stará