Všetko to začalo znepokojujúcim dokumentom, ktorý údajne poslal hlavný inžinier Boeing Commercial Airplane, Mike VanderWel denníku Seattle Times. Varoval v ňom zamestnancov pred možným odstavením zariadení Boeingu kvôli rýchlo sa šíriacemu počítačovému vírusu. Zdrojom problémov s počítačmi Boeingu mal byť údajne dobre známy vírus (ransomware) spoločnosti WannaCry, ktorý sa v tomto prípade pokúšal o narušenie procesu výroby vo viacerých závodoch spoločnosti Boeing a potenciálne aj ovplyvnenie leteckého softvéru.
“Vírus sa šíri pomerne rýchlo zo severného Charlestonu a počul som, že môže spôsobiť zastavenie viacerých automatizovaných nástrojov výroby,” uviedol VanderWel. Medzi ďalšími obavami spomenul, že malware by mohol ovplyvniť zariadenia potrebné na konfiguráciu lietadiel a že by sa teoreticky mohol “rozšíriť do softvéru lietadiel”.
Krátko po zverejnení týchto informácií sa spoločnosť Boeing nechcela k problému vyjadrovať. Hovorca uviedol, že médiá prípad nehorázne nafúkli a medializované skutočnosti označil za “nadhodnotené a nepresné”.
“Vyskytlo sa čiastočné narušenie škodlivým softvérom, ktoré malo vplyv len na malý počet systémov,” píše sa vo vyhlásení hovorca spoločnosti a konštatuje, že problém sa vyriešil a nikdy nebol “problémom výroby alebo dodávky lietadiel”. Malware údajne infikoval niekoľko starších systémov, uviedol pre agentúru CBS predstaviteľ Boeingu.
Celosvetové rozšírenie počítačových vírusov WannaCry v máji 2017 vyradilo z prevádzky približne 200 000 počítačov. Počas útokov boli odcudzené osobné údaje, za ktoré následne hackeri požadovali výkupné. Po mesiacoch špekulácií, že v útokoch mohol mať prsty napríklad Pchjongjang, úrady napokon predsa len v decembri obvinili Severnú Kóreu za to, že organizovala útok, pričom citovali “dôkazy” z procesu vyšetrovania.
Microsoft podotýka, že Severná Kórea je obvinená z útoku s “kybernetickými nástrojmi ukradnutými z NSA”.
Severná Kórea odmietla obvinenia z “neopodstatnenej provokácie” a obvinila Washingtona z použitia útoku ako zámienky na zvýšenie napätia. Kórejské úrady požadujú, aby USA poskytli relevantné dôkazy.