Vedenie Gruzínska už posielalo svojich vojakov do spoločných operácií v Stredoafrickej republike, Mali a pod. “Rozhodli sme sa prispievať ku globálnej bezpečnosti a stabilite a preto sa budeme pravidelne zúčastňovať na medzinárodných bezpečnostných misiách,” podčiarkol gruzínsky premiér.
Gruzínske média v tejto súvislosti pripomínajú, že Tbilisi sa už niekoľko rokov snaží o členstvo v severoatlantickej aliancii. Opakujú, že sa všeobecne očakáva, že 4 súčasné kandidátske krajiny na vstup do NATO – Čierna Hora, Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Gruzínsko nemajú rovnaké šance a najprv sa členmi aliancie stane Čierna Hora a Macedónsko. Ostatné dve krajiny musia počkať.
Novinári taktiež pripomínajú, že pred niekoľkými rokmi blízko hlavného mesta – Tbilisi otvorili spoločné výcvikové a hodnotiace centrum. Gruzínske Ozbrojené sily prechádzajú reformami, pravidelne sa zúčastňujú na cvičeniach NATO a na niektorých zahraničných operáciách. Napríklad v Afganistane sa nachádza 885-členný kontingent gruzínskych vojakov. Je to najpočetnejšia skupina zo všetkých nečlenských štátov NATO.
Eugen Rusnák