Greta sa vyjadrila k nečinnosti EÚ voči policajnej brutalite v USA. “Stále čakám,” odkázala

Greta sa vyjadrila k nečinnosti EÚ voči policajnej brutalite v USA. “Stále čakám,” odkázala

Štokholm 6. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)

 

Švédska ekologická a politická aktivistka Greta Thurnbergová na seba po dlhšej odmlke opäť upozornila. Tentokrát totiž zareagovala na Európsku úniu, konkrétne na absenciu reakcie tejto inštitúcie na protesty, ktoré prebiehajú v Spojených štátoch a ktoré vznikli v reakcii na násilnú smrť Afroameričana Georgea Floyda. Ten zomrel rukou policajta

Na snímke Greta Thunbergová

Mladučká ekoaktivistka sa k celej veci vyjadrila na svojom účte na Twitteri, kde uviedla, čo si o celom incidente (a nereagovaní naňho) myslí.

Reklama

“Stále čakám na Európsku úniu a jednotlivé demokratické štáty, až oficiálne odsúdia rastúcu policajnú brutalitu a útoky na slobodné médiá v USA. Ako dlho budeme stáť obďaleč, prizerať sa a mlčať?” napísala vo svojom príspevku.

Následne Thurnbergová okomentovala video, ktoré zachytávali protesty v meste Buffalo na západe štátu New York. Na záberoch je vidieť staršieho muža zhruba vo veku 75 rokov, ktorého na ulici zrazili k zemi dvaja policajti. Ostatní strážcovia zákona, ktorí sa nachádzajú obďaleč, muža ležiaceho na zemi a krvácajúceho z hlavy prevažne ignorujú.

Reklama

 

 

Greta zareagovala na vec aj na svojom Facebooku, kde ostatných vyzvala ku “globálnej štrukturálnej zmene”. Takisto vyhlásila, že “storočie rasizmu a sociálnej nespravodlivosti nezmizne samé od seba.”

Reklama

Švédska aktivistka však nie je jediná, komu sa vražda černošského muža nepáči. Odsúdila ju napríklad aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

“Vražda Georgea Floyda je opäť niečím naozaj, naozaj strašným,” povedala a dodala: “Čo si teraz počať? Rasizmus je niečo strašné. Spoločnosť v Spojených štátoch je veľmi rozdelená. Moje očakávania od politikov sú stále také, že sa majú pokúšať o zjednotenie a zmierenie. ”

 

Smrť George Floyda

Svet nedávno obletela správa, že v americkom meste Minneapolis zomrel rukami policajtov muž tmavej pleti, George Floyd. Celý incident začal, keď polícia zatýkala muža, ktorý sa mal v tamojšej samoobsluhe preukázať falošným preukazom totožnosti. Policajti muža našli opitého v jeho aute a podľa ich výpovede sa fyzicky bránil zatknutiu.

Reklama

Na internete sa potom objavilo video na ktorom je vidieť, ako jeden zasahujúci policajt kľačí podozrivému niekoľko minút na krku, pričom nedbal ani na to, že mu prizerajúci hovorili, že zákrok je prehnaný. Floyd navyše krvácal z nosa a policajtom hovoril, že nemôže dýchať. Prosil ich pritom, aby ho nezabíjali. Následne sa prestal hýbať, a tak boli privolaní záchranári, ktorí naložili jeho bezvládne telo do sanitky. Muž však krátko po prevoze do nemocnice zomrel.

Na incident okamžite reagovalo vedenie minneapoliskej polície, ktoré na druhý deň prepustilo štvoricu príslušníkov zboru, ktorí boli pri incidente prítomní a teda sa na ňom podieľali. Okrem toho sa starosta Jacob Frey na sociálnej sieti ospravedlnil miestnej černošskej komunite sa slovami, že “byť černochom v USA by nemalo byť rozsudkom smrti”.

Do ulíc však vyšli miestni ľudia, a tak v meste dochádzalo k rabovaniu, vandalizmu, veľkým škodám na majetku i k útokom. Protesty sa neskôr rozšírili aj do ďalších štátov krajiny a nabrali agresívny smer. Niekoľko guvernérov muselo požiadať o pomoc Národnú gardu.

Americký prezident Donald Trump vyjadril poľutovanie nad smrťou Afroameričana, podotkol však, že toto nikoho neoprávňuje k nepokojom, rabovaniu a porušovaniu zákona.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali